جستجو
آرشیو

دین ستیزی و فضای مجازی

رها شدگی و عدم کنترل در این سامانه ها ناشی از  عدم تمایل دولت به این امر و تعمد آن در وجود و فعالیت بدون نظارت این سامانه ها (که طرح دلایل آن در حوصله این نوشتار نیست) مساعد ترین فضا را برای بکارگیری این رسانه ها جهت تضعیف و تخریب اسلام انقلابی و فقاهتی در جامعه ایران فراهم آورده و این نکته ای نیست که از چشم طراحان این سامانه ها مخفی مانده باشد

۱- قالبهای رسانه ای تلفن های همراه ( تحت اندروید ) که از آنها با عنوان عمومی رسانه های مجازی یاد می شود از جمله عرصه های فنی و تکنیکی است که تأثیرات عمیق و فراوانی بر فکر و فرهنگ و رفتار انسانها ( بویژه در منطقه ما ) گذاشته و خواهد گذاشت چرا که نوآوریها در این عرصه به صورت بی وقفه ادامه دارد ،تا آن جا که هر چند ماه  شاهد ظهور فن آوری های جدید و به تبع آن امکانات و قابلیتهای رسانه ای جدید مجازی هستیم .

۲- و آشکار است که این فن آوریها به صورتی طراحی شده اند که هر کسی با هر توان و فهم و قابلیتی امکان استفاده از آنها را در دو ساحت داشته باشد . ساحت ارسال پیام ( به عنوان منبع پیام و ” رسانه ” ) و ساحت دریافت پیام ( به عنوان مخاطب ). به بیان دیگر این فن آوریها با این هدف طراحی شده اند که همه بتوانند در عین مخاطب پیام بودن، رسانه  و منبع پیام نیز باشند و اطلاع رسانی کنند و بدیهی است که این قابلیت دیگر ربطی به مقوله ارتباطات شخصی ندارد .

در گذشته تلفن وسیله ای برای برقراری تماس میان دو نفر بود در حالی که امروز تلفن های همراه مجهز به سامانه اندروید این امکان را فراهم آورده که کار بر پیامی را     ( در قالب فیلم ، صوت ، عکس یا متن ) دریافت یا تولید کرده و با قرار دادن آن در کانالها و …. آن را به دست هزاران مخاطب برساند .

۳- در گذشته های نه چندان دور رسانه ها ( ابزارهای انتقال پیام به مخاطبان انبوه ) یا در اختیار حاکمیتها بودند و یا در اختیار افراد مشخص و معین ( مدیران مسئول نشریات و سایر رسانه ها ) و بنابراین مسئولیت آن رسانه ها و محتوایی که توسط آنها منتشر می شد نیز بر عهده همان افراد بود و این نکته باعث می شد که متولیان رسانه ها تا حدودی مراقب آنچه منتشر می کردند باشد و به دلیل احساس مسئولیت شخصی و عقاید و باورهای خود و یا به دلیل ترس از قانون و مجازات و پی آمدهای اجتماعی و سیاسی از انتشار هر مطلبی خود داری می کردند . به عنوان نمونه رژیم پهلوی با آن که اعتقادی به قداست دین و مذهب نداشت از ترس واکنشهای مردم و …. جرأت انتشار هر مطلبی علیه دین و مقدسات جامعه را نداشت و حداقل و در ظاهر مجبور به رعایت بسیاری از حریمها و خطوط قرمز اعتقادی جامعه بود . رسانه های خصوصی ( مانند نشریات ) نیز به همین دلیل خود را ملزم به رعایت ( هر چند صوری ) حرمت مقدسات می دانستند و حتی اگر قصد دین ستیزی داشتند سعی می کردند به گونه ای غیر مستقیم با مقدسات جامعه درگیر شوند .هر چند در آن مقطع از تاریخ ایران هدف حکومت پهلوی  دین ستیزی و زدودن کامل دین از جامعه نبود چراکه رژیم با دین مبارز و ظلم ستیز مشکل داشت و دین داری به شیوه حجتیه ای را تشویق و تایید هم می نمود.

