جستجو
آرشیو

عراق با امضای توافقنامه امنیتی به یکی از ایالات آمریکا تبدیل می شود

یک کارشناس مسایل خاورمیانه امضای توافقنامه امنیتی را حربه بوش برای توجیه افکار عمومی آمریکا دانست و گفت: با امضای این توافقنامه عراق به یکی از ایالات آمریکا تبدیل خواهد شد.

صادق کوشکی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی حیات با اشاره به افزایش فعالیت های آمریکا برای امضای توافقنامه امنیتی عراق اظهار داشت: دولت بوش برای به دست آوردن افکار عمومی به ویژه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور، درپی یک پاسخ قانع کننده است تا برای خود و حزب متبوعش مشروعیت کسب کند. وی با بیان اینکه امضای توافقنامه به صورتی که آمریکایی ها درنظر دارند می تواند دستاورد مهمی برای جمهوری خواهان قلمداد شود، تصریح کرد: بوش قصد دارد تا ثمره ای برای هشت سال ریاست خود بر ایالات متحده آمریکا کسب کند و برای این کار بهترین راه را امضای این توافقنامه می داند.

وی افزود: امضای توافقنامه، عراق را به ایالت پنجاه و یکم آمریکا تبدیل می کند، بنابراین مسوولان عراقی باید مراقب توطئه آمریکایی باشند.

کوشکی درخصوص تمایل مقامات عراقی برای امضای این توافقنامه اظهار داشت: بخشی از این مقامات خواستار امضای این توافقنامه به شکلی که آمریکایی می خواهند هستند چرا که بدون آمریکایی ها این مسوولان دیگر نمی توانند حکومت کنند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در بخش دیگری از اظهاراتش امضای توافقنامه امنیتی به این شکل و در زمان ریاست جمهوری بوش را بعید دانست و گفت: آمریکایی ها در صورتی که بخواهند توافقنامه به امضا برسد باید در مواد آن تجدید نظر کنند که در این صورت نیز استفاده لازم از این توافقنامه را نخواهند برد.

وی همچنین به خطرات و تهدیدات امضای توافقنامه امنیتی میان عراق و آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: مطمئنا یکی از اهداف آمریکایی ها از امضای این توافقنامه ایجاد مزاحمت در مرزهای غربی ایران است.

کوشکی در پایان به راهکارهای ایران برای جلوگیری از اجرای این پروژه آمریکایی اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همین قدر که حمایت خود را از مردم عراق اعلام کند و حامی خواست اکثریت مردم عراق باشد می تواند در روند امضای توافقنامه تاثیرگذار باشد.

یک نظر بگذارید