جستجو
آرشیو

تحریم اینستکس، چوب حراج بر آبروی اروپا

نکته موجود دیگر در بسته تحریمی اخیر هدف قرار گرفتن موضوع تجارت میان دو کشور ایران و عراق است. تبادلات تجاری میان تهران و بغداد بیشتر در حوزه خرده‌فروشی و بین اشخاص صورت می‌گیرد. این مدل با هیچ مکانیسمی قابل تحریم نیست. اکنون تجارت عمده دولتی و سنگینی بین دو طرف برقرار نیست

یک تحلیلگر مسائل آمریکا در گفت‌وگو با قدس اقدام مقام‌های واشنگتن در وضع تحریم‌های تازه علیه کشورمان را لاف توخالی و بدون اثر کاخ سفید خوانده و گفت: هر چند در ظاهر مقام‌های آمریکایی تلاش داشته‌اند این‌گونه وانمود کنند تحریم‌های جدید حجم زیادی داشته و موارد زیادی را دربرمی گیرد، اما وقتی وارد لایحه‌ها می‌شویم، می‌بینیم که این اقدام ضد ایرانی مصادیق بیرونی زیادی ندارد.

محمدصادق کوشکی تحریم‌های جدید را هم یک جنگ روانی بی‌اثر دیگر خوانده و ادامه داد: به‌طور نمونه در این اقدام ادعا شده کانال مالی میان ایران و اروپا موسوم به اینستکس مورد تحریم واقع شده و این در حالی است که تاکنون هیچ مبادله‌ای از طریق این کانال مالی صورت نگرفته است. اینستکس یک دکور اروپایی است و مبادلات تجاری انجام شده ایران با اروپا از طریق آن صفر است. وقتی رقم صفر است؛ یعنی وجود خارجی ندارد، پس تحریم آن هم بی‌معنا به نظر می‌رسد.

وی افزود: نکته موجود دیگر در بسته تحریمی اخیر هدف قرار گرفتن موضوع تجارت میان دو کشور ایران و عراق است. تبادلات تجاری میان تهران و بغداد بیشتر در حوزه خرده‌فروشی و بین اشخاص صورت می‌گیرد. این مدل با هیچ مکانیسمی قابل تحریم نیست. اکنون تجارت عمده دولتی و سنگینی بین دو طرف برقرار نیست.

جنگ روانی است، نه چیز بیشتر

محمدصادق کوشکی در ادامه با بیان اینکه پس مشخص است در عمل هیچ اتفاق خاص و یا تحریم‌های جدیدی صورت نگرفته، تصریح کرد: بااین‌وجود اعمال این تحریم‌ها یک نکته را به اثبات رساند و آن هم این است که ایالات‌متحده ناگزیر است برای حفظ پرستیژ خود به‌عنوان قدرتی که مدعی رهبری جهانی را دارد، هرچند وقت یک بار اقدامی تبلیغی علیه کشورمان انجام دهد تا بلکه به این طریق بتواند القا کند که دست برتر را دارد.

این تحلیلگر مسائل آمریکا ادامه داد: درحالی‌که ایران در عراق، سوریه، یمن و به‌طورکلی در سرتاسر خاورمیانه عملکرد موفق آمیزی داشته، این مسئله برای یانکی‌ها برعکس است. ایران در روزهای اخیر با ارسال پنج نفتکش به ونزوئلا در بیخ گوش و در واقع حیاط خلوت آمریکا قدرت خود را به رخ یانکی‌ها کشید. این اقدام نشان داد ما هرگاه اراده کنیم و بخواهیم وارد تجارت با کشوری شویم – همان‌گونه که در مورد ونزوئلا روی داد – با وجود همه سنگ‌اندازی‌های یانکی‌ها هیچ مانعی بر سر راه ما قرار ندارد.

کوشکی در انتها تأکید کرد: آمریکا در شرایط کنونی که با بحران کرونا و تبعات گسترده آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، توان اجرایی برای اعمال تحریم‌های جدید ندارند؛ پس همان‌گونه که گفته شد گام تحریمی جدید تنها جنگ روانی و تلاشی در جهت حفظ وجهه بین‌المللی واشنگتن تلقی می‌شود، نه چیزی بیشتر.

یک نظر بگذارید