جستجو
آرشیو

آرای نمایندگان باید شفاف باشد

image.pngمحمد صادق کوشکی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در فرمانداری تهران  اظهار کرد:من از حوزه تهران ثبت نام می‌کنم، ولی هنوز با کسی برای قرارگیری در لیست صحبت نکرده‌ام. اگر دوستان تمایل داشته باشند، نام مرا در لیست خود قرار می‌دهند و اگر نه، اصراری برای قرارگیری در لیست ندارم.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره اینکه اگر در لیست نباشد، مستقل به کار ادامه می‌دهد یا خیر، افزود: دوستان اعلام کرده‌اند که در حال غربال‌گری نام‌ها بوده و از همین رو به تعدادی از افراد گفته‌اند که نام‌نویسی کنید تا از آن میان لیست جمع‌بندی شود. اگر از لیست‌های اصلی ما را پسندیدند ما هم در خدمت هستیم و اگر نه، اصراری به ماندن ندارم.
وی گفت: مجلس فعلی را شاید بتوان گفت که ضعیف‌ترین مجالس تاریخ جمهوری اسلامی و به مراتب بدتر از مجلس ششم است. مجلس ششم می‌دانست که چه می‌خواهد انجام دهد و در آن قدرتمند ظاهر می‌شد؛ ولی مجلس کنونی بسیار ضعیف است.
وی ادامه داد: درست بود که مجلس ششم مسیر باطلی را می‌رفت؛ ولی در آن قوی بود و این در حالی است که مجلس دهم در هدف غلط خود ضعیف است. مجلسی که چهره شاخص آن پروانه سلحشوری می‌شود، همین کافی است که چه قضاوتی درباره آن بکنیم.
تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به سوالی در زمینه مشارکت مردم در انتخابات آینده به دلیل انباشت نارضایتی‌ها از اقدامات دولت و مسایل اقتصادی، بیان کرد: بخشی از جامعه ما تکلیف محور کار می‌کند و به فرمایش حضرت امام (ره) شرکت در انتخابات را واجب می‌داند و حتی اگر از دولت به شدت ناراضی باشند، در انتخابات مشارکت می‌کنند. بخش دیگری که تکلیف محور نیست، تابعی از جو جامعه و فضای انتخابات است.
کوشکی خاطرنشان کرد: پایگاه مردمی اصلاح طلبان تکلیفی عمل نمی‌کند و شرکت در آن را حق خود می‌داند که گاهی تمایل پیدا می‌کنند که از این حق استفاده و یا صرف نظر کنند. اگر ریزش آرایی نیز باشد، از سبد رای اصلاح طلبان خواهد بود.
کوشکی درباره شفاف بودن آرای نمایندگان نیز اظهار کرد: این امری بدیهی است که آرای نمایندگان باید شفاف باشد. کسانی که مخالف شفافیت هستند، معنی واقعی پارلمان را نفهمیده‌اند. شهروندان باید بدانند که وکلایشان در مجلس چه می‌کنند. نماینده برای موکل خود کار می‌کند و این عجیب است که یک نماینده مجلس بخواهد رای خود را از مردم پنهان کند. نمایندگان از سوی مردم استخدام می‌شوند و باید به آنها گزارش دهند.
وی درباره ویژگی‌های مجلس آینده گفت: واقعیت این است که کار مجلس آینده سخت‌تر است. مجلس آینده در مقطعی قرار دارد که سرنوشت جامعه ما را در بازگشت به صعود یا ادامه سقوط مشخص می‌کند.
این فعال سیاسی اصولگرا اظهار عقیده کرد: مجلس آینده می‌تواند در فرصت باقی مانده از دولت ،  ترمز را بکشد تا این دولت بیش از این به مردم و جامعه لطمه نزده و تنش بیشتری ایجاد نکند و زمینه را برای استقرار دولتی که بتواند این عقب ماندگی‌های تدبیر و امید را جبران کند، فراهم کند.

منبع: ایسنا

یک نظر بگذارید