جستجو
آرشیو

آمریکا برای منصرف کردن خریداران نفت ایران هزینه سنگینی می‌پردازد

قدرت آمریکا در ایجاد همگرایی از بین رفته است به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران (برجام)، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خبر داد که مجموعه‌ای از تحریم‌های اقتصادی را علیه کشورمان از آبان ماه، به اجرا می‌گذارد؛ تحریم نفتی از مهم‌ترین این تحریم‌ها محسوب می شود.
بسیاری از رهبران کشور‌های جهان از جمله مقامات اروپایی با سیاست های تحریمی جدید دولت ترامپ مخالف کردند؛ به عنوان مثال فدریکا موگرینی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه این اتحادیه تصمیم آمریکا در تحریم‌های جدید علیه تهران را نمی‌پذیرد، از تصویب سازوکاری قانونی برای حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران خبر داده بود.
از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان حوزه نفت در جهان، معتقدهستند با آغاز تحریم‌های نفتی علیه ایران قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۰۰ دلار می‌رسد.

محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا می‌تواند فروش نفت ایران را به صفر برساند؛ گفت: واقعیت این‌ است که قدرت همگرایی تحریمی آمریکا به نسبت گذشته کاهش زیادی پیدا کرده است و آمریکا برای اینکه مشتریان ایران حاضر شوند از کشورمان نفت نخرند،   باید تلاش زیادی انجام دهد.

کوشکی با اشاره به سفر  وزیر امور خارجه آمریکا به چین اظهار کرد:  یکی از  اهداف پومپئو در این سفر  اقناع چین برای خودداری از خریدن نفت  ایران بوده است. اتحادیه اروپا یا کشورهای خریدار نفت ایران مانند چین یا  هند، برای  اینکه خواسته آمریکا را اجرا کنند و نفت ایران را نخرند امتیازاتی از آمریکا می‌خواهند. اینکه کشورها در قبال پذیرش خواسته های ترامپ انتظاراتی داشته باشند و به سرعت خواسته را نپذیرند به این دلیل نیست که  جمهوری اسلامی برای آنها خیلی مهم است یا اینکه این کشور‌ها دوست ما هستند،  بلکه این تقاضا ها به چالشی بازمی گردد که هرکدام از آنها با آمریکا دارند .

بعید است آمریکا بتواند تحریم نفتی ایران را کامل کند

استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران افزود: کشور‌های زیادی با  تحریم‌های آمریکا مخالف هستند و خروج واشنگنتن از برجام را نمی‌پذیرند؛ طبیعی است که در چنین شرایطی  آمریکا باید امتیازات زیادی به این کشور‌ها بدهد تا آن‌ها حاضر باشند نفت ایران را نخرند؛  به همین دلیل  ما معتقدیم که شانس اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا  در  حال حاضر با دولت اوباما قابل مقایسه  نیست و این یعنی بعید است آمریکایی‌ها بتوانند یک حلقه تحریمی کامل اطراف ایران ایجاد کنند.

کوشکی با بیان اینکه فروش نفت ایران روزانه حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون بشکه است، گفت: باتوجه به اینکه نیاز جهانی نفت ۱۰۳ تا ۱۰۵ میلیون بشکه در روز است؛  جبران کاهش نفت ایران برای کشور‌های دیگر تولیدکننده نفت کار سختی نیست؛ عربستان و امارات به راحتی می‌توانند خلاء نفت ایران را در بازار‌های جهانی پر کنند؛ نکته اینجاست که مثلا چین برای اینکه خواسته آمریکا را اجرا کند و از ایران نفت نخرد باید یک دلیل داشته باشد. چین و آمریکا  قبلا با یکدیگر سیاست‌های مشترکی داشتند؛ اما امروز متحد نبوده و دشمن اقتصادی یکدیگر هستند. در چنین شرایطی چین چرا باید خواسته آمریکا را اجرا کند؟ چرا باید خرید نفت از ایران را متوقف کند و از عربستان نفت بخرد؟ برای چنین کاری باید یک مشوقی از سوی آمریکا دریافت کند.

مشتریان نفت ایران، برای نخریدن نفت کشورمان درخواست‌های متفاوتی از آمریکا دارند

کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا چنین مشوق‌هایی  را در نظر گرفته است یا خیر، گفت: باید دید ترامپ در هفته‌های آینده چگونه می‌تواند اتحادیه اروپا، چین، هند و بسیاری از کشور‌های جهان را راضی کند که از ایران دیگر نفت نخرند. کشورهایی که مشتری نفت ایران هستند؛ برای نخریدن نفت ما درخواست‌های متفاوتی از آمریکا دارند؛ برای مثال کره جنوبی  مشوقی را از آمریکا دریافت کرد . این کشور از آمریکا خواسته بود در ازای نخریدن نفت از ایران، آمریکا هم در مذاکرات صلح دو کره شرکت کند. برای کره جنوبی این مذاکرات صلح آن قدر مهم بود که حاضر شد از نفت ایران چشم پوشی کند.واشنگتن باید چنین مشوق هایی را برای هر یک از کشور‌های طرف قرارداد با ایران و شرایط را به اقتضای هر کدام از آن‌ها در نظر بگیرد. اینکه آمریکا بتواند همه این امتیازات را برای کشور‌ها آماده کند و در قبالش از آن‌ها بخواهد ایران را تحریم کنند، کمی سخت به نظر می‌رسد.

یک نظر بگذارید