جستجو
آرشیو

بازگشت به اصول هویتی و فرهنگی هدف نگاه به شرق است

کسانی مثل ادوارد سعید از شرق تمدنی سخن گفته‌اند. این شرق تمدنی همان عرصه‌ای است که بعد از طلوع مغرب‌زمین به‌عنوان تمدن برتر به محاق رفته است

محمدصادق کوشکی در گفتگو با  آنا اظهار کرد: منظور از شرق پایگاه خودی است؛ خودی به معنای آنکه بتوانیم حوزه فرهنگ ایرانی – اسلامی و فرهنگ‌های مرتبط با فرهنگ ایرانی – اسلامی را به‌عنوان توابع تقویت کنیم.

وی افزود: علاوه بر این نگاه به شرق به این معناست که بیشتر از اتکا به علوم غربی به‌دنبال خوداتکایی باشیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، عنوان کرد: مقصود از شرق به هیچ‌ عنوان شرق دور، ژاپن، چین و… نیست بلکه منظور حوزه تمدنی ایرانی فرهنگی است. این معنا از شرق همان مفهومی است که در  گفتار اقبال لاهوری به آن اشاره شده است.

وی با بیان اینکه مقصود این تعریف از شرق نه بازگشت به گذشته بلکه بازگشت به اصول اعتقادی و هویت فرهنگی بومی است گفت: شرقی که مد نظر مقام معظم رهبری است دقیقاً شرق و غربی است که در گفتار علامه اقبال لاهوری آمده است.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه شرق تمدنی منظور تمدن ایران و مسلمان مستقر در مشرق‌زمین است خاطرنشان کرد: برخی منظور رهبر معظم انقلاب را از شرق درک نکرده‌اند و نگاهی متأثر از روابط بین‌المللی داشته‌اند.

کوشکی گفت: کسانی مثل ادوارد سعید از شرق تمدنی سخن گفته‌اند. این شرق تمدنی همان عرصه‌ای است که بعد از طلوع مغرب‌زمین به‌عنوان تمدن برتر به محاق رفته است.

وی در پایان عنوان کرد: نگاه به شرق یعنی بازگشت به هویت و اصول هویتی خود، که این اصول، ایرانی، اسلامی و شرق تمدنی است.

یک نظر بگذارید