جستجو
آرشیو

هدف برجام، نابودی توان هسته‌ای ایران با دست خودش بود

رجام به گونه ای تنظیم نشده تا به ایرانی ها خدمات دهی کند چرا که اگر امریکا و اروپا به تعهدات خود در برجام پایبند نباشد ایران اهرم فشاری ندارد تا آن ها را مجاب به انجام کاری کند در برجام اهرم فشار تنها بر روی ایران است یعنی اگر ما تعهدات خود را انجام ندهیم قطعنامه ۲۲۳۱ بحث مکانیزم ماشه علیه ما عمل می شود
در حال حاضر مهم ترین مساله سیاسی کشور حول خروج ترامپ از برجام می چرخد. خروج از برجام موجی بزرگی از سوال ها، مباحث، احتمالات و پیش بینی ها را به وجود آورده است. از جمله اینکه خروج ترامپ از برجام چه نتایجی را در بر دارد؟

محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل سیاسی در این باره به جام جم آنلاین می گوید: عده ای در کشور هستند که می پندارند خروج ایران از برجام پیامدهای منفی زیادی را برایمان به دنبال خواهد داشت، این نگرش برخی از دولتمردان نشان از این دارد که برجام را اصل بدانیم و همه تصمیمات را حول محور این قضیه بدانیم که چنین نگرشی کاملا غلط است.

کوشکی با اشاره به اینکه اعتماد به اروپا و امریکا هیچ پیامد مثبتی برای ایران به دنبال نخواهد داشت گفت: به عبارتی ساده تر برخی بر این تصور بودند که می شود به امریکا و اروپا اعتماد کرد و بدون داشتن ضمانت کافی توافق کرد لذا خروج از این خطای راهبردی اتفاقا فصل تازه ای در زندگی و جایگاه کشور و حتی موقعیت ایران در جهان باز خواهد کرد.

وی گفت: برجام را امریکایی ها و اروپایی ها تبیین و طراحی کردند تا ایران با دست خود توان هسته ای اش را نابود سازد و اتفاقا همین موضوع نیز رخ داد.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: برجام به گونه ای تنظیم نشده تا به ایرانی ها خدمات دهی کند چرا که اگر امریکا و اروپا به تعهدات خود در برجام پایبند نباشد ایران اهرم فشاری ندارد تا آن ها را مجاب به انجام کاری کند در برجام اهرم فشار تنها بر روی ایران است یعنی اگر ما تعهدات خود را انجام ندهیم قطعنامه ۲۲۳۱ بحث مکانیزم ماشه علیه ما عمل می شود.

یک نظر بگذارید