جستجو
آرشیو

آمریکا و اروپا با یک هدف واحد، خواستار ایرانی ضعیف و فقیر هستند

آمریکا و اروپا با یک هدف واحد، خواستار یک ایران ضعیف و فقیر هستند حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام دو مورد بازنگری ایران در تعهدات خود بر اساس بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، به کشورهای عضو گروه ۴+۱، دو ماه مهلت داد تا تحریم‌های یکجانبه آمریکا را جبران کرده و توازن بر هم خورده بین تعهدات و حقوق ایران از برجام را برقرار سازند. به گفته روحانی در صورتی که این کشور‌ها ظرف مهلت ۶۰ روزه نتوانند انتظارات ایران را در زمینه تحریم‌های نفتی و بانکی محقق سازند، ایران برخی دیگر از تعهدات برجامی خود را تعلیق خواهد کرد ، این در حالی است که اتحادیه اروپا  در بیانیه خود در واکنش به کاهش تعهدات برجامی کشورمان ، تصریح کردند که اولتیماتوم ایران درخصوص این توافق را نمی‌پذیرند ولی به بهترین نحو در خصوص اینستکس با ایران همکاری می کنند.
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: ادعای اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در قالب اینستکس به تعهدات خود عمل می‌کنند، خلاف واقعیت است چرا که ظرفیت و کشش لازم را برای انجام صادقانه تعهدات خود را در اینستکس را ندارند به عبارت دیگر با ظرف کوچکی آب نمی‌توانیم چندین انسان را سیراب کنیم، بنابراین اینستکس، قالبی محدود برای مبادلات تجاری محدود است.
وی افزود:اروپایی‌ها تصمیمی ندارند که تعهدات خود در برجام را عملی کنند، بنابراین بهانه‌ای به نام اینستکس ایجاد کردند که تظاهربه عمل کردن تعهددات خود کنند و در عین حال به نیتی که عمل نکردن به تعهدات شان است، برسند.


کوشکی با اشاره به سیاست چماق و هویج آمریکا، تصریح کرد: سال میلادی گذشته هنگامی که ترامپ بحث گفت و گو با ایران را مطرح کرد، وزیر خارجه واشنگتن بیش از ۱۲ شرطی که حاکمیت و استقلال تهران را زیر سوال می‌برد برای این مذاکره بیان کرد؛ در حقیقت تا به الان هم بر روی آن شرط‌ها پافشاری کرده است.
کارشناس مسائل سیاسی در ادامه تاکید کرد:ترامپ در حالی ادعای مذاکره با ایران را می‌کند که شروط سال گذشته اش به حال خود باقی است چراکه هیچ وقت رئیس جمهور و وزیر خارجه کاخ سفید آن‌ها را پس نگرفتند.
وی با بیان اینکه ترامپ از مذاکره با ایران، خواستار دیکته کردن خواسته‌های خود و پذیرفته شدن آن از سوی ما است، خاطر نشان کرد: مذاکره با کاخ سفید به معنی گفت و شنود دو طرفه نیست لذا ما مبنایی برای آن نداریم، در حقیقت واشنگتن به دنبال نابود سازی توانمندی جمهوری اسلامی به دست خودش است.
کوشکی افزود: آمریکا به دنبال این است که توانایی موشکی، دفاعی و قدرت منطقه‌ای تهران در غرب آسیا را به دست خود ایران نابود کند و از جمهوری اسلامی کشوری بی دفاع، بدون اقتدار و ضعیف به جا بگذارند، همانطور که توان هسته‌ای ایران را به دست خودش تا حدود زیادی از بین بردند.
کارشناس مسائل سیاسی در پایان خاطر نشان کرد: اروپا و آمریکا در برخورد با ایران یک هدف واحد را دنبال می‌کنند؛ آن‌ها با جمهوری اسلامی قدرتمند، صنعتی و ثروتمند در منطقه غرب آسیا به شدت مخالف هستند، بنابراین ایرانی ضعیف و فقیر را دنبال می‌کنند که تنها صادر کننده نفت و گاز و وارد کننده کالا باشد، تا در هیچ عرصه بین المللی و منطقه‌ای حرفی برای گفتن نداشته باشد.

یک نظر بگذارید