جستجو
آرشیو

واشنگتن و لندن به دنبال فراهم کردن بسترهای پادشاهی محمد بن سلمان هستند

واشنگتن به دنبال دلجویی از ریاض است؛ چراکه عربستان مأمور اجرای طرح­‌های آمریکایی در منطقه است و برنامه­‌های آن­ها را پیش می­‌برد. ریاض در این بین هزینه­‌های بسیاری را متحمل شده است. مهم­ترین هزینه­‌ای که سعودی­‌ها پرداخت کرده­‌اند، از دست دادن جایگاه خود بوده است

«محمدصادق کوشکی»، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، در خصوص استقبال گرم واشنگتن از محمد بن سلمان به دنبال دیدار ولیعهد سعودی با نمایندگان آیپک، کیسینجر و کلینتون، با اشاره به اینکه جمهوری­خواهان به‌ طور سنتی از سوی تولیدکنندگان سلاح پشتیبانی می‌شوند، بیان داشت: احیای وجهه شکست‌خورده سعودی­ها نخستین هدف آمریکایی­‌ها از استقبال گرم از محمد بن سلمان است.

وی با توجه به جایگاه کنونی عربستان در منطقه گفت: ریاض در طول چند سال اخیر شکست­‌های متعددی را تحمل کرده است. ناکامی در سوریه، یمن و لبنان از جمله شکست­‌های سعودی­ها در منطقه است. حتی در مقابله با قطر موفق نبوده است. عربستان در مقابل انقلاب اسلامی ایران نیز به اهداف خود نرسیده؛ لذا وجهه سعودی­‌ها به‌ شدت آسیب‌پذیر شده است.

تحلیلگر مسائل بین‌الملل با تأکید بر نقش نیابتی سعودی­‌ها اشاره داشت: واشنگتن به دنبال دلجویی از ریاض است؛ چراکه عربستان مأمور اجرای طرح­‌های آمریکایی در منطقه است و برنامه­‌های آن­ها را پیش می­‌برد. ریاض در این بین هزینه­‌های بسیاری را متحمل شده است. مهم­ترین هزینه­‌ای که سعودی­‌ها پرداخت کرده­‌اند، از دست دادن جایگاه خود بوده است. واشنگتن تلاش می­‌کند به‌ نوعی هزینه­‌های آن­ها را جبران کند.

وی با اشاره به خریدهای تسلیحاتی ریاض از واشنگتن تأکید داشت: آمریکا به دنبال دلگرمی دادن به سعودی­‌ها است تا خط مقابله با انقلاب اسلامی ایران را ادامه دهند و از تداوم این مسیر منصرف نشوند. واشنگتن همچنین تلاش می­‌کند عربستان را به خرید تسلیحات بیشتر تشویق کند. آمریکا برای افزایش دادن تولید تسلیحات خود و خروج از رکود اقتصادی اقدام به این کار کرده است.

کوشکی با توجه به سفر اخیر ولیعهد سعودی به آمریکا گفت: جمهوری­خواهان به‌ طور سنتی از سوی تولیدکنندگان سلاح پشتیبانی می‌شوند؛ لذا به دنبال افزایش تولید جنگ­ افزارها هستند. آن­ها مشتری دست‌به‌نقدی چون سعودی‌ها ندارند. این اهداف موجب می‌شود که واشنگتن به‌ صورت ویژه­‌ای با سفر محمد بن سلمان مواجه شود.

وی در پاسخ به این پرسش که «آیا استقبال گرم واشنگتن از محمد بن سلمان تلاشی برای فراهم کردن زمینه­‌های سلطنت وی محسوب می­‌شود؟» بیان داشت: این موضوع نیز از سوی آمریکایی­‌ها دنبال می­‌شود. سعودی­‌ها از دو سال گذشته حرکت­‌های مختلفی را در این زمینه نشان داده­‌اند. واشنگتن و لندن نیز از این اقدامات برای فراهم کردن بسترهای پادشاهی محمد بن سلمان حمایت می­‌کنند.

یک نظر بگذارید