جستجو
آرشیو

نه‌تنها جنگ را درشت ننوشتیم، درست هم ننوشتیم

این کتاب قدم اول در ارائه اسناد است و امیدوارم به رگ غیرت دانشگاهیان بربخورد و این کار را ادامه بدهند، زیرا نسل فعلی و آینده حق دارند سند طلب کنند که چرا آمریکایی‌ها جنایتکارند،‌ بد کردیم، ما اسناد را منتشر نکردیم، اما این قدم اول است تا سندها را بیان کنیم، اما وظیفه خیلی از نهادها همچون مؤسسه اوج همین‌هاست، زیرا آمریکایی‌ها از اعترافات خود مقالات، کتاب‌ها و مستندات بسیاری آرشیو دارند که باید آنها را ترجمه کنیم

مراسم رونمایی از کتاب «رویای آمریکایی»‌ نوشته سردار گلعلی بابایی در سازمان هنری رسانه ای اوج برگزار شد. محمدصادق کوشکی از نویسندگان کشورمان  در این مراسم  اظهار داشت: یک سؤال جدی مطرح است و آن اینکه مگر برای جنگ کتابی نوشته نشده، خیلی وقت‌ها در جمع‌های روشنفکری این سؤال‌ها مطرح می‌شود و یا می‌گویند بس است، دیگر نمی‌خواهد از جنگ بگویید با گفتن از جنگ، روح مردم مکدر می‌شود!

وی با بیان اینکه به فرموده شهید خرازی جنگ را درشت ننویسید، بلکه درست باید نوشت، گفت: تعبیری که شهید خرازی در مورد جنگ به کار بردند، همین است که جنگ را درشت ننویسید، درست بنویسید، اما من به صراحت می‌گویم نه‌تنها جنگ را درشت ننوشتیم، درست هم ننوشتیم. اگر بگوییم دانسته‌های نسل جوان دیروز و امروز از دفاع مقدس هیچ است، دروغ نگفته‌ایم.

وی گفت: به عنوان یک معلم دانشگاه می‌گویم متأسفانه بخشی از اساتید تاریخ سیاسی و یا روابط بین‌الملل در مورد جنگ جز اطلاعات غلط چیزی در دست ندارند، حتی تمایل به دانستن هم ندارند، بنابراین به ارائه اطلاعات غلط می‌پردازند.

وی با بیان خاطره‌ای از جلسه دفاعیه یک جانباز گفت: روزی برای داوری در جلسه دفاعیه شرکت کردم. دانشجوی دکتری که خودش جانباز ۷۰ درصد جنگ بود، داور این جلسه بودم، اما یکی از افرادی که متأسفانه استادی دانشگاه را به‌شدت یدک می‌کشد و لکه دانشگاه و استادی است، استاد راهنمای این فرد بود. پایان‌نامه دانشجو ۱۰۰ صفحه برخلاف اعتقاداتش بود. من به او گفتم مجبور شدی بنویسی و اطلاعات غلطی که نوشتی به اجبار استادت بوده است، اما جسم ۷۰ درصد جانبازی تو یک چیزی می‌گوید و متن پژوهش دانشگاه تو چیز دیگری!

کوشکی با بیان اینکه عنوانی که گلعلی بابایی برای کتابش انتخاب کرده جنگ نیابتی است، توضیح داد: این واژه از نظر پژوهشی درست است چراکه بعضاً مطرح می‌شود جنگ ایران و عراق، ولی این غلط است؛ چراکه امام(ره) هم فرمودند: این جنگ میان ایران و عراق نیست، ایشان می‌فرمودند جنگ با کفر، شرک و استکبار است؛ اما چرا باید صدها کار تحقیقی نوشته شود تا نشان دهیم ما و بچه‌های ما بدانند جنگ ما اصلاً با عراق نبوده است.

