جستجو
آرشیو

بیشترین منفعت سفر الکاظمی به واشنگتن برای ترامپ است

اهداف سفر الکاظمی به آمریکا چه بود؟مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق سه شنبه در رأس هیئتی سیاسی – اقتصادی برای تکمیل گفت وگوهای راهبردی با مقامات آمریکا، بغداد را به مقصد واشنگتن ترک کرد که واکنش ها و انتقادات بسیاری در پی داشت.

محمدصادق کوشکی، کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است که مصطفی الکاظمی در طی سال‌های گذشته محبوب‌تری نخست وزیر عراق از نگاه آمریکا تلقی می‌شود، اما نخست وزیرهای پیشین عراق مانند عادل عبدالمهدی گزینه مطلوبی برای ایالات متحده نبودند.

به گفته وی، مصطفی الکاظمی از ابتدای دوره ریاست خود حساب ویژه‌ای روی دریافت کمک آمریکا باز کرد و واشنگتن نیز با هدف بهبود شرایط وضعیت خود در عراق، به حمایت از الکاظمی پرداخت. پیوند میان آمریکا و الکاظمی باعث شده تا بغداد نگاه سرد تری نسبت به ایران داشته باشد.

به گفته این کارشناس مسائل خاورمیانه، بیشترین منفعت سفر الکاظمی به واشنگتن برای ترامپ است؛ زیرا در این سفر مقامات آمریکایی سعی کردند بحث خروج نیروهای این کشور به صورت شفاف مطرح نشود و به جای آن قراردادهای اقتصادی جدیدی را به دولت عراق تحمیل کنند.

کوشکی خاطرنشان کرد: الکاظمی انعقاد قراردادهای اقتصادی را به عنوان یک دستاورد بزرگ تلقی می‌کند، اما با توجه به حضور آمریکا از سال ۲۰۰۵ در عراق، شاهد قراردادهای یک جانبه از سوی آمریکا بودیم؛ بنابراین به نظر می‌رسد سفر الکاظمی باعث تداوم چنین قراردادهایی در عراق خواهد بود.

منبع: ایمنا

یک نظر بگذارید