جستجو
آرشیو

رفتارهای استبدادی، دانشگاهیان را سرخورده می کند

افرادی با نگاه ها و نگرش های استبدادی به دنبال محدود کردن آزادی دانشگاهیان هستند و رای استادان دانشگاه را بی اعتبار می شمارند، به این آرا اهانت می کنند و عملا با این حرکتشان نشان می دهند که هنوز متوجه جایگاه و نقش دانشگاه و دانشگاهیان نشده اند

محمدصادق کوشکی در گفت و گو با ایرنا در خصوص اظهارات  رئیس جمهوری در جشنواره خوارزمی مبنی بر این که نباید به اساتید، پژوهشگران و جوانان همیشه مشکوک باشیم و سخت گیری های بی جا باید کنار برود اظهار داشت: این که هر کدام از افراد فارغ از نقش اجتماعی و کارکردی شان باید از کرامت و احترامی که ریشه در مبانی اعتقادی و قانونی ایران دارد، برخوردار باشند، امری بدیهی است. یکی از مبانی تشکیل نظام سیاسی در هر جامعه ای این است که افراد بتوانند بر اساس باورها و قوانین به احترام و کرامت دست پیدا کنند.
این استاد دانشگاه گفت: دانشگاه با توجه به نقش و جایگاهی که دارد طبیعتا باید نماد احترام و کرامت باشد، البته این حق همه شهروندان است اما تجلی و نماد و محل تبلور این احترام و کرامت بر اساس باورها و قانون، دانشگاه است و دانشگاهیان می توانند مصداق و ویترین این رویدادباشند.
وی افزود: نگرانی های زیادی از عرصه های مختلفی وجود دارد که این احترام و کرامت را تهدید می کند. ما هنوز نگرش های استبدادی را داریم که متاسفانه در ذهن بسیاری از مدیران دانشگاهی ما است و این نگرش ها حتی به صورت ناخودآگاه تبلور و بروز پیدا می کند و مانع از تحقق احترام و کرامت برای دانشگاهیان می شود.
کوشکی افزود: افرادی با نگاه ها و نگرش های استبدادی به دنبال محدود کردن آزادی دانشگاهیان هستند و رای استادان دانشگاه را بی اعتبار می شمارند، به این آرا اهانت می کنند و عملا با این حرکتشان نشان می دهند که هنوز متوجه جایگاه و نقش دانشگاه و دانشگاهیان نشده اند.
کوشکی ادامه داد: از این نمونه ها کم نداریم و متاسفانه فراوان دیده می شود. باید تلاش کنیم چنین حرکت هایی که موجب اهانت به دانشگاهیان و سرخوردگی آنها می شود پیش نیاید و دانشگاهیان با برخورداری از احترام و کرامت، مقولات را به دانشجویان آموزش دهند.
وی ادامه داد: رفتارهای استبدادی به دانشگاهیان مانند آنچه در گروه مطالعات دانشگاه تهران رخ داده باعث سرخوردگی دانشگاهیان می شود و به نسل بعدی این آموزش را می دهد که نباید به حکومت ها اعتماد کرد و وارد عرصه مشارکت برای موفقیت دولت ها شد.
این استاد دانشگاه گفت: این نگرش که دانشگاهیان باید مورد احترام و کرامت باشند در دولت وجود دارد و باید کاری کرد که دانشگاهیان در حل مشکلات کشور مشارکت کنند که لازمه این کار برخورداری این قشر از احترام و کرامت است.
کوشکی افزود: هنوز مدیریت هایی هستند که استبداد در ذهن آنها نهادینه شده است و نمی توانند به نظر استادان دانشگاه و به تبع آن، دانشجو احترام بگذارند. رئیس جمهوری به وجود این تناقض اشاره می کند.

**خطاب سخن رییس جمهوری قطعا با وزیر علوم است
وی تاکید کرد: طبیعتا وزارت علوم باید تلاش کند مجری سیاست های دولت در این عرصه باشد و دانشگاه را در اختیار مدیران استبداد زده به جا مانده از گذشته رها نکند. خطاب این سخن رییس جمهوری قطعا با وزیر علوم است که باید این بی حرمتی ها و بی اعتنایی به کرامت و جایگاه استادان دانشگاه و دانشگاهیان را ریشه یابی و برطرف کند.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری روز شنبه در اختتامیه سی و یکمین جشنواره خوارزمی گفت: دولت باید شرایط مساعد را برای پیشرفت علم و پژوهش در کشور فراهم کند. این حرف نادرست است که به اساتید، پژوهشگران و جوانان همیشه مشکوک باشیم ، سخت گیری های بی جا باید کنار برود.
وی افزود: اگر دانشجویی می‌خواهد در سمیناری در خارج از کشور حضور پیدا کند، نباید قبل و بعد از حضور، او را مورد سوال و جواب قرار دهیم چرا که در دنیای علم این حرف‌ها وجود ندارد و در رشته‌های تخصصی باید بتوانیم با دنیا تعامل کنیم؛ این بسیار نادرست است که به اساتید و پژوهشگران مشکوک باشیم.
روحانی تصریح کرد: اساتید، دانشجویان و پژوهشگران ما به دین، فرهنگ، کشور و آینده ملت خود علاقه مند هستند و سخت گیری‌های بی‌جا باید از مسیر فعالیت آنها کنار برود.

یک نظر بگذارید