۴ –اما امروزه جهان استکبار دشمنی را نه تنها با دین مبارز و اسلام انقلابی که با همه مظاهر و نمادهای فقاهتی اسلام موجود در جامعه ایرانی در پیش گرفته است چرا که می داند تا زمانی که فقاهت در جامعه مخاطب و معتقد داشته باشد نظام ولایت فقیه نیز برقرار خواهد ماند چون پایداری و بقای نظام مبتنی بر ولایت و حاکمیت فقیه ارتباط کامل با باور مردم و جامعه به مقوله فقه و فقاهت دارد و اگر بنیان اعتقاد جامعه به فقاهت سست شود به همان اندازه مبانی نظام ولایت فقیه متزلزل خواهد شد.( والبته مدارا با دینداری صرفا معنوی و احساسی و پذیرش و ترویج آن به عنوان نقطه مقابل دین انقلابی و فقاهتی به موازات دشمنی  فوق الذکر  اقدام دیگر استکبار جهانی است چون تجربه کمونیسم و نظامهای مارکسیستی و شکست آنها در حذف کامل دین در جامعه ثابت کرد که نمی توان دین را به صورت کامل از جامعه حذف کرد و دین شخصی و صرفا معنوی مانند مسیحیت رایج در غرب، نه تنها تضادی با نظام سلطه استکباری ندارد بلکه در برخی مواقع مقوم آن نیز خواهد شد )و  از آنجا که به اقرار نخبگان و سرآمدان سیاسی و اندیشه ای نظامهای استکباری ، ولایت فقیه و پیروان آن در ایران و جهان، بزرگترین مانع استیلای نظام سلطه بر جهانند ، هجمه جهان استکبار به اسلام انقلابی و فقاهتی در ایران ( به عنوان پایگاه این نظام )عمق و شدت بیشتری یافته و رسانه های مجازی به مهمترین ابزار این تهاجم تبدیل شده اند.

۵ –استکبار جهانی دلایل فراوانی برای انتخاب رسانه های مجازی به عنوان ابزار محوری تهاجم به اسلام انقلابی و فقاهتی دارد. دلیل نخست آن است که ماهیت رسانه های مجازی نوین ( سامانه های تحت اندروید و گوشی های تلفن همراه) به گونه ای طراحی شده اند که مبدا پیام مشخص نیست و کاربر پیامها را عمدتا از دوست ویا همکاران و آشنایان خود دریافت می کند لذا احتمال این که محتوای پیام در ستیز و تعارض با دین و مقدسات باشد را نمی دهد ( حال آن که اگر همین پیامها از شبکه های ماهواره ای بیگانه و یا پایگاههای اطلاع رسانی غربی ارسال شود در گذر زمان مخاطب متوجه دشمنی منبع پیام و رسانه های مذکور با اسلام فقاهتی خواهد شد و به همین دلیل کمتر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در حالی که اگر همین پیامها را از دوستان و آشنایان خود دریافت کند چنین احتمالی را منتفی می داند وبه دلیل اعتماد به فرستندگان پیام ، بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد گرفت). رسانه های نوین مجازی به گونه ای طراحی شده اند که عمده کاربران روزانه انبوهی از پیامهای متنوع را دریافت کرده و ارسال می کنند و طبیعی است که اکثریت آنان قدرت ، امکان و زمان کافی برای بررسی و دقت در محتوای پیامهای دریافتی خود را نداشته باشند. پیامهایی که در قالبهای متنوعی مانند فکاهه ، خبر ، تصاویر ، قطعات ادبی و اشعار ، موسیقی و بسته های صوتی کوتاه و  فیلمهای کوتاه مستند و مستند نما به دست مخاطب می رسند ( فیلمهای مستند نما به فیلمهایی گفته می شود که واقعی نبوده و محصول تدوین و تصویر سازیهای رایانه ای بوده ویا حتی در برخی موارد بازی شده و ساختگی اند.) نتیجه این فرایند آن خواهد شد که کاربر و این رسانه ها به دلایلی مانند کنجکاوی ، تفریح ، پرکردن اوقات فراغت ، جلب توجه یا رفع خستگی در ساعات مختلف شبانه روز سری به تلفن همراهش می زند و پس از مرور و مشاهده پیامها (و غالبا بدون تامل در ماهیت و محتوای آنها) تعدادی را به دوستان و آشنایانش ارسال می کند و این روند سلسله وار ادامه پیدا می کند جایی که در مورد برخی پیامها (بسته به محتوای پیام و فضای حاکم بر جامعه) فردی پیامی را از منابع متفاوت و به صورت مکرر در بازه های زمانی کوتاه و یا طولانی تر دریافت می کند و همین موارد بر تاثیر گذاری پیام می افزاید چرا که تواتر پیام را تداعی می کند که از نظر روانی موجب افزایش اعتماد مخاطب به پیام خواهد شد.

