جستجو
آرشیو

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟

عراق تبدیل به میدان قدرت نمایی آمریکا می شود؟برغم پایان یافتن مهلت مصوبه پارلمان عراق برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق، نشریه نیویورک تایمز در روزهای گذشته به نقل از مقامات پنتاگون خبر از برنامه ریزی این نیروها برای نابودی کتائب حزب الله داد و هم زمان با نشر این خبر آمریکا تحرکاتی را در عراق آغاز کرده است.

به گزارش ایمنا، ایالات متحده در گام اول چندین جنگنده بر فراز آسمان عراق به پرواز در آورد و تمامی دیپلمات‌های خود را از عراق خارج و چندین پایگاه نظامی خود از جمله پایگاه التاجی (شمال بغداد)، بلد (استان صلاح الدین)، کرکوک و القیاره (نینوا) را تحویل ارتش عراق داد و نیروهای نظامی خود را از این پایگاه‌ها به دو پایگاه عین الاسد در غرب الانبار و حریر در اربیل انتقال داد؛ همچنین ژنرال کنت فرانک مکنزی، فرمانده نیروهای سنتکام در جلسه علنی کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در واشنگتن خبر از استقرار سامانه موشکی پاتریوت و سامانه‌های دفاع هوایی، سامانه‌های ضد موشک‌های بالستیک در عراق داد.

شواهد نشان می‌دهد آمریکا دنبال قدرت نمایی در منطقه است، اما مقامات و نیروهای نظامی عراق در واکنش به تحرکات اخیر آمریکا، تاکید کردند هرگونه اقدام نظامی آمریکا را نقض حاکمیت کشورشان دانسته و در برابر آن ساکت نمی‌نشینند.

محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه درباره دلیل تحرکات اخیر آمریکا اظهار کرد: ۱۲ فروردین آخرین مهلت خروج نیروهای نظامی آمریکا از عراق بود؛ از همین رو آمریکا نگران بود به دلیل تعدد پایگاه‌های نظامی خود مانند پایگاه‌های تاجی، ویکتوری، القیاره، الحبانیه، عین الأسد و پایگاه هوایی بلد در مناطق مرکزی و شمالی عراق با احتمال اینکه با پایان مهلت قانونی حضور آمریکا در عراق آن‌ها مورد حمله قرار گیرد، طی یک تاکتیک نظامی نیروهای خود را در دو پایگاه نظامی که مجهز به سامانه پاتریوت بودند جمع کرد تا در صورت حملات موشکی بتواند از خود دفاع کند.

وی افزود: آمریکا با تحرکات اخیر خود در عراق و تهدید کتائب حزب الله عراق جنگ روانی را آغاز کرد تا حالت دفاعی نیروهای نظامی خود را در منطقه بپوشاند؛ از همین رو در هفته اخیر با تحویل برخی پایگاه‌های نظامی خود به عراق، سعی داشت فشار برای خروج از عراق را کاهش دهد و موضع خود در دفاع از نیروهای آمریکایی را افزایش دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تاکید: مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور نشان می‌دهد که دولت و حکومت عراق مخالف حضور نیروهای آمریکایی در این کشور هستند. بر اساس قوانین بین المللی نیروهای آمریکایی به عنوان اشغالگر شناخته شده و گروه‌هایی که به نیروهای آمریکایی حمله کنند جزو گروه‌های آزادی بخش ملی و ارتش عراق محسوب می‌شوند؛ به همین دلیل آمریکا در چنین شرایطی باید از هرگونه درگیری دوری کند و بعید بنظر می‌رسد که نیروهای نظامی آمریکا بخواهند آغازگر درگیری گسترده ای در عراق باشند. البته ممکن است حملات محدودی را انجام دهند؛ زیرا در صورت درگیری گسترده درون عراق، آمریکا متحاوز شناخته شده و توسط عراق محکوم می‌شود.

یک نظر بگذارید