جستجو
آرشیو

دیدگاه کاریکاتورانه رسانه به فرهنگ دفاع مقدس منجر به دلزدگی نسل جدید است

گروه سیاسی: متأسفانه اکثریت رسانه‌ها نسبت به فرهنگ دفاع مقدس جهل مرکب دارند یا اگر شناختی دارند یک دیدگاه کاریکاتوری و فانتزی است، که منجر به دلزدگی نسل جدید از جنگ شده است.

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر و تحلیلگر مسائل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) دفاع مقدس ۸ ساله را زنده کردن باو‌ر‌های دینی جامعه دانست و تصریح کرد: حضرت ابراهیم ‌(ع) برای اطمینان و ایمان قلبی از جانب خداوند ماموریت گرفت پرندگانی را بکشد و دوباره زنده شدن آن‌ها را مشاهده کند، دفاع مقدس ۸ ساله ما هم برای زنده کردن باور‌های دینی مردم بود تا ایمان خود را به آزمون بگذارند و به تجربه آن را احساس کنند. وی دومین تأثیر جنگ تحمیلی را اثبات ادعای مدعیان ایمان برشمرد و افزود: به فرموده امام عده‌ای در جنگ از دورهم دستی به آتش نداشتند.

کوشکی ادامه داد: بسیاری قبل از جنگ تنها ادعای دین‌داری می‌کردند درمقابل بسیاری از این آزمون سربلند بیرون آمدند همانطور که خدا وعده داده هیچ مدعی دین‌داری را رد نمی‌کند، ادعای بسیاری از مدعیان را به اثبات رساند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به سخن امام خمینی مبنب بر اینکه «ما در نبرد ۸ ساله، اسلام را در خاورمیانه، اروپا و آمریکا ترویج دادیم» به رشد اسلام‌خواهی در میان جهانیان تأکید کرد و افزود: مردم ایران به برکت وجود دینداری در دفاع سربلند در‌آمدند و این تاثیر دیگر دفاع مقدس در ترویج فرهنگ دینداری درسطح ایران و بین‌الملل است.

وی پاسداشت دفاع مقدس را تنها برای خنثی‌کردن تهدیدات نظامی لازم نداست و تأکید کرد: پاسداشت فرهنگ دفاع مقدس پاسخ به سؤالات انسان و جامعه اسلامی کارآمد و ترویج روحیه دفاعی و سلحشوری در جامعه است .

این تحلیگر مسائل سیاسی با اشاره به این که دفاع مقدس و جنگ ترس مردم از تهدیدات استکبار جهانی را از بین برد، اظهار داشت: بعد از دفاع مقدس در مرحله دفاعی، استراتژی جامعه‌ اسلامی تغییر کرد و ترس مردم و نیروهای نظامی از تهدیدات استکبار برطرف شد، ما امروزه به سهولت می‌توانیم درمقابل جهانیان بایستیم و حرف‌‌های زیادی درمقابل آنها داریم.

کوشکی به نداشتن شناخت عمقی رسانه‌ها از فرهنگ دفاع مقدس اشاره کرد و بیان داشت: برداشت کاریکاتورانه از دفاع مقدس نه تنها در مطبوعات بلکه در صدا و سیما هم صورت می‌گیرد و همین نداشتن شناخت منجر به دلزدگی نسل جدید از فرهنگ دفاع مقدس شده است.

این مدرس دانشگاه تأکید کرد: رسانه‌ها باید با کنار گذاشتن جهل مرکب خود به سوی صاحبنظرانی بروند که در جنگ حضور داشته‌اند و با بهره‌گیری از نظریات آن‌ها دفاع مقدس را شناخته و به نسل سوم به خوبی معرفی نمایند.

یک نظر بگذارید