جستجو
آرشیو

سند ۲۰۳۰ با قدرت در دانشگاه تهران اجرا می‌شود

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با فارس با اشاره به مشکلات فرهنگی این دانشگاه گفت: به نظر می‌رسد از سوی باند جبهه مشارکت برای دانشگاه تهران رسالتی تعریف شده و ان هم این است که پیشگام اجرای سند ۲۰۳۰ باشد، یعنی دانشگاه تهران به عنوان پیشرو دانشگاه‌ها و الگو در نظام دانشگاهی ایران با امکانات خودش آن هم در زمانی که دانشگاه به شدت درگیر مشکلات مالی و بودجه است مجری سند ۲۰۳۰ باشد.

کوشکی تصریح کرد: این مسئله علیرغم دستور و تأکیدات مقام معظم رهبری درباره عدم اجرای سند ۲۰۳۰ و همچنین تاکیدات دلسوزان انقلاب است درباره خیانت محض بودن این سند و زیان بار بودن آن است و متاسفانه این سند با قدرت در دانشگاه تهران اجرا شده، می شود و هنوز هم در حال اجرا شدن است.

وی اظهار داشت: در این راستا نمونه‌های بسیار شرم آوری هم وجود دارد، برای مثال بخشی از این پروژه به اداره مشاوره دانشگاه تهران سپرده شده است. در این مسیر اداره مشاوره دانشگاه جزواتی را به صورت رسمی و با نشان و مهر خودش منتشر کرده و در دانشگاه توزیع می‌کند که در آن مطالبی آمده که واقعا نمی توان آن را انتشار عمومی کرد چون خلاف عفت عمومی است.

* به رسمیت شناختن مصرف مشروبات الکلی

این استاد دانشگاه تاکید کرد: مثلاً در یکی از این جزوات به صراحت به دانشجو گفته شده که اگر می‌خواهید رابطه جنسی داشته باشی و ایدز نگیری از چه روش‌های استفاده کن! متاسفانه این مطالب به دانشجوی لیسانسی که سال‌ها درس خوانده و زحمت کشیده و والدینش او را  با هزاران امید به دانشگاه فرستاده گفته می شود!

کوشکی گفت: واقعاً در دانشگاه ما و در جمهوری اسلامی چنین اقداماتی چه معنایی دارد؟ یا اینکه اداره مشاوره دانشگاه با پول بیت المال  به دانشجویان جزوه بدهد که در آن نوشته شده اگر می خواهید در ایام امتحانات تمرکزتان به هم نریزد مشروبات الکلی کمتر مصرف کنید!  آیا این به رسمیت شناختن این مصرف مشروبات الکلی نیست؟!

وی اظهار داشت: ما می‌بنیم در این جزوه نگفته که مشروبات الکلی حرام است و یا مضر است، فقط گفته در ایام امتحانات مشروبات الکلی کمتر مصرف کنید تا تمرکز تان به هم نخورد! متاسفانه از این جنس جزوات در دانشگاه تهران فراوان منتشر شده و توزیع شده است.

* اجرای سند ۲۰۳۰ به بهانه پیشگیری از ایدز!

این استاد دانشگاه ادامه داد: از طرفی ما می‌بینیم در دانشگاه تهران مینی بوسی می‌آوردند با این عنوان که آزمایشگاه سیار و رایگان تست hiv است و به دانشجویان گفته می‌شود هر کس می‌خواهد بداند ایدز دارد یا نه، اینجا تست کند تا اگر ایدز دارد راه های درمانش را به او بگویم. این براساس سند ۲۰۳۰ است که به بهانه پیشگیری از ایدز چنین مباحثی مطرح شود.

وی یادآور شد: نکته جالب اینجاست که وقتی دانشجویان خدمات رایج بهداشتی و درمانی می‌خواهند به بهانه کمبود بودجه با آنها مخالفت می شود اما از آن سو شاهد اقدامات دیگری هستیم که گفته شد.

