جستجو
آرشیو

بومی‌سازی اینترنت راه‌حل مقابله با انسداد شبکه‌های برون‌مرزی

وقتی‌که بستر یک رسانه‌ای در اختیار دشمن ماست، نمی‌توان توقع داشت که دشمن اجازه دهد آزادانه در آن بستر حرفمان را بزنیم. یوتیوب را که ما ایجاد نکرده‌ایم، معلوم است که متعلق به چه کسانی است. حالا این افراد، این مجموعه، این دولت‌ها هر کسی که یوتیوب یا عرصه‌های دیگر را در فضای مجازی ایجاد کرده بر اساس منافع خودش اجازه انتشار اطلاعات، اخبار و در واقع سخنان در آن عرصه را می‌دهد

محمدصادق کوشکی بسته شدن حساب کاربری برخی شبکه‌های برون‌مرزی توسط گوگل و یوتیوب را قابل پیش‌بینی دانست و گفت: در بستری که برای آمریکا است ما نمی‌توانیم کار انقلابی انجام دهیم و در همین راستا باید بومی‌سازی اینترنت را انجام دهیم.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه تهران درباره مسدودسازی شبکه‌های برون‌مرزی افزود: وقتی‌که بستر یک رسانه‌ای در اختیار دشمن ماست، نمی‌توان توقع داشت که دشمن اجازه دهد آزادانه در آن بستر حرفمان را بزنیم. یوتیوب را که ما ایجاد نکرده‌ایم، معلوم است که متعلق به چه کسانی است. حالا این افراد، این مجموعه، این دولت‌ها هر کسی که یوتیوب یا عرصه‌های دیگر را در فضای مجازی ایجاد کرده بر اساس منافع خودش اجازه انتشار اطلاعات، اخبار و در واقع سخنان در آن عرصه را می‌دهد.

وی در این‌ باره افزود: اگر ما توقع داشته باشیم دشمنان ما اجازه دهند که در بسترهایی که آن‌ها ایجاد کرده‌اند، سخن بگوییم و پیام خودمان را برسانیم، این تصور دقیقی نیست، پس باید به همین دلیل در پی ایجاد بسترهای بومی خودمان باشیم؛ یعنی عرصه‌های جدیدی ایجاد کنیم که اختیار و کنترل آن در دست ما باشد و از آن طریق سخنانمان را به دنیا مطرح کنیم. بستری که متعلق به آن‌هاست، گزینه خوبی برای بیان حرف انقلابی نیست.

کوشکی با اشاره به اقداماتی که دولت چین در بومی‌سازی اینترنت انجام داده، تشریح کرد: در حال حاضر چینی‌ها به دنبال ملی کردن اینترنت خود هستند، بر اساس آن «وی چت» و فضای بومی خودشان را ایجاد کرده‌اند و به تمام دنیا توسعه داده‌اند؛ در حال حاضر آنچه دوست داشته باشند در فضای مجازی محصول خودشان می‌گذارند و هیچ‌کسی هم نمی‌تواند مانع شود، اما اینکه ما توقع داشته باشیم این بخش خاص از فضای مجازی یعنی یوتیوب یا جای دیگر تا قیامت ما را تحمل کنند، توقع درستی نیست. به‌هرحال یوتیوب در اختیار دشمنان ماست، دشمنان ما به‌هرحال اگر امروز به دلایلی اجازه دهند که ما در یوتیوب بحثی را مطرح کنیم فردا اجازه نخواهند داد.

گفتنی است که قطع دسترسی پرس‌تی‌وی و هیسپان تی وی به گوگل بدون اطلاع قبلی صورت گرفته و به حساب‌های کاربری رسمی خود به خدمات گوگل نظیر یوتیوب و جیمیل دسترسی ندارند. در حال حاضر کانال‌های مسدود شده برای عموم قابل‌مشاهده هستند، اما امکان انتشار مطالب جدید وجود ندارد.

منبع:آنا

یک نظر بگذارید