جستجو
آرشیو

اصلاح‌طلبان یک مینی‌بوس نامزد برای ریاست جمهوری دارند

تا زمانی که اصلاح طلبان اعتماد بدنه خود را به دست نیاورند شانسی در هیچ انتخاباتی ندارند. اصلاح طلبان آنقدر مغرور هستند که نمی‌خواهند بپذیرند که پایگاه اجتماعی شان با آن‌ها قهر کرده است.

محمدصادق کوشکی درباره وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ به خبرنگار فردا گفت: پاسخ این ادعای باطل که اصلاح طلبان نمی‌توانند نامزد‌های خودشان را در رقابت سیاسی پیش رو معرفی کنند، باید در نتیجه انتخابات مجلس سال ۹۸ دید. اصلاح طلبان در آن انتخابات دو لیست سی نفره داشتند، اما سرلیست آن‌ها تنها ۸۵ هزار رأی آورد، این در حالی است که برخی چهره‌های مستقل که نام آن‌ها در هیچ فهرستی نبود بیش از ۲۰۰ هزار رأی کسب کردند.

وی افزود: اصلاح طلبان برای معرفی نامزد در انتخابات ریاست جمهوری گزینه اضافه دارند و بین شان همین الان دعواست که نامزد مورد حمایت شان چه کسی باشد. جالب آنکه این افراد هر کدام شان ثبت نام کنند دلیلی بر ردصلاحیت شان نیست.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: از مشکلات اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری آن است که نامزد مدعی در اردوگاه آن‌ها زیاد است، شاید تعداد نامزد‌های آن‌ها به یک اتوبوس نرسد، اما می‌توانم صریح بگویم که یک مینی بوس قطعا پر می‌شود.

وی با بیان آنکه اصلاح طلبان با تراکم نامزد برای انتخابات ریاست جمهوری مواجه هستند ادامه داد: مشکل دوم و اصلی اصلاح طلبان آن است که آن‌ها پایگاه اجتماعی شان را از دست داده اند. آن پایگاهی که از دوم خرداد شکل گرفت، ریاست جمهوری یازدهم، مجلس دهم، ریاست جمهوری دوازدهم و شورای شهر پنجم را خلق کرد الان با سران اصلاحات قهر کرده است.

کوشکی درباره احتمال جوابگیری اصلاح طلبان از احیای تاکتیک سال ۹۲ برای حمایت از علی لاریجانی، یادآور شد: چنین امکانی ندارند، چون پایگاه جریان اصلاحات در سال ۹۲ به سرانش اعتماد داشت و «تکرار» را می‌پذیرفت، اما «تکرار» برای انتخابات سال ۹۸ وارد نشد، چون می‌دانست اگر وارد شود بی آبرو خواهد شد.

وی با بیان آنکه پایگاه جریان اصلاحات با صاحب «تکرار» هم قهر است، افزود: تا زمانی که اصلاح طلبان اعتماد بدنه خود را به دست نیاورند شانسی در هیچ انتخاباتی ندارند. اصلاح طلبان آنقدر مغرور هستند که نمی‌خواهند بپذیرند که پایگاه اجتماعی شان با آن‌ها قهر کرده است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: اصلاح طلبان امروز با بیان جملاتی نظیر «نامزد نداریم» یا «نامزد ما ردصلاحیت می‌شود»، مظلوم نمایی می‌کنند. آن‌ها نتیجه انتخابات مجلس سال ۹۸ را چه طور می‌خواهند لاپوشانی کنند؟

کوشکی درباره شانس نامزد جریان اصلاحات برای استفاده از جو احساسی حاکم بر مناظرات انتخابات ریاست جمهوری، گفت: اصلاح طلبان چه کسی را می‌خواهند به عرصه انتخابات ریاست جمهوری بفرستند که در ۸ سال گذشته در حاکمیت سمت نداشته است؟ همه شخصیت‌های آن‌ها در شکل گیری این وضعیت خراب کشور سهم داشتند.

منبع: فردا

یک نظر بگذارید