جستجو
آرشیو

اعتراضات آبان ماه با هیچ یک از اعتراضات دوره های قبل قابل مقایسه نیست

هجدهمین نشست تخصصی «اهداف جبهه غربی-عربی-عبری در مدیریت شورش ها در کشورهای مقاومت» صبح امروز (یکشنبه اول دی ماه ۹۸) در دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.محمد صادق کوشکی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، در ابتدای این نشست با اشاره مشکلات امنیتی عراق از زمان سرنگونی صدام تا آغاز دولت عادل عبدالمهدی، گفت: بعد از جنگی که عراق با کویت  داشت، بسیاری از زیر ساخت های معیشتی این کشور نابود شد و قدرت خرید مردم کاهش یافت. از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ نیز عراق صحنه جنگ تمام عیار نیروهای مردمی با نیروهای آمریکایی بود و بعد آن گرایشات تکفیری در عراق پدیدار گشت که در نهایت اواخر سال  ۲۰۱۷ گروه تروریستی داعش در عراق از بین رفت.

وی یادآور شد: عادل عبدالمهدی در زمانی به قدرت رسید که عراق بعد از مدت ها جنگ و درگیری توانسته بود یک سال اخیر خود را در فضای نسبتا آرام و بدون خشونت بگذراند. در دوران یک ساله عادل عبدالمهدی شاخص های معیشتی مردم به سطح خوبی نسبت به گذشته رسیده بود. به عنوان نمونه می توان به قطعی برق در عراق اشاره کرد که مسأله ای همیشگی در این کشور بوده و در دوران نخست وزیری عادل عبدالمهدی این قطعی به کمترین حد خود رسیده بود.

این استاد دانشگاه افزود: در طول یک سال نخست وزیری عبدالمهدی علاوه بر اینکه هیچ جنگ و حرکت های تروریستی رخ نداد، خدمات دولت او رفاه معیشتی بالایی برای مردم عراق به وجود آورده بود. در تشکیل دولت هم، دولت عادل عبدالمهدی در کمترین زمان ممکن تشکیل شد. نکته قابل توجه اینجاست که در چنین زمانی که بعد از مدت ها عراق آسایش را به خود دیده، شورش ها اتفاق می افتد. در ۴ استان دیاله، صدرالدین، نینوا و الانبار که مورد تجاوز داعش قرار گرفته بودند و چیزی از آنها باقی نمانده بود، شورش و اعتراضی نبود و در مناطقی که دولت خدمات بهتری ارائه داده بود شورش ها شروع شد.

وی با بیان اینکه سعودی ها انتخاب سعد حریری را شکست سیاسی بزرگ خود در لبنان دانستند، اظهار داشت: در لبنان هم مانند عراق شاهد بودیم که دامنه اعتراضات از طیف فقیر و مستضعف لبنانی نبودند؛ بلکه قلب شورش ها از مناطق مرفه لبنان و در بیروت غربی بود و کسانی که در شورش ها شرکت می کنند کسانی هستند که سطح معیشتی خوبی دارند و این مسأله یک اتفاق طبیعی نیست، چرا که معمولا شورش های شهری زمانی اتفاق می افتد که ناکارآمدی بالایی در آن شهر رقم بخورد مردم آن جامعه به یأس و عدم تغییر از سرنوشت آن جامعه برسند.

کوشکی تأکید کرد: اگر بگوییم شورش ها تنها به خاطر فقر و گرسنگی و مشکلات مردم مطرح می شود، در واقع آدرس غلطی به مخاطب داده ایم؛ جامعه زمانی به برانگیختگی می رسد که در فضای یأس و ناامیدی باشد. اما در عراق و لبنان زمانی این شورش ها جان می گیرد که خبری از یأس و سرکوب نیست و داعش تا مرز نابودی پیش رفته است. اینکه مردم مطالباتی دارند امری طبیعی و برحق است ولی اینکه چه کسی و در چه زمانی این مطالبات را مطرح می کند امری مهم و قابل توجه است و می توانیم به این نتیجه برسیم که ناآرامی های اخیر این دو کشور سازمان دهی شده است.

وی یادآور شد: در جوار عراق دولت سعودی تمامیت خواه و دیکتاتور با جمعیت ۲۷ میلیونی قرار دارد  که با فروش روزی ۱۰ میلیون بشکه نفت، ۵٫۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور زیر خط فقر دارد! در قانون حاکم بر عراق برخلاف دولت سعودی فضای بازی برای فعالیت رسانه ای و اجتماعات مدنی وجود دارد و عراق نماد تمدن عربی است. اما تاریخ گواهی می دهد که سعودی ها همواره خواهان فرسایش در عراق بوده اند. چرا که می دانستند عراق ظرفیت تولید بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت در روز را دارد و اگر عراق ۴ تا ۵ سال آرامش را تجربه کند، تبدیل به عراقی دموکراتیک، ثروتمند و رهبر جهان عرب می شود و موقعیت سعودی به خطر می افتد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه دشمنان نگران ثبات کشور ما هستند، گفت: در ۴۰ سالی که مردم پایگی را شروع کرده ایم، از دل هر دولت آنتی تز آن بیرون آمده است. ما از ۴۰ سال پیش تا کنون هیچ کودتایی نداشته ایم و دولت ها بدون تنش در هر دوره انتخاب شدند. الآن بی شک قدرت اول منطقه خلیج فارس هستیم. یعنی آمریکا، انگلیس و متحدین آنها جرأت نمی کنند به آب های سرزمین ما نزدیک شوند.

وی با بیان اینکه اعتراضات آبان ماه با هیچ یک از اعتراضات دوره های قبل قابل مقایسه نیست، تصریح کرد: دولت مدعی است که از محل افزایش قیمت بنزین سالیانه ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت. اما در دو روز اول این شورش ها ۲۰ هزار میلیارد تومان خسارت به کشور وارد شد. این ربطی به مردم ندارد و مردم اصلا روحیه چنین کارهایی ندارند. این مجموعه اتفاقات این فرضیه را تقویت می کند که این شورش ها طرح ریزی شده است.

منبع: جماران

یک نظر بگذارید