جستجو
آرشیو

حزب الله پرچمدار انقلاب اسلامی در غرب آسیاست

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته با تاکید بر لزوم اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ خواستار خلع سلاح همه گروه‌های مسلح لبنان شد. شورای امنیت همچنین تاکید کرد که همه طرف های لبنانی باید مشارکت در هرگونه درگیری خارجی را متوقف کنند. علاوه بر آن روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» در ادامه مدعی شد که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد از دولت و ارتش لبنان خواسته تا اقدام به خلع سلاح حزب‌الله کنند. طبق ادعای روزنامه مذکور صهیونیستی، دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: از دولت و نیروهای مسلح لبنان می‌خواهم تا همه تدابیر لازم را برای جلوگیری از دستیابی حزب‌الله و سایر گروه‌های مسلح این کشور به سلاح به کار گیرند.

محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی در این رابطه به مشرق گفت: پس از عدم موفقیت آمریکایی‌هایی و صهیونیست‌ها و حامیان اروپایی آن‌ها در خلع سلاح حزب الله از طریق نفوذ در ساختار دولت لبنان و روی کار آمدن یک رئیس جمهور مخالف حزب الله، که  پروژه طولانی چند ساله‌ای بود و با روی کار آمدن ژنرال میشل عون این پروژه ناکام ماند، تاکید جدی آمریکایی‌ها و صهیونیست ها بر لزوم خلع سلاح حزب الله به این دلیل است که آنها می دانند حزب الله یک موازنه گر است به نفع محور مقاومت و مسیر انقلاب اسلامی و اگر حزب الله سلاح خودش را از دست بدهد خط محور مقاومت نه تنها در لبنان بلکه در محور مقاومت در سوریه، یمن و در عراق و فلسطین هم تضعیف خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران اشاره کرد: الان مهمترین وزنه ای که باعث شده تمام طرح‌های آمریکایی‌ها در مورد سرنوشت فلسطین اشغالی به نتیجه نرسید وزنه ای به نام سلاح مقاومت است.  سلاح مقاومت فقط تسلیحات حزب الله نیست، مسلح بودن حزب یک نماد و علم و پرچم است از پیروزی و موفقیت انقلاب اسلامی در منطقه غرب آسیا. آنها می‌دانند اگر بتوانند این پرچم را پایین بیاورند می‌توانند به سادگی با انصار الله یمن و حشدالشعبی عراق برخورد کنند و اهداف خودشان را در سوریه پیش ببرند. به همین خاطر خلع سلاح حزب الله برایشان بسیار مهم و حیاتی است. بعد از ناکامی که عرض کردم پس از نفوذ در ساختار دولت لبنان، آنها سراغ روش جدیدی رفتند ودر این روش جدید از ابزار سازمان ملل استفاده کنند. از طرفی با توجه به نفوذی که در سازمان ملل دارند تلاش جدیدی را شروع کردند و در ابتدا دبیرکل سازمان ملل را وارد این بازی کردند. این دبیر کل بود که مطرح کرد دولت لبنان باید حزب الله را خلع سلاح کند و این کار به عهده ارتش و دولت لبنان است.

کوشکی با اشاره به  توصیه دبیرکل سازمان ملل و اینکه این توصیه ضمنانت حقوقی اجرایی ندارد، تصریح کرد: بخشی از این تهاجم برای خلع سلاح حزب الله حرکتی بود که توسط دبیرکل سازمان ملل طراحی شد و اتفاق افتاد. به هر حال به خاطر نفوذ جدی که آمریکایی‌هایی و صهیونیست‌ها، در سازمان ملل دارند اصلا این  روند عجیبی نیست که دبیر کل سازمان ملل مجبور بشود و البته شاید دیدگاه‌های وی نیز نزدیک به این تصمیم‌گیری‌ها باشد و توصیه کند که دولت و ارتش لبنان که روند خلع سلاح حزب الله را آغاز کنند. اما حرکت دومی که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاآغاز کردند از طریق شورای امنیت طراحی و کلید زده شد.