کوشکی افزود: در طول سال‌های اخیر هر قسمتی در دانشگاه  را که نگاه می کنیم به صورت جدی بحث اختلاط آن هم به زشت ترین شکل دیده می شود به طور مثال در دانشکده‌ها بوفه‌هایی وجود داشت که در آنها اختلاط به زشت ترین شکل اتفاق افتاده است و جالب اینکه از آنها پشتیبانی هم می‌شود و مخالفتی هم با آنها نمی‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: از طرفی غذاخوری مرکزی دانشگاه که مخصوص اساتید و کارمندان دانشگاه بود به یک رستوران مختلط تبدیل شد که در آن شان استادی حفظ نمی‌شود و دختران و برخی پسران دانشجو به شکلهای زننده و به صورت مختلط در آنجا حضور پیدا می کنند و حتی استاد امنیت ندارد در یک محیط ساده بنشیند و غذا بخورد.

وی اضافه کرد: کافی است یک نفر به این رستورانها سری بزنید تا ببیند داشتن روسری برای برخی دختران دانشجو یک چیز عجیب و کشف حجاب عادی است و دختران و پسران در کنار هم می‌نشینند و بگو بخند می‌کنند.

کوشکی در ادامه با اشاره به بوفه‌های اطراف دانشگاه تهران، گفت: در این بوفه‌ها بحث مصرف دخانیات عادی است و دختر و پسر می نشینند و با هم در محیط های مختلط سیگار می‌کشند!

این استاد دانشگاه افزود: اماکن متعلق به دانشگاه تهران با نظارت دانشگاه و دخالت معاونت فرهنگی به کافه تبدیل شده، کافه ها و کافی شاپ هایی که محل رفت و آمد مختلط دختران و پسران است و بدیهیات اخلاقی و شرعی و قانونی در آن نادیده گرفته می شود. آیا واقعا رسالت دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه مادر در کشور ایجاد کافی شاپ است؟

* ترویج بازی‌های مختلط دختر و پسر در محیط دانشگاه

وی تاکید کرد: از سویی می‌بینیم مواردی به شکل خزنده اتفاق می افتد، مانند ترویج بازی و ورزش مختلط دختر و پسر در محیط دانشگاه. به طور مثال ماه رمضان امسال در یک روز کاری دختر و پسر با توپ متعلق به دانشکده و در حالی که برخی کشف حجاب کرده بودند فوتبال و والیبال بازی می‌کردند و وقتی با آنها مخالفت می‌شد استدلال آنها این بود که در دانشکده‌های دیگر هم همچین اتفاقی رخ می‌دهد و راست هم می‌گفتند.

کوشکی اضافه کرد: یکی از مسائل فاجعه‌بار پشتیبانی جدی مسئولان دانشگاه از بی حجابی بود، اینکه هر کسی با هر لباس، پوشش، آرایش که دلش بخواهد و حتی با شلوارهای پاره به دانشگاه بیاید، عادی است و قانون در این رابطه تعطیل شده و اجرا نمی شود.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: فاجعه‌بارتر اینکه وقتی عده‌ معدودی هنجارشکن و افراد مسئله دار و کسانی که خیلی هم دانشجو هم نبودند در ماه رمضان امسال تصمیم گرفتند علیه حجاب تجمع کنند دانشگاه با آنها همکاری کرد. در حالت عادی ورود به دانشگاه تهران این گونه است که افراد باید کارت دانشجویی نشان دهند و از کسانی که به دانشگاه وارد می شوند می پرسند که کجا می‌روند و چه کاری دارند ولی روزی که قرار بود این تجمع ضد اخلاقی، ضدارزشی و غیرقانونی برگزار شود این مراقبت به صفر رسید. نیروهای حراست هم می‌گفتند چاره‌ای نداریم و از ما خواسته شده است.

وی گفت: مسئولان دانشگاه تهران اجازه دادند که افراد زیادی از بیرون دانشگاه بیایند و در تجمع علیه حجاب شرکت کنند! و زشت تر آنکه درخواست آنها را پاسخ گفتند و در جمع این تجمع کنندگان که در ماه رمضان در دانشکده سیگار می‌کشیدند و روزه‌خواری می‌کردند، حاضر شدند.

