جستجو
آرشیو

حتی یک سریال متوسط ضدآمریکایی هم در رسانه ملی ساخته نشده است

عدم خلاقیت و انفعال باعث شد تا در طول سال‌های ۹۰ و ۹۶ که در سوریه جنگ شدید داشتیم، حتی یک آهنگ و سرود در مدح این کار تولید نشد و نیز یک تله‌فیلم هم ساخته نشد. دو سال از بحران سوریه می‌گذشت اما صدا و سیما حاضر نمی‌شد حتی تلویحاً بگوید در سوریه خبرهایی است

نشست بررسی عملکرد صدا و سیما با عنوان «رسانه ملی، ندای مستضعفین یا صدای مستکبرین؟»  به همت مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه تهران در دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه برگزار شد.

محمدصادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این مراسم با اشاره به مخاطبان رسانه ملی گفت: نسلی که از مادران انقلابی و متدین هستند، همه پای صدا و سیما بزرگ شده‌اند اما در پوشش، سبک زندگی و جهت‌گیری سیاسی با والدین خود اختلاف نظر دارند که باید ببینیم چه کسی مقصر انحراف این افراد است؟

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌ها و عملکرد صدا و سیما در انعکاس اخبار دفاع مقدس افزود: در دهه ۷۰ دولت وقت دنبال ترویج فرهنگ مصرف‌گرایی و اشرافی‌گری بود و صدا و سیما هم بازوی اجرایی دولت شده بود آن هم در صورتی که نظر رهبری مخالف با مصرف‌‌گرایی و اشرافی‌گری بود.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: تلویزیون در دولت هاشمی به مدت چهار سال روابط عمومی دولت شد اما به صورت اتفاقی در سال ۷۲ مطلبی علیه هاشمی منتشر شد که بسیاری غافلگیر شدند. در آن سال‌ها در مشهد، اسلام‌شهر و شیراز علیه اقدامات اقتصادی دولت هاشمی تحصن‌ها برگزار شد که صدا و سیما هیچ انعکاسی از این اخبار نداد.

کوشکی تصریح کرد: در سال‌های بعد صدا و سیما بیشترین رأی را دوم خردادی‌ها را داد. البته معاونت سیاسی این سازمان گرایش دیگری داشت اما رفتار انقلابی هم نداشت و شخصیتی انفعالی بود.

وی اضافه کرد: در دولت احمدی‌نژاد هم صدا و سیما، روابط عمومی دولت شد و بسیاری از انحرافات این دوره را با انفعالی‌گری نشان نداد.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به تذکر جدی رهبر انقلاب به احمدی‌نژاد در شهریور ۸۶ گفت: حتی هشدار رهبری هم در اخبار محو شد.

کوشکی با بیان اینکه صدا و سیما تا سال‌ها نقد برجام را برنمی‌تابید، افزود: کار به جایی رسید که در دوران دولت روحانی صدا و سیما با افتخار اعلام کرد که ما سه پنجم آنتن را به موافقان برجام و دو پنجم آن را به مخالفان معتدل برجام اختصاص دادیم.

وی با بیان اینکه صدا و سیما، منفعل، بدون اقتدار عمل، مقابل و مغایر هنجارهای انقلاب بوده گفت: رسانه ملی در این سال‌ها این تفکر را داشت که به هر قیمتی و بدون رعایت اصول اولیه بیننده جذب کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مثلاً برنامه‌ها تقلیدی از برنامه‌های قدیمی شبکه‌های خارجی است و فقدان خلاقیت تا جایی است که برنامه «عصر جدید» عیناً با تقلید از برنامه ۲۰ سال پیش شبکه MBC ساخته شده است.

کوشکی عملکرد صدا و سیما را از سال ۶۹ تاکنون مخالف نظرات رهبری دانست و گفت: در صدا و سیما موسیقی انقلابی جز مناسبت‌های محدود مثل روز قدس و ۲۲ بهمن مورد توجه قرار نمی‌گیرد، حتی یک بار در روز قدس سرودی پخش شد که در مورد انتخابات لبنان بود و ربطی به این روز نداشت.

وی افزود: عدم خلاقیت و انفعال باعث شد تا در طول سال‌های ۹۰ و ۹۶ که در سوریه جنگ شدید داشتیم، حتی یک آهنگ و سرود در مدح این کار تولید نشد و نیز یک تله‌فیلم هم ساخته نشد. دو سال از بحران سوریه می‌گذشت اما صدا و سیما حاضر نمی‌شد حتی تلویحاً بگوید در سوریه خبرهایی است. به همین خاطر می‌بینیم در هفته بسیج، فیلم‌های قدیمی همچون پرواز در شب رسول ملاقلی‌پور پخش می‌شود و هیچ تولید جدید محتوایی ندارد.

کوشکی با اشاره به پخش سریال گرگ و میش در تلویزیون گفت: جا داشت که شبکه من و تو این سریال را پخش کند. خانواده شهید در این فیلم حتی یک عکس امام(ره) هم در خانه نداشتند. تصویری که از نیروی امنیتی کشور در این سریال ارائه می‌شود، شخصیتی است که با لگد در خانه شهید را باز می‌کند و پتو از سر دختری که در خانه خوابیده می‌کشد.

وی گفت: در این چند سال حتی سریال متوسط ضد آمریکایی هم ساخته نشده است. شبکه المنار برای امام(ره) سریال می‌سازد اما با تأخیر در صدا و سیمای ما پخش می‌شود. صدا و سیما از مشروعیت رهبری علیه رهبری استفاده کرده است. لذا اگر به نام رهبری است باید در جهت اهداف امام(ره) و انقلاب باشد و اگر نیست، پس سوءاستفاده از نام رهبری ظالمانه است. لذا باید مجموعه‌ای در صدا و سیما تشکیل شود که اهداف نظام اسلامی را در تولیدات خود پیاده کند.

منبع:فارس

یک نظر بگذارید