۶ – دلیل دوم جهان استکبار در بهره گیری از رسانه های مجازی نوین جهت ستیز با اسلام انقلابی و فقاهتی ، فراگیری این رسانه ها و سهولت دسترسی به آنهاست . بنا به آمار موجود تعداد کاربران سامانه هایی مانند تلگرام ، اینستاگرام و…در ایران از مرز چهل ملیون نفر گذشته است و هیچ سامانه رسانه ای دیگری را نمی توان یافت که این گونه از گستردگی برخوردار باشد، علاوه بر این که این رسانه ها در همه ساعات و در هر حالتی (هنگام سفر و در حال حرکت ، در هنگام خواب و استراحت ، در جلسات کاری و ……)قابل استفاده اند و هزینه چندانی را هم به کاربر تحمیل نمی کنند و صرف پوشش اینترنت کافی است تا در  هر مکانی  امکان استفاده از این رسانه ها فراهم باشد.

۷ – و سومین دلیل در به کار گیری این رسانه ها جهت انجام ماموریت مذکور ، عدم فیلترینگ و نظارت بر  محتوای عرضه شده در این سامانه ها در ایران است (و این در حالی است که سامانه های مذکور در اروپا و امریکا ضریب نفوذ و شیوع کمتری به نسبت ایران داشته و به شدت از سوی حاکمیت تحت نظارت و کنترل هستند تا آنجا که انتشار برخی پیامها در این سامانه ها در آلمان می تواند موجب جریمه فرد منتشر کننده تا مبلغ پنجاه میلیون یورو شود!) رها شدگی و عدم کنترل در این سامانه ها ناشی از  عدم تمایل دولت به این امر و تعمد آن در وجود و فعالیت بدون نظارت این سامانه ها (که طرح دلایل آن در حوصله این نوشتار نیست) مساعد ترین فضا را برای بکارگیری این رسانه ها جهت تضعیف و تخریب اسلام انقلابی و فقاهتی در جامعه ایران فراهم آورده و این نکته ای نیست که از چشم طراحان این سامانه ها مخفی مانده باشد.

۸  – جهت روشن شدن بحث ضروری است نمونه هایی از این تهاجم موثر ، جدی و تدریجی اما در ظاهر خاموش را بیان شود. در یکی دو سال اخیر شخصیت محوری بسیاری از کانالهای اختصاصی فکاهه ( اصطلاحا “جک”) در سامانه های مجازی، فردی کودن ،نادان و مسخره به نام جعفر است (با عرض پوزش از ساحت ملکوتی امام ششم علیه السلام) و شخصیت جعفر نقشی معادل شخصیت خیالی ملا نصر الدین یافته است. آیا می توان تصور کرد که این نام (که در ذهن هر ایرانی متبادر کننده نام بنیان گذار مذهب و فقه جعفری است) به صورتی اتفاقی بر چنین شخصیت مسخره و خرفتی گذاشته شده است؟ آیا مشاهده روزانه دهها جک که نام “جعفر” در آنها تکرار می شود موجبات سلب یا کاهش قداست صاحب اصلی این نام در ذهن مخاطب عام را به دنبال نخواهد داشت؟ چرا که در این حالت ذهن کاربر این رسانه ها پس از شنیدن این نام بلافاصله آن شخصیت مسخره را تصور خواهد کرد.سوال این است که چرا این شخصیت کورش یا داریوش نامیده نشده است؟ و یا حتی تیمور یا چنگیز و نظائر آن؟

نمونه دیگر از تهاجم رایج و جاری به فقاهت و به تبع آن  اسلام فقاهتی در رسانه های مجازی نوین شایع در ایران زیر سوال بردن و ایجاد انواع و اقسام شبهات در باره فریضه حج است. اکثریت کاربران ایرانی در دوسال اخیر و بویژه پس از کشتار حجاج در منی روزانه دهها پیام عاطفی ،خبری ، فکاهی و…با موضوع حج دریافت و ارسال کرده اند .پیامهایی که با توجه به نفرت روز افزون مردم ایران از آل سعود و توسط عوامل استکبار در داخل و خارج کشور، تنظیم و طراحی شده و برای ارسال و تکرار میلیونی به چرخه رسانه های مجازی سپرده شدند . پیامهایی مانند دعوت مردم به نرفتن به حج و صرف هزینه های حج جهت فقرا و ایتام و ..( آن هم با این عنوان که سفر حج مساوی ریختن پول به جیب عربها و آل سعود است) و یا انتشار اخباری کذب مبنی بر انصراف دسته جمعی زائران حج تمتع در فلان شهر و اختصاص هزینه های حج به جهیزیه دختران فقیر و تقدیر از این اقدام و تشویق سایر زائران به تکرار این عمل و یا تمسخر سفر حج در قالب جک و فکاهه و نظائر آن. بدیهی است جوهره فقاهت ترجیح نظر شارع مقدس بر نظر شخصی در موارد شرعی است و چنین تبلیغاتی علیه فریضه حج قبل از آن که این واجب شرعی را هدف قرار داده باشد جوهره فقاهت و مبانی آن در اذهان مکلفین را هدف تخریب خود قرار داده است، چرا که از افراد مستطیع می خواهد به جای تبعیت از شرع ، از تشخیص خود یا سایرین تبعیت کنند!