* مسئولان دانشگاه تهران هنجارشکنان را به رسمیت شناختند

کوشکی افزود:  ۱۰۰ نفر از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه تهران به رئیس دانشگاه نامه نوشته و از مسائل فرهنگی شکایت کردند ولی رئیس دانشگاه حتی ۱ دقیقه هم وقت هم به آنها وقت نداد اما وقتی یک مشت هنجارشکن از مسئولان دانشگاه درخواست کردند آنها در ظرف چند دقیقه در جمع هنجارشکنان حاضر شده و هنجارشکنان از سوی مسئولان دانشگاه به رسمیت شناخته شدند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مسئولان دانشگاه تهران هیچ کاری برای این که چنین تجمعی برگزار نشود انجام ندادند، با این رفتارها دیگر چگونه می توان گفت که اینها به دنبال اجرای سند ۲۰۳۰ هستند وقتی کسی به دانشگاه می شود در قبال مسائل فرهنگی یک سری وظایف دارد که اینها از این وضعیت قانونی استنکاف می‌کردند.

وی در ادامه با اشاره به عادی سازی روابط خلاف شرع در دانشگاه، گفت: متاسفانه در برخی از دانشکده ها مانند دانشکده هنرهای زیبا روابط خلاف شرع عادی شده است و اتفاقاتی که قبلا اصلا نمی‌توانستیم تصور آن را کنیم  مانند کشف حجاب، الان عادی شده است.

کوشکی افزود: نیروهای حراست و انتظامات دانشگاه که اکثرا نیروهای با شرافت و معتقدی هم هستند اعتقادشان این است که می‌خواهیم طبق قانون عمل کنیم ولی به ما اجازه داده نمی‌شود حتی افتخار برخی مسئولان این بود که کمیته انضباطی تشکیل نمی شود و می‌گویند ما برای چنین کارهایی وقت نمی گذرایم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: متاسفانه این مسائل به حدی در دانشگاه تهران پیشرفت داشته که  یکی از قسمت‌های فضای سبز در دانشگاه به اسم عجیبی معروف شده است و اتفاقاتی در آن رخ می‌دهد که شاید در دوران پهلوی رخ می‌داد!

* افزایش سفرهای خارجه مسئولان دانشگاه در شرایط اقتصادی امروز!

وی گفت: نکته دیگر اینکه در اوج اینکه دانشگاه تهران با مشکل بودجه و امکانات مواجه است و در کشور بحران ارزی وجود دارد آمارها نشان می‌دهد سفرهای مسئولان دانشگاه تهران به خارج از کشور به نحوی بی‌سابقه افزایش پیدا کرده است. سوال اینجاست که این سفرها چه اهمیتی دارد و با مجوز چه کسانی است و چقدر حق ماموریت گرفته شده و چه اندازه این سفرها به نفع دانشگاه بوده است و محصول و میوه این سفرها چه بوده است. این مسئله‌ای است که ظاهراً نظارتی در آن وجود ندارد.

* تحمیل مهره‌های «مشارکتی» در دولت روحانی به دانشگاه‌‌ تهران در پوشش هیأت علمی

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین درباره برخی اظهارات درباره سیاسی‌کاری در این دانشگاه گفت: در تقسیم بندی‌هایی که در دولت روحانی رخ داد نظام دانشگاهی و به خصوص دانشگاه تهران عملاً سهم جبهه مشارکت شد.

وی ادامه داد: از آنجایی که آقای روحانی وزن و اهمیتی برای دانشگاه قائل نبود و نمی توانست با دانشگاه ارتباط برقرار کند و همچنین می‌دانست در دانشگاه کاسب نیست و در آن پایگاه نخواهد داشت به همین دلیل در قبال خدماتی که اعضای جبهه منحله مشارکت به وی در انتخابات داده بود عرصه دانشگاه را به این حزب منحل شده سپرد، کما اینکه نحوه تعیین وزرای علوم این حالت مشخص است.

