جستجو
آرشیو

لیست سیاه واقعیت خارجی ندارد

افرادی که از FATF حمایت می‌کند، به دنبال بستن آخرین راه‌های تنفسی کشور هستند. موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.

محمدصادق کوشکی فعال سیاسی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور پیرامون FATF، اظهار داشت: اگر مطالباتی که FATF از کشورمان دارد را مرور کنیم، خواهیم دید که بیش از ۹۰ درصد آن را دولت اجرا کرده و به‌صورت تقریبی ۱۹ مورد آن عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: با اجرای این بندها، دسترسی‌های خود را در شرایط تحریمی محدود کرده‌ایم و تسلط آمریکایی‌ها را به مبادلات مالی خود را افزایش داده‌ایم؛ از مجموع کل مطالبات FATF حدود دو بند است که اجرانشده است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: آقای روحانی و مسئولان دولت بگویند اگر آن دو مورد اجرا شود، چه مشکلاتی از کشور حل می‌گردد؛ موارد انبوهی از پیمان FATF تا به امروز، بدون مصوبه مجلس و شورای نگهبان به شکل غیرقانونی به اجرا درآمده است.


وی خاطرنشان کرد: اگر یک مورد از بند‌های این پیمان بدون تائید شورای نگهبان اجرا شود، عمل غیرقانونی صورت گرفته و دولت با دور زدن مجلس، تخلفاتی را انجام داده است. این پیمان، راه‌های تحریم را برای آمریکایی‌ها بیشتر کرده و این در حالی است که ما هیچ دادوستد بانکی با جهان نداریم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران گفت: عملاً چیزی به نام لیست سیاه واقعیت خارجی ندارد بلکه مطالبه نهاد FATF از کشور‌های دیگر است تا داد و ستد بانکی خود را با کشور‌های در لیست، با احتیاط بیشتری انجام دهند.

کوشکی با اشاره به تخلف صورت گرفته از جانب دولت، تأکید کرد: افرادی که از FATF حمایت می‌کند به دنبال بستن آخرین راه‌های تنفسی کشور هستند؛ باید بررسی شود که آیا دولت حق دارد بدون تائید شورای نگهبان یک پیمان بسیار مهمی مانند FATF را به پذیرد و آن را اجرایی کند آقای روحانی باید بیاید از تخلف صورت گرفته، به مجلس و قوه قضائیه پاسخگو باشد.

منبع:جهان نیوز

یک نظر بگذارید