ویا نمونه دیگر زدودن قبح رابطه خلاف شرع میان دختران و پسران و عادی سازی دوستی با جنس مخالف در قالبهای  فکاهی و جک، خاطره  و بزرگداشت و ترویج مناسبتهایی مانند “ولنتاین”  است. میزان تکرار دو واژه دوست دختر و دوست پسر در رسانه های نوین مجازی فارسی زبان به حدی است که اغلب کاربران با این عبارات و فرهنگ رفتاری مربوط به آن مانند  زرنگی دانستن برخورداری از چند دوست  جنس مخالف به صورت همزمان و در برابر آن عقب مانده توصیف کردن افرادی که به داشتن یک دوست از جنس مخالف بسنده می کنند و دعوت به تنوع بخشی به دوستی با جنس مخالف و…..آشنا شده و دیگر خواندن و دیدن چنین موارد خلاف شرع و عرفی حساسیت آنها را برنمی انگیزد. از دیگر نمونه های رایج ستیز با اسلام فقاهتی در رسانه های مجازی نوین که در سال جاری شیوع پیدا کرد می توان به تمسخر روزه داری در هوای گرم تابستان  در قالبهای فکاهی و جک و یا معرفی روزه داران در متون به ظاهر استدلالی به عنوان افرادی که از خوردن و نوشیدن اجتناب می کنند اما در دروغ گفتن و تهمت زدن و خوردن مال مردم آزادند و در مقابل ارائه تصویری موجه از افراد روزه خوار که اهل دروغ و تهمت و غیبت نیستند و به جای خوردن مال مردم ،آب و غذای خودشان را در ماه رمضان می خورند و روزه را قبول ندارند، اشاره کرد.

۹ – نکته مهم این است که موارد فوق و دهها مورد دیگر از مصادیق رایج ستیز با اسلام فقاهتی  در فضای مجازی با    صرف امکانات ،وقت و پول جبهه  خودی و به نفع استکبار جهانی صورت می گیرد و عمده افرادی که در بازنشر این موارد مشارکت دارند متوجه عواقب و پیامدهای سؤ اقدام خود نیستند و این نکته ای است که برای طراحان این فرایند مخفی و خطرناک از ارزش فوق العاده ای برخوردار است چرا که در این تهاجم ، کار دشمن فقط به انتخاب موضوعی متناسب با فضا و موقعیت جامعه ، جهت هجمه به شریعت و اعتقاد مردم مسلمان و ساخت پیامی مناسب جهت انتقال آن در فضای مجازی  محدود می شود و مابقی کار بر عهده مردمی است که با انگیزه های متفاوت به انتشار و بازنشر آن موضوع و پیام مبادرت می کنند  در نتیجه کمتر کسی متوجه سازندگان پیام و طراحان این اقدام خواهد  شد.

۱۰ –  با این اوصاف منطقی ترین راه پیشگیری از این معضل (که در صورت بی توجهی در پیشگیری عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت) حذف رسانه های بدون ضابطه و کنترل ناپذیر بیگانه از فضای تبادل اطلاعات کشور و جایگزینی آنها با رسانه های مجازی بومی قانونی و قاعده مند است که در آن فضا می توان امیدوار بود هر کسی مسئولیت اعمال خود را بپذیرد و در برابر آن پاسخ گو باشد. در غیر این صورت تداوم فضای بی حساب و کتاب فعلی در عرصه رسانه های مجازی کشور پی آمدهای جبران ناپذیر و خطرناکی خواهد داشت که یکی از این پیامدها سست شدن باور مردم به اسلام فقاهتی ودر نتیجه تزلزل در نظام ولایت فقیه خواهد بود.

دکتر محمد صادق کوشکی/ منبع:پاسدار اسلام

یک نظر بگذارید