کوشکی ادامه داد: جبهه مشارکت هوشمندانه به دنبال این بود که دانشگاه را به سکوی ذخیره و پرتاب خودش تبدیل کند یعنی از فرصتی که در دولت روحانی به دست آورده تلاش داشت ماجرای رحم اجاره‌ای را در دانشگاه پیاده و دانشگاه را محلی برای پرورش نیروهای خودش تبدیل کند و دانشگاه بانکی باشد برای نیروهای پیرو جبهه مشارکت. برای نمونه انتخاب معاون پژوهشی دانشگاه تهران که در دولت اصلاحات رئیس دانشگاه هم بود یا افرادی که در دانشکده ها به مدیریت می رسند نشان دهنده این مسئله است.

این استاد دانشگاه یادآور شد:‌ در سال‌های ۹۲ تا الان اصراری وجود داشته که نیروهای حامی جبهه مشارکت به عنوان هیات علمی به دانشگاه تحمیل شوند به همین خاطر می بینید در مواردی اعضای هیات علمی بر اساس نیاز واقعی گروه فردی با سابقه مطلوب علمی و پژوهشی را برای مدیریت گروه برگزیده‌اند ولی بعد می‌بینیم که این فرد با سوابق علمی مطلوب حذف می شود و فردی جایگزین می‌شود که نه سابقه علمی مطلوبی دارند نه به این فرد در گروه اصلا نیازی وجود دارد.

* تلاش برای جذب یک فرد مسئله‌دار به عنوان هیات علمی

کوشکی گفت: شما در هر دانشگاهی که بروید از این موارد وجود دارد. مثلا در دانشکده علوم سیاسی هم شاهد این قضیه بودیم که تلاش شده فردی که با رسانه‌های وابسته به سعودی در انگلیس و همچنین رسانه‌های ضد انقلاب فارسی‌زبان کار کرده است و در نوشته های خود به رهبر انقلاب اهانت کرده و جوانان را به براندازی جمهوری اسلامی تشویق کرده و از طرفی هم شاخص های علمی مورد نظر گروه مطالعات منطقه را نداشته برای مدیریت گروه تحمیل شود و تلاش می‌شود فردی که رسما در بحران سوریه از سعودی‌ها حمایت کرده و به نفع تکفیری‌ها حرف زده و علیخ جبهه مقاومت موضوع گرفته را مدیر گروه کنند!

وی در ادامه با اشاره به حجم بالای جذب هیات علمی در دانشگاه تهران گفت: حجم بالایی در این سالها جذب هیئت علمی شدند و وقتی بررسی می‌کنیم می بینیم که این جذب با هدف اعتلای سطح علمی دانشگاه نبوده است و بیشتر وقت این جذب‌ها برای این بوده که مهره‌های موردنظر جبهه مشارکت در دانشگاه تحمیل شوند و جایگاه پیدا کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: تحمیل مدیریت‌ها بدون صلاحیت مسئله دیگری است که باید به آن توجه کرد ما موردی را داریم که فردی به عنوان ریاست دانشکده تحمیل شده که استادیار است و در مدت ۲۷ سال خدمت خود نتوانسته توان علمی‌اش را افزایش دهد. آن وقت این فرد با درجه استادیاری زمان اصلاحات هم رئیس دانشگاه بوده است!

کوشکی گفت: در گروه‌ها فرد با سابقه و درجه علمی مطلوب که توسط اعضای هیات علمی انتخاب می‌شود را کنار می‌گذارند و به صراحت هم می‌گویند که رای هیئت علمی برای ما موضوعیت ندارد و ما تصمیم گرفتیم فلان فرد مدیر باشد!

وی اظهار داشت:  این چه معنایی دارد که در برخی موارد افرادی که توان پائین و سابقه علمی مطلوبی ندارند  را به عنوان مدیر گروه قرار بدهند، آن هم در گروهی که ما در آن استاد تمام داریم. ما در دانشکده حقوق موارد متعددی را شاهد بودیم. در دانشکده‌های دیگر هم از این موارد پیدا خواهد شد.

یک نظر بگذارید