جستجو
آرشیو

آمریکا و اروپا سناریوی مشترکی را دنبال می‌کنند

خبرگزاری فارس: اروپا برترین شریک تجاری و سیاسی خودش را به خاطر ایران کنار نمی‌گذارد/ آمریکا و اروپا سناریوی مشترکی را دنبال می‌کنندمحمّدصادق کوشکی کارشناس سیاسی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به خروج آمریکا از برجام و اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر ادامه دادن برجام با اروپا اظهار داشت: در سال ۹۲ شخصی به نام حسن روحانی اعلام کرد که این اشتباه است فکر کنیم می‌توانیم با اروپا گفت‌وگو کنیم و به نتیجه برسیم، بلکه جهان دارای کدخدایی به نام آمریکا است و ما برای رسیدن به نتیجه باید با کدخدا ببندیم.

وی با بیان اینکه این سخن، کاملاً سخن درستی است، تصریح کرد: اینکه حالا چرا همان آقای حسن روحانی می‌گوید ما باید برجام را بدون آمریکا و با اروپا ادامه بدهیم سؤالی است که باید از ایشان پرسید. باید پرسید که آیا حقایق جهان عوض شده یا نظر ایشان؟

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که آیا امکان دارد اروپا به آمریکا پشت کند و برجام را با ایران ادامه دهد، اظهار داشت: واقعیت این است که نه اروپا، بلکه هیچ احمقی چنین کاری را نمی‌کند که برترین شریک تجاری، سیاسی و فرهنگی خودش را به خاطر ایران یا یک کشور دیگر کنار بگذارد. عقب‌مانده ترین کشور آفریقایی هم این کار را نخواهد کرد چه رسد به اروپایی‌ها و متحدین آمریکا که دارند یک سناریو را با هم بازی می‌کنند.

کوشکی در تشریح سناریوی مشترک آمریکا و اروپا ادامه داد: آمریکا از برجام خارج می‌شود تا روحانی به بهانه حفظ برجام هسته‌ای، برجام موشکی و منطقه‌ای را بپذیرد؛ چرا که اروپایی‌ها گفته‌اند برای حفظ برجام، باید برجام موشکی و منطقه‌ای هم ضمیمه برجام هسته‌ای شود.

وی افزود: این نگاه بسیار غیر دقیقی است که کسی بگوید ما بین آمریکا و اروپا شکاف ایجاد کردیم و آمریکا منزوی شد. باید توضیح دهند کدام بانک اروپایی در طول دو سال گذشته حاضر شده یک سنت به نفع ایران جابه‌جا کند.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اروپایی‌ها هم عملاً در برجام نبوده‌اند که از آن خارج شوند تصریح کرد: برجام فقط یک طرف مجبور داشته که آن هم ایران بوده است. اگر هم از برجام خارج شود، ظرف ۴۵ روز مکانیسم ماشه علیه ایران وارد عمل می‌شود. اما ۱+۵ هیچ‌کدام ضمانت اجرایی برای اجرای برجام نمی‌بینند و دلیلی نمی‌بینند که برجام را اجرا کنند؛ زیرا اگر از برجام خارج شوند هیچ اهرم فشاری علیه آنها وجود ندارد.

کوشکی در پاسخ به سؤالی در مورد ضرورت وحدت و یکپارچگی آحاد مردم، جناح‌های سیاسی و مسئولین در برهه فعلی و پس از خروج آمریکا از برجام اظهار داشت: وحدت بر اساس فهم واقعیت به دست می آید. اگر ما واقعیت فعلی را بفهمیم که دنیا با منطق قدرت صحبت می‌کند و ما با منطق لبخند و گفت‌وگو نمی‌توانیم با قدرت روبه‌رو شویم، وحدت حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر ما بفهمیم که پاسخ منطق قدرت، منطق قدرت است و این، صحنه واقعی و رئال مناسبات بین‌المللی است، وحدت حول این فهم دقیق، می‌تواند منشاء خیر و برکت باشد. امّا اگر وحدت به این معنا باشد که هر تصمیمی که برخی مسئولین خوش‌خیال که فکر می‌کنند می‌توان با لبخند و برجام حق ملتی را پس گرفت، وحدت حول آن توهمات و خیال‌ها به شدّت مضر و زیان‌بار است.

یک نظر بگذارید