جستجو
آرشیو

کم‌ توجهی دولت سبب دلسردی نخبگان شده است

متأسفانه در حوزه علوم انسانی کمترین زیرساخت برای فعالیت کاربردی چهره‌های علمی فراهم است و به‌طور واضح‌تر متخصصان و دانش‌آموختگان این حوزه رها شده‌اند و کمتر به دانش آنها توجه می‌شود

محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با تهران نیوز درباره بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تلاش عده‌ای برای دلسردی نخبگان از ماندن در ایران و ترغیب آنها به خروج از کشور اظهار کرد: متأسفانه در میان اساتید دانشگاهی به‌دلیل عدم رعایت ضوابط انقلاب اسلامی، افرادی برای تدریس در دانشگاه‌ها انتخاب شده‌اند که خودکم‌بین هستند و کم‌ توجهی دولت به این قضیه دامن زده است.

وی افزود: این چهره‌های خودکم‌بین نه‌تنها خودشان را کمتر از پژوهشگران، محققان و دانشمندان اروپایی و آمریکایی می‌بینند، بلکه جامعه ما را هم کمتر از آنها می‌دانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به کم‌ توجهی دولت به نخبگان کشور خاطرنشان کرد: اساتید خودکم‌بین معتقدند که ما هرگز در حوزه‌های فناوری و پژوهشی به غرب نمی‌رسیم، هیچ‌گاه قدرتمند نمی‌شویم و تا ابد جهان سومی باقی خواهیم ماند و این‌ها کسانی هستند که حتی از به کار بردن واژه جهان سوم برای کشورمان احساس شرم نمی‌کنند.

کوشکی ادامه داد: این عده از افراد که متأسفانه در لباس استادی مشغول تدریس در دانشگاه‌های داخل هستند، یکی از عوامل مؤثر در توسعه فضای ناامیدی محسوب می‌شوند.

به گفته وی؛ این اساتید مدام به دانشجویان و دانشمندان ما القاء می‌کنند که ماندن در ایران هیچ فایده‌ای ندارد و باید به خارج از کشور پناه برد تا در آنجا پیشرفت کنید.

کم‌توجهی دولت؛ دومین عامل دلسردی نخبگان علمی

مدرس علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به نقش دولت در حفظ و صیانت از ارزش‌های علمی و بهره‌برداری از نتایج پژوهشی و تحقیقاتی محققان و دانشمندان علوم مختلف گفت:‌ هرچند در قانون اساسی به‌طور صریح، ماده قانونی‌ای که دولت را به جلوگیری از خروج نخبگان از کشور موظف کند، وجود ندارد،‌ اما اگر به کارویژه‌هایی که برای او به‌خصوص در حوزه ایجاد زیرساخت‌های علمی مشخص شده است، عمل کند، بدیهی است که میزان مهاجرت نخبگان و فعالان علمی به‌طور چشم‌گیری کاهش می‌یابد یا حتی امکان بازگشت بسیاری از نخبگان مهاجرت‌کرده، وجود دارد.

به گفته کوشکی؛ محقق و یا پژوهشگری که فعالیت علمی انجام می‌دهد، علاقه‌مند است نتیجه زحماتش را مشاهده کند و به‌طور کاربردی محصول علم خود را ببیند.

وی ادامه داد: متأسفانه در حوزه علوم انسانی کمترین زیرساخت برای فعالیت کاربردی چهره‌های علمی فراهم است و به‌طور واضح‌تر متخصصان و دانش‌آموختگان این حوزه رها شده‌اند و کمتر به دانش آنها توجه می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: متأسفانه در میان دولتمردان و مسئولان کشور حس استغنای کاذبی وجود دارد که احساس بی‌نیازی از دانش‌آموختگان بیشتر حوزه به‌ویژه حوزه‌های علوم انسانی می‌کنند و به پژوهشگران و متخصصان این حوزه‌ها می‌گویند که همان کتاب‌هایتان را چاپ کنید یا برای بایگانی مقالاتتان را منتشر کنید؛ لذا متأسفانه این افراد محصول این دانش را به بایگانی‌ها محدود کرده‌اند و نوعی توهین به دانشمندان و پژوهشگران تلقی می‌شود و باعث دلسردی دانشمندان شده است.

یک نظر بگذارید