جستجو
آرشیو

تا زمانی که اصرار داریم برجام را به هر قیمتی حفظ کنیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد

یعنی دولتمردان و تیم آقای روحانی برای اینکه نشان دهند کاری انجام می‌دهند و مقداری به مطالبات داخلی پاسخ دهند، حرکتی نمایشی را انجام می‌دهند که این حرکت واقعی نیست و در حقیقت کاستن از تعهدات برجامی نیست

در حدود ۱۵ روزه به پایان فرصت ۶۰ روزه سوم ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام به ویژه اروپایی‌ها برای اجرای تعهداتشان باقی مانده و در این مدت اروپایی‌ها اقدامی را در راستای اجرای تعهدات ۱۱ گانه خود صورت ندادند، در این خصوص «محمدصادق کوشکی» استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در گفتگو با  فارس، با بیان اینکه بعید به نظر می‌رسد اروپایی‌ها در این ۱۵ روز کاری بکنند، توضیح داد: چون در گام‌های اول تا سوم حرکت خاصی رخ نداده است، یعنی اگر گام‌های قبلی محکم و جدی بودند، تا الان تکلیف ماجرا روشن شده بود.

وی افزود: گام‌های قبلی به قدری محافظه کارانه و بی تاثیر بودند که اروپایی‌ها مطمئن هستند برداشتن گام چهارم هم هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با ذکر این نکته که این گام‌ها به دلیل اینکه خطوط قرمز اروپایی‌ها را رد نمی‌کند و در چارچوب حفظ برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) است، می‌تواند تا برداشتن گام بیستم نیز ادامه یابد، خاطرنشان کرد: یعنی در این روند، ممکن است گام بیستم را برداریم و باز هیچ اتفاقی نیفتد و اروپا هیچ واکنشی نشان ندهد. چون کسانی که این گام‌ها را طراحی می‌کنند کاملا مراقب هستند که برجام خدشه‌دار نشود و با صراحت اعلام می‌کنند که این گام‌ها در چارچوب برجام است.

به باور این استاد دانشگاه تا مادامی که برجام حفظ می‌شود، اروپایی‌ها و آمریکا کاملا راضی هستند و دلیلی نمی‌بینند که پاسخگوی مطالبات ایران باشند، یعنی چنین گام‌هایی هیچ فشاری بر اروپا و آمریکا وارد نمی‌کند و آنها مشکلی نخواهند داشت، حتی اگر این گام‌ها تا گام صدم نیز ادامه یابد.

کوشکی با بیان اینکه تا زمانی این گام‌ها در چارچوب برجام و با هدف حفظ این توافق برداشته می‌شود، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد و فقط برداشتن این گام‌ها، پاسخی به مطالبات داخلی کشور است، خاطرنشان کرد: یعنی دولتمردان و تیم آقای روحانی برای اینکه نشان دهند کاری انجام می‌دهند و مقداری به مطالبات داخلی پاسخ دهند، حرکتی نمایشی را انجام می‌دهند که این حرکت واقعی نیست و در حقیقت کاستن از تعهدات برجامی نیست.

وی گفت: این گام‌ها، حرکت‌هایی است که می‌شد همین گونه نیز انجام شود و هیچ خدشه‌ای به خطوط قرمز اروپا و آمریکا وارد نمی‌کند و بیشتر مصرف داخلی دارد و آقایان دولت که باید پاسخگوی افکار عمومی باشند، اینگونه سعی می‌کنند افکار عمومی را از خود راضی کنند، وگرنه اگر هدف این است که شوکی به اروپایی‌ها وارد شود و مجبور شوند به تعهداتشان عمل کنند، با چنین گام‌هایی به آنها شوک وارد نخواهد شد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که به اعتقاد شما چه گام‌هایی باید از سوی ایران برداشته می‌شد؟ اظهار داشت: مادامی که ما اصرار داریم برجام را به هر قیمتی حفظ کنیم، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. باید نشان دهیم وقتی اروپایی‌ها و آمریکا به برجام متعهد و پایبند نیستند، ما هم دلیلی ندارد که به برجام پایبند باشیم.

کوشکی در این باره اظهار داشت: مثلا روند بازرسی‌ها را به روند بازرسی‌های عادی NPT برگردانیم و بازرسی‌ها را از شکل فعلی به شکل عادی برگردانده و و اجازه بازرسی را غیر از حالت عادی پادمان ندهیم. پروتکل الحاقی را که داوطلبانه اجرا می‌کنیم، دیگر اجرا نکنیم. غنی سازی ۲۰ درصد را شروع کرده و تعداد سانتریفیوژها را به نحو چشمگیری اضافه کنیم.

به باور وی حرکت‌هایی از این دست می‌تواند به اروپایی‌ها و یا حتی آمریکا شوک وارد کند، ولی حرکت‌هایی که تا امروز انجام شده هیچ خاصیت و تاثیری نداشته و نخواهد داشت.

به گزارش فارس، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری و در نخستین سالگرد خروج آمریکا از برجام، در بیانیه‌ای ضمن اعلام کاهش برخی تعهدات برجامی، فرصت‌ ۶۰ روزه‌ای را به طرف‌های باقیمانده در برجام از جمله سه کشور اروپایی داد تا تعهدات بانکی و نفتی خود در قبال ایران را عملیاتی کنند و اعلام کرد که اگر کماکان این روند ادامه یابد و شاهد پایبندی طرف مقابل به تعهداتش نباشیم، ایران گام‌های دیگری را در این راستا برخواهد داشت. در گام اول ایران از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصد عبور کرد و در پایان این گام و زمان ورود به گام دوم (۱۶ تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصد را رعایت نمی‌کند و یک روز بعد هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با فارس خبر داد که سقف اورانیوم غنی شده ایران به ۴.۵ درصد رسیده است.

گام سوم نیز از روز جمعه ۱۵ شهریور در پی دستور حسن روحانی رئیس جمهور به سازمان انرژی اتمی آغاز و این سازمان موظف شد در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله شروع کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد.

یک نظر بگذارید