جستجو
آرشیو

توهین‌کنندگان به تصویر شهید سلیمانی از شکستن هیمنه آمریکا عصبانی‌اند

جهان ارابخش دیگری از برنامه گفت‌وگو محور “جهان‌آرا” با موضوع «بررسی ابعاد گوناگون سقوط هواپیمای اوکراینی و عملیات رسانه‌ای درباره آن» شنبه شب ۲۱ دی‌ماه سال ۱۳۹۸ روی آنتن این شبکه رفت.

پس از سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در حوالی شهرستان شهریار در روز چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه سال جاری و جان باختن ۱۷۶ از هموطنانمان و تعدادی تبعه خارجی، گمانه‌زنی‌هایی که درباره چرایی حادثه در رسانه‌ها مطرح شد با مصاحبه مطبوعاتی سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران شکل دیگری به خود گرفت؛ از این‌رو عوامل جهان‌آرا بر آن شدند طی برنامه‌ای به ابعاد گوناگون این موضوع بپردازند.

میهمانان این برنامه محمدصادق کوشکی کارشناس سیاست خارجی و استاد دانشگاه و نادر طالب‌زاده فعال رسانه‌ای و کارشناس مسائل بین‌الملل بودند. مجری برنامه امیرحسین ثابتی بود.

کوشکی گفت: با صحبت‌های سردار حاجی‌زاده و عذرخواهی ایشان شاهد بلوغ مسئولیت‌پذیری در جمهوری اسلامی بودیم.

وی افزود: در تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی ایران غیر از مواردی که حضرت امام و رهبری نظام مسئولیت‌پذیری و عذرخواهی کردند بین مسئولین کشور موردی نداشتیم که مسئولی اینچنین شفاف، مؤدبانه و داغدار جلوی دوربین‌ها بیاید و عذرخواهی و مسئولیت‌پذیری کند و بار مسئولیت را از دوش کسان دیگر بردارد.

کوشکی خاطرنشان کرد: به اذعان آمار رسمی آمریکایی‌ها در بازه زمانی ۱۰ ساله، بیش از ۹۳ درصد شلیک‌های امریکایی‌ها در پاکستان، افغانستان و یمن با پهپادهایشان خطا بوده است.

وی با اشاره به هدف گرفته شدن ناو جنگی استارک امریکا در خلیج‌فارس توسط هواپیماهای عراقی در سال ۱۳۶۵ در خلال جنگ تحمیلی و انهدام ناو و تلفات بیش از ۴۰ نیروی امریکایی و هدف گرفته شدن هواپیمای شهید عباس بابایی در بازگشت از مأموریت توسط پدافند خودی در سال ۱۳۶۶ در جریان دفاع مقدس تصریح کرد: در وضعیت و آرایش جنگی این حوادث امری نامطلوب و اجتناب‌ناپذیرند.

کارشناس مسائل بین‌الملل مطرح کرد: در حالت‌های رزمایش، رژه‌ها و مراسم‌ها بخشی از نیروهای مسلح اعلام می‌کند که پروازهای مسافربری و تجاری بلند نشوند و سؤال مهم اینجا است که در وضعیت سه سه یا وضعیت جنگی چرا جلوی پروازهای مسافربری گرفته نشد.

وی هدف هجمه رسانه‌ای علیه سپاه و جمهوری اسلامی ایران را براندازی دانست و بیان کرد: با این هجمه در پی خدشه‌دار کردن اعتماد متقابل مردم و نظام و اعتماد مردم به رسانه‌های داخلی و سپاهند.

استاد دانشگاه در خصوص تعرض به تصویر شهید سردار قاسم سلیمانی در تجمع دانشجویی مقابل دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: آیا شهید حاج قاسم سلیمانی مقصر سقوط هواپیمای اوکراینی است که به عکس ایشان اهانت می‌شود.

وی تصریح کرد: داغداران آمریکا به خاطر حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی امریکا در عراقند که برای تجمع‌های روزهای آینده فراخوان می‌دهند و اینها همان کسانی‌اند که به دنبال داغدار کردن خانواده‌هایی در روزهای آینده‌اند.

کوشکی تبیین کرد: مأموریت زدن ۵۲ نقطه‌ای را که ترامپ در خیالش می‌خواست در ایران بزند و نتوانست به سربازان بی‌جیره و مواجب داخلی‌اش در فضای رسانه‌ای‌ اینستاگرام و توئیتر سپرده است.

کوشکی گفت: باید ادای احترام کرد و سر تعظیم فرود آورد در برابر فهم و بصیرت خانواده‌هایی که در اوج داغداری‌شان به خاطر از دست دادن عزیزانشان در سقوط هواپیمای اوکراینی اعلام می‌کنند این موضوع باعث کم شدن علاقه‌ ما به رهبری و سپاه نمی‌شود و این را به حساب نظام نمی‌گذاریم.

وی با بیان اینکه سردار حاجی‌زاده فرافکنی نکرد، افزود: سردار حاجی‌زاده با قرار گرفتن مقابل دوربین زنده و قبول مسئولیت شهید شد.

منبع: مشرق

یک نظر بگذارید