جستجو
آرشیو

عارف یا هر کدام از اصلاح طلبان نباید با انتقاد از دولت به شعور مردم توهین کنند

اصلاح طلبان در این مدت هم مجلس و هم دولت را در اخیتار داشتند و کاری نکردند به نحوی که شاهدیم وضعیت فعلی کشور از نظر اقتصادی، حتی فرهنگی و اجتماعی به جایی رسیده که در ۴۰ سال گذشته کم‌نظیر است. کاهش ارزش پول ملی، بی ثباتی اقتصادی و حتی افت شدید محبوبیت دولت این امر را اثبات می‌کند

رقابت‌های انتخاباتی رسما آغاز نشده، اما نشان‌هایی از آن در رفتار سیاسیون و رویکرد رسانه‌هایشان مشهود است. به عنوان مثال شاهدیم که برخی از رسانه‌ها چطور به جرگه مخالفان و منتقدان وضع موجود پیوسته و دیروز خود را در حمایت از همین دولت سینه چاک بودند، فراموش کرده‌اند. طبیعی هم است. به هرحال با نقاب انتقاد از وضع موجود شانس بیشتری برای جلب نظر مردم داشته و احتمال پیروزی خود در رقابت‌های انتخاباتی آتی را افزایش می‌دهند.
یکی ازاین رسانه‌ها، روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد است. روزنامه‌ای که می‌توان آن را تریبون و رسانه محمدرضا عارف رئیس شورای عالی اصلاح طلبان به حساب آورد.
کاندیداتوری عارف اگرچه گزینه‌ای است که بعد از انتخابات ۹۲ تا کنون روی میز بوده، در ماه‌های اخیر و بعد از استعفای وی از شورای عالی جدی‌تر شده است. با در نظر داشتن این نکته می‌تواند انتقاد‌های رو به افزایش او از دولت را درک کرد. نکته‌ای آقای عارف در نظر گرفته، اما این است که او با آن پیشینه در مجلس دهم و شورای عالی و… خیلی نمی‌تواند روی موج انتقاد از وضع موجود سوار شود.

محمد صادق کوشکی، فعال سیاسی اصولگرا حتی تلاش برای این کار را هم نوعی توهین به شعور مردم می‌داند. او در گفت‌وگویی با «فردا» گفت: «هر کدام از دوستان اصلاح‌طلبان که بخواهند با نقد دولت در سال ۱۴۰۰ خود را در جایگاه نامزدی ریاست جمهوی قرار دهند، به شعور مردم توهین کرده‌اند، زیرا قبل از هر چیزی باید پاسخگوی هشت سال خسارت وارد شده به کشور و مردم باشند».
وی با تاکید بر اینکه «اگر حمایت اصلاح طلبان و مخصوصا شخص محمد رضاعارف در سال ۹۲ نبود، روحانی هیچ شانسی برای برنده شدن در انتخابات نداشت» گفت: «شاید به توان گفت که اصلاح طلبان شریک به قدرت رسیدن روحانی هستند لذا آقای عارف و سایر اصلاح طلبان ایده‌ای برای بهبود فضای کشور داشتند، می‌توانستند و باید در این هشت سال بیان و اجرا می‌کردند».
این کارشناس مسائل سیاسی همچنین گفت: «اصلاح طلبان در این مدت هم مجلس و هم دولت را در اخیتار داشتند و کاری نکردند به نحوی که شاهدیم وضعیت فعلی کشور از نظر اقتصادی، حتی فرهنگی و اجتماعی به جایی رسیده که در ۴۰ سال گذشته کم‌نظیر است. کاهش ارزش پول ملی، بی ثباتی اقتصادی و حتی افت شدید محبوبیت دولت این امر را اثبات می‌کند».
کوشکی ادامه داد: «تصمیمات دولت در حوزه‌هایی مثل بازگشایی مدارس در دوران کرونا یا موارد مشابه آزادسازی قیمت بنزین عملا ته مانده محبوبیت دولت را هم به باد داد. به همین خاطر به نظر می‌رسد که اصلاح طلبان قبل از آنکه به کرسی ریاست جمهوی ۱۴۰۰ فکر کنند، باید خودشان را در موضع متهم و در برابر دادگاهی که افکار عمومی تشکیل داده است، ببیند. این افراد باید از عملکرد خودشان در حمایت از روحانی دفاع کند، زیرا بدون تردید اصلاح‌طلبان از هر طیفی که باشند، شریک قطعی روحانی در پدید آوردن وضعیت کنونی هستند».
وی در پاسخ به این پرسش که آیا بدنه اجتماعی از دست رفته اصلاح طلبان از طریق افزایش انتقاد‌ها از دولت، قابل برگشت است؟ گفت: «اسفند ۹۸ در واقع باید آینه عبرت اصلاح طلبان باشد. پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان در دوران روحانی به شدت آسیب دیده است. دقت داشته باشید که عمده پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان طبقه متوسط شهری بود که در دوران روحانی بیشترین آسیب اقتصادی را دید و عملا در معرض حذف قرار گرفت و بخش عمده‌ای از این طبقه به طبقه فقرا سقوط کرد. آن بلایی که در بورس سر نقدینگی مردم آمد، بخش عمده‌ای از طبقه متوسط شهری را دچارزیان کرد و این سبب می‌شود که این طبقه دیگر ماجرای «تکرار» را فراموش نکرده و اصحاب تکرار را در زیان‌های مختلفی که به آنان وارد شده است، شریک بداند».

یک نظر بگذارید