جستجو
آرشیو

قدرت موشکی ما عربستان را از جنگ با ایران بازداشته است

اراده آمریکا و خواست صعودی‌ها بر هم منطبق شد و سعودی‌ها شروع کردند به ایفا کردن نقششان در منطقه که آن تضعیف دولت عراق، مهار کردن انقلاب در دو کشور یمن و بحرین، علم کردن بحران سوریه، تشکیل گروه‌هایی شبیه داعش در لیبی، تلاش در جهت زمین زدن ایران بود

دکتر محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ششمین نشست فکرآورد با موضوع بررسی چالش‌های سلطه‌‌طلبی عربستان در خاورمیانه و نقش‌آفرینی ایران با تحلیل رفتار عربستان پس از رقبای عرب خود گفت: بعد از کنار رفتن دو رقیب عربستان در منطقه (مصر و عراق)، سعودی‌ها موقعیت را برای تبدیل شدن به رهبر جهان عرب و اسلام و قطب قدرت در خلیج فارس مناسب دیدند.

وی در تحلیل روابط آمریکا و عربستا بیان داشت: از طرفی آمریکا هم بعد از هزینه بالایی که در جنگ عراق کرد، جنگ مستقیم را کنار گذاشت. اراده آمریکا و خواست صعودی‌ها بر هم منطبق شد و سعودی‌ها شروع کردند به ایفا کردن نقششان در منطقه که آن تضعیف دولت عراق، مهار کردن انقلاب در دو کشور یمن و بحرین، علم کردن بحران سوریه، تشکیل گروه‌هایی شبیه داعش در لیبی، تلاش در جهت زمین زدن ایران بود.

کوشکی در تبیین مخاصمات عربستان و ایران گفت: سعودی‌ها از ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۵ به‌طور غیرمستقیم (کمک بیش از ۳۸ میلیارد دلاری به صدام) و از ۲۰۰۵ تا کنون به‌طور مستقیم در اقداماتی همچون بستن سفارتش در ایران، آمادگی تسلیحاتی، جنگ رسانه‌ای و … به مقابله با ایران پرداخته‌اند.

این استاد دانشگاه بن‌سلمان را دارای شباهت‌های زیادی با صدام دانست و گفت:  اینکه چرا بن‌سلمان تا حالا اقدام به جنگ نکرده دو علت دارد، یک مجوز قطعی ندادن اروپا به جنگ در منطقه و دوم بازدارندگی قدرت موشکی ما.

یک نظر بگذارید