جستجو
آرشیو

برای دستیابی به قدرت بازدارندگی باید اقتدارمان افزایش یابد

برای دستیابی به قدرت بازدارندگی باید اقتدارمان افزایش یابد

محمدصادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در دهمین جلسه از سلسله  نشست‌های «دفاع همچنان باقیست» که  به همت سازمان بسیج رسانه قزوین در حوزه هنری برگزار شد، اظهار کرد: در دنیا برای واحدهای سیاسی، تقسیم بندی‌های سیاسی وجود دارد که یکی از این تقسیم بندی‌ها را می‎‌توان دفاع از امنیت و دفاع ملی دانست.

وی افزود: در دسته‌بندی دوم، کشورهایی همچون ژاپن، کره جنوبی و آلمان با وجود توانایی اجازه دفاع از امنیت، آمریکا در بالای سر آنها همچون چتری قرار دارد که مجوز دفاع از امنیت و منافع ملی را از این کشورها گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: دسته سوم کشورها شامل کشورهایی همچون عربستان است که  با وجود اجازه و امکان برای تشکیل امنیت، اراده این فعالیت را ندارند.

کوشکی یادآور شد: برخی از کشورها از جمله کشور ایران هم در برابر تهاجم توان دفاع از خود و دارای توان ملی هستند و قدرت دفاع از کشور خود را دارند.

وی به تقویت نیرو تاکید و تصریح کرد: باید نیروی خود را افزایش دهیم و به اندازه‌ای قدرتمند باشیم تا ارتشی برای نجنگیدن داشته باشیم؛ توانایی دفاعی خودبنیاد و رسیدن به توان بالا ازجمله موارد ضروری دست‌یابی به حلقه سوم و کشورهای دارای قدرت بازدارندگی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه تکیه بر توان داخلی در مباحث فنی نظامی از ضرورت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب با توان خودبنیاد با حداقل هزینه به توان بالای نظامی دست یافتیم.

کوشکی با بیان اینکه برای دستیابی به قدرت بازدارندگی باید اقتدارمان افزایش یابد، عنوان کرد: با وجود تحریم‌هایی که داشتیم برای قدرت بازدارندگی به توان بالایی رسیدیم که در این مسیر عوامل مختلفی کمک و سعی کردند.

وی با اشاره به تفاوت‌های کشور ایران با سایر کشورها اضافه کرد: هدایت و رهبری کشور توسط عالمی دینی از جمله  تفاوت‌های ما با کشورهای عربی است و کشورهای عربی نیز به این امر واقف هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: در گذشته  و زمان جنگ، کشور ما به نوعی برخی از کالاها را تهیه می‌کرد و با اسکورت شدن یکی از کشتی‌ها مورد اصابت قرار می‌گرفت ولی امروز به چنان توانمندی قابل توجهی رسیده‌ایم که آمریکایی‌ها توان مقابله با ما را ندارند.

کوشکی در پایان یادآور شد: امروز خلیج فارس به معنای واقعی خلیج فارس است و در منطقه به قدرت بالایی رسیده‌ایم.

منبع:فارس

یک نظر بگذارید