جستجو
آرشیو

واشنگتن به دنبال آماده کردن بستر تجزیه ­طلبی کردها در منطقه است

آنچه آمریکایی‌ها در خصوص مناطق کردنشین عراق و سوریه و حتی مناطق کردنشین ترکیه و ایران دنبال می‌کنند، عملاً تجزیه این مناطق از کشورهای خود و تشکیل یک اسرائیل دوم به نام کردستان آزاد است

محمد صادق کوشکی تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص استراتژی آمریکا در قبال کردهای منطقه، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال آماده شدن بستر تجزیه­ طلبی کردها در منطقه است، بیان داشت: آمریکا مخالف قدرتمند شدن کشورها در منطقه است.

وی با توجه به مداخله­ جویی­‌های واشنگتن در شمال سوریه گفت: آمریکا در شمال سوریه از نیروهای موسوم به حزب اتحاد دموکراتیک و یگان­های مدافع خلق به‌ عنوان شاخه نظامی آن حمایت می‌کند و بحث اشغال این منطقه را در دستور کار قرار داده است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تأکید بر اقدامات تجزیه‌طلبانه آمریکا در عراق نیز اشاره داشت: آمریکایی­‌ها تلاش دارند اقلیم کردستان را در برابر دولت مرکزی عراق تقویت کنند و یک جنگ داخلی بین اقلیم و حکومت عراق به راه بیندازند.

وی با اشاره به اینکه اگر یکی از این مسیرها به بن‌بست برسد، آن­ها مسیر جایگزین را فعال می‌کنند، افزود: با این‌ حال اصل این مسئله برای آمریکا، جهان صنعتی غرب و رژیم صهیونیستی یک ضرورت است؛ چون وجود کشورهای قدرتمند و بزرگ در منطقه غرب آسیا منافع آن­ها را به‌ صورت جدی تهدید می‌کند.

کوشکی با توجه به مخالفت مردم کرد منطقه با پروژه­‌های واشنگتن تأکید داشت: بخش زیادی از احزاب و مردم در اقلیم کردستان مخالف همه­ پرسی بودند؛ اما رژیم صهیونیستی، آمریکا و متحدان اروپایی آن‌ها به دنبال این امر هستند.

وی با تأکید بر تهدیدآمیز بودن طرح آمریکا برای کشورهای منطقه گفت: آنچه آمریکایی‌ها در خصوص مناطق کردنشین عراق و سوریه و حتی مناطق کردنشین ترکیه و ایران دنبال می‌کنند، عملاً تجزیه این مناطق از کشورهای خود و تشکیل یک اسرائیل دوم به نام کردستان آزاد است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل در پاسخ به این پرسش که «واشنگتن زمان همه­ پرسی اقلیم کردستان را مناسب نمی­‌دانست. بر این اساس آمریکایی­‌ها به دنبال چه زمینه­‌هایی برای این مسئله بودند؟» بیان داشت: برخی اشتباهاً تلقی کردند آمریکا با استقلال اقلیم کردستان مخالفت کرده است؛ اما واشنگتن به بارزانی یادآوری کرد که زمان مناسبی برای این اقدام نیست.

وی با اشاره به طرحی که آمریکا برای منطقه پیش­ بینی کرده است، اشاره داشت: آمریکایی­‌ها می‌خواهند در مقطعی از استقلال اقلیم حمایت کنند که در کشورهای مجاور اقلیم کردستان یعنی ترکیه، سوریه و ایران بسترها برای تجزیه­ طلبی کردها آماده باشد.

کوشکی با توجه به اینکه واشنگتن تلاش می­‌کند استقلال کردستان عراق با حرکت­‌های تجزیه‌طلبانه در کشورهای مجاور همراه باشد، تأکید داشت: آمریکایی­‌ها بر این باورند که اقلیم برای استقلال آماده باشد، اما کردهای این سه کشور آماده نباشند، کفایت نمی‌کند؛ لذا واشنگتن با زمان اعلام استقلال اقلیم کردستان مخالفت کرد.

یک نظر بگذارید