این استاد دانشگاه درباره ابعاد قانونی بودن جلسه شورای امنیت بیان کرد:  چین و روسیه در این جلسه حاضر نشدند و به هممین خاطر  شورای امنیت نمی‌توانست تصمیم بگیرد، جلسه شورای امنیت با حضور سایر اعضا تشکیل شد و فقط در حد یک خواسته و توصیه مطرح شد و خروجی جلسه این بود که  همه گروه‌های مسلح داخل لبنان از جمله حزب الله  باید خلع سلاح شوند. در داخل لبنان گروه‌های مسلح فراوانی فعال هستند، همه گروه ‌های سیاسی لبنان یک بخش نظامی مخفی دارند اما این گروه‌ها وزن و اعتباری ندارند و مهمترین تاکیدی که از طریق شورای امنیت اتفاق افتاده، تاکید روی حزب الله است. ضمنا به صراحت اشاره کردند که این گروه ها و به صورت مشخص حزب الله نباید بتوانند خارج از لبنان فعالیتی نظامی داشته باشند که مشخصا به نقش حزب الله در بحران سوریه و نقش حزب الله در تسلیح گروه های مقاومت فلسطینی در غزه، نقش حزب الله در بحران یمن، نقش حزب الله در مقابله عراق با دولت داعش. کاملا مشخص است که چرا به دنبال خلع سلاح حزب الله هستند چون دارند حزب الله را و بخش نظامی حزب الله (مقاومت اسلامی)   موازنه کننده تحولات غرب آسیا می‌دانند.

این در حرکت متحدان آمریکایی‌ها، صهونیست و اروپایی‌ها، اعترافی دارند که حزب الله موازنه کننده است و قدرتی است که به نفع انقلاب اسلامی و جریان محور مقاومت تحولات غرب آسیا را موازنه کنند، به همین خاطر به دنبال خلع سلاح حزب الله هستند و آن بحثی هم که در شورای امنیت اتفاق افتاد به خاطر اینکه تبدیل به قطعنامه نشد و یک درخواست محسوب می‌شود و ضمانت اجرایی ندارد. رخدادهای و تصمیمات اخیر سازمان ملل نشان می‌دهد چقدر در تلاش هستند که این ترفند را به عنوان دستاویزی و تصمیمی حقوقی مطرح کنند.

کوشکی در روند تحلیل و میزان نگرانی‌های درباره این روند اشاره کرد: حزب الله قطعا واکنش مناسبی به این درخواست‌ها نشان خواهد داد. فراموش نکنیم حزب الله بحران‌های بشدت سخت تری را پشت سر گذاشته است. از این نظر نگرانی خاصی نیست که حزب الله نتواند این فشارها را تحمل کند. حزب الله این فشار ها را تحمل خواهد کرد و از این بحران عبور خواهد کرد. اما پیگیری دشمنان حزب الله می‌تواند نگران کننده باشد و طبیعتا در جبهه دوستداران حزب الله باید پیگیری برای خنثی سازی این فشارها وجود داشته باشد. همانقدر که آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و اروپایی‌ها تلاش می‌کنند از هر روشی و از هر وسیله ‌ای برای زمین‌ گیر کردن حزب الله و خلع سلاح کردن استفاده می‌کنند.

این تحلیل‌گر سیاسی در پایان گفت : حزب الله پرچمدار و علمدار انقلاب اسلامی در غرب آسیاست. اگر این علم بر زمین بیفتد آنوقت خیلی حرکت انقلاب اسلامی سخت خواهد شد. همانطور که دشمنان به دنبال زدن این علمدار هستند دوستان هم باید به دنبال تقویت این علمدار باشند و فراموش نکنیم مدت کوتاهی نگذشته که آلمانی‌ها هم تلاش کردند ضربه‌ای را به جایگاه سیاسی و قانونی حزب الله وارد کنند. آلمانی‌ها این گروه را تروریستی اعلام کردند و دستگیری هایی را در آلمان انجام دادند. این کنش‌ها قطعات یک پازل است که این پازل ها را در کنار هم بچینیم خیلی دقیق‌تر و روشن‌ می‌شود هدف نهای استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل متوقف کردن علمداران انقلاب است.

یک نظر بگذارید