این محقق ضمن اشاره به اینکه ما هرگز با عراق جنگ نداشتیم و جنگ ما با صدام هم نبود، بلکه با دنیای کفر بود، گفت: این کتاب به‌درستی نشان داد که جنگ ما با صدام نبوده است و این غلط مصطلح است که می‌گوییم جنگ ایران و عراق، درواقع ما با صدام نمی‌جنگیدیم، ما با عراق جنگ نداشتیم، اگر که این‌گونه بود،‌ چرا بچه‌های بدر با ما می‌جنگیدند! پس بدانید جنگ ما با دنیای استکبار و در رأس آن آمریکا بود، اما ما برای این واقعیت هیچ سندی ارائه نمی‌کنیم، شما ببینید چند فیلم سینمایی در این باره ساخته‌ایم که آمریکایی‌ها مقصر بوده‌اند و شرمندگی این مسئله تا همیشه برای سینمای ایران وجود خواهد داشت؛ چراکه سینمای ایران یک ‌قدم در شناساندن سهم آمریکا در جنگ برنداشته است.

به گفته وی؛ حضرت امام(ره) فرمودند؛ کسانی که می‌گویند جنگیدیم تا خرمشهر آزاد شود نگاه کوته‌بینانه و ملی‌گرایانه دارند؛ چراکه این نگاه‌هایی که امام(ره) هم اشاره کردند غلط است. امام(ره) این را کوته‌بینی می‌دانند چون واقعیت جنگ نیز این نیست. امام(ره) فرمودند؛ ما عظمت ابرقدرت شرق و غرب را به چالش کشیدیم، اما امروز این مسئله را که در دانشگاه مطرح می‌کنیم، دانشجویان باور نمی‌کنند چون سندی برای آن ننوشته‌ایم که این امر را اثبات کنیم.

وی افزود: شرمساری این مسئله برای نظام دانشگاهی ما همچنان باقی خواهد ماند،‌ زیرا اولین کتاب را در مورد نقش آمریکا با این عنوان توسط یک بچه سپاه نوشته شده است، او رزمنده است که رسالتش را انجام می‌دهد،‌اما شرم به نظام دانشگاهی ما؛ چراکه این کتاب باید سال ۶۹ نوشته می‌شد. اگر نظام دانشگاهی ما از سال ۶۹ شروع به بازگویی نقش آمریکایی‌ها می‌کرد، امروز کسی جرأت نمی‌کرد از مذاکره با آمریکا حرف بزند.

وی افزود: خدا به گلعلی بابایی خیر دهد، من این کتاب را خواندم، وقتی گفت من کتاب را نوشتم، من خجالت کشیدم، زیرا کسانی که امکاناتش را دارند، مسلط به زبان هستند و فرصت مطالعاتی در کشورهای مختلف داشته‌اند نتوانستند چنین کتابی تألیف کنند. من خوشحال شدم یک مرد و یک بسیجی چنین قدمی برداشته و متأسف شدم چرا هزاران دانشجو و اهل دانشگاه یک قدم این‌گونه برنداشتند. این کتاب قدم اول در ارائه اسناد است و امیدوارم به رگ غیرت دانشگاهیان بربخورد و این کار را ادامه بدهند، زیرا نسل فعلی و آینده حق دارند سند طلب کنند که چرا آمریکایی‌ها جنایتکارند،‌ بد کردیم، ما اسناد را منتشر نکردیم، اما این قدم اول است تا سندها را بیان کنیم، اما وظیفه خیلی از نهادها همچون مؤسسه اوج همین‌هاست، زیرا آمریکایی‌ها از اعترافات خود مقالات، کتاب‌ها و مستندات بسیاری آرشیو دارند که باید آنها را ترجمه کنیم. باید بانک اطلاعاتی از پشتیبانی آمریکا از صدام آماده کنیم تا اگر دانشجو و پژوهشگری خواست به آن رجوع کند، تازه بفهمد در مورد دفاع مقدس هیچ اطلاعاتی تاکنون دریافت نکرده بوده است.

منبع:فارس

یک نظر بگذارید