جستجو
آرشیو

پیش بینی دقیق امام خمینی درباره سرنوشت حکام عرب، به واقعیت پیوست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دکتر کوشکی، نشست  «انقلاب اسلامی و تاثیر آن بر معادلات منطقه ای»  عصر امروز سه شنبه  بهمن ماه  به صورت آنلاین در محل جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شد.
در ابتدای این نشست دکتر کوشکی استاد دانشگاه تهران ضمن تبریک چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید کرد: الوین تافلر از نویسندگان غربی قابل تامل، عبارتی درباره انقلاب اسلامی دارد که می گوید «انقلاب اسلامی نه تنها مرزهای اندیشه بشری را تغییر داده، بلکه مرزهای جغرافیای سیاسی را هم تحت تاثیر قرار داده و آن را دگرگون ساخته است». وی می گوید که ما تغییراتی را شاهد هستیم که نمی توان جلوی آنها را گرفت» این سخن تافلر تقریبا به ۲۰ سال پیش باز می گردد.
وقتی تافلر می گوید انقلاب اسلامی مرزهای جغرافیای سیاسی را تغییر داده به معنای ترسیم مرز یا ایجاد یک کشور جدید نیست بلکه به معنای تغییر در بافت قدرت در جهان است. چون وی زمانی که این سخن را می گوید از فعل ماضی استفاده می کند و می گوید «تغییر داده است»، نه تغییری که انجام خواهد شد یا قرار است رخ بدهد. وی ۲۰ سال پیش در ابتدای قرن بیست و یکم این سخن مهم را می گوید.


این گونه سخنان درباره انقلاب اسلامی حتی از جبهه مقامات و شخصیت های سیاسی که در مقابل ایران صف آرایی کرده اند، زیاد داریم.
ریچارد نیکسون در سال ۱۹۸۴ چند سال پس از پیروزی انقلاب در کتاب خودش می گوید که جمهوری اسلامی طوفانی را در جهان و به ویژه منطقه غرب آسیا ایجاد کرده که ما قادر به جلوگیری از آن نیستیم.
این نشان می دهد که انقلاب اسلامی توانسته است تغییرات مهم و بنیادینی را به وجود آورد.
حال کمی به عقب تر برگردیم، در دسامبر ۱۹۷۸ شهید فتحی شقاقی که به عنوان دانشجو در حال درس خواندن در مصر است  کتابی درباره اندیشه امام خمینی (ره) می نویسد که باعث اخراجش از این کشور عربی شد. وی در آن زمان دیدگاههای امام خمینی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را عامل نجات منطقه و جهان اسلام معرفی می کند.
صورت بندی منطقه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی چگونه بود؟ باید توجه کنیم که در آن دوران مفهوم مبارزه برای آزادی فلسطین اصلا در سطح مقبولی قرار نداشت. حتی پس از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ کس فکرنمی کرد که شعار «امروز ایران؛ فردا فلسطین» تحقق پیدا کند.  در  آن زمان  کسی فکر نمی کرد که ایران واقعا توانایی تاثیرگذاری بر مسائل منطقه و جهان را پیدا کند.
در ابتدای انقلاب راهی برای عمل کردن به شعار امروز ایران، فردا فلسطین دیده شد. در آن دوران ما  بتدریج کلید این بحران را بدست آوردیم.  پس از اشغال لبنان از سوی رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۲ اتفاقاتی جدی در منطقه رخ داد.

البته یک سری تصمیمات خام مانند اعزام نیروی نظامی  به سوریه بود که بنظرم راهکار درستی نبود و بعدها مشخص شد دولت سوریه در نظر دارد از نیروهای ایرانی به عنوان یک برگه در مذاکره استفاده کند.
اما امام خمینی آمد و گفت البته باید ما  با همه توان کمک کنیم ، اما اصل بر این است که ملت ها  باید خودشان بخواهند و خودشان به طور جدی وارد روند مبارزاتی شوند. اشاره امام خمینی به ندایی  بود که در فلسطین وجود داشت که «أینَ الجُیوشُ العَرَب؟» (ارتش های عربی کجایند؟) ، در واقع فلسطینی ها منتظر بودند عربها برای کمک به آنها و آزادی فلسطین بیایند، اما همه این امیدها نقش بر آب شد. بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در همان زمان پیش بینی بسیار دقیقی داشتند که این جیوش عربی قطعا نمی آیند و  فلسطینی ها نباید منتظر کسی باشند. این سخن پس از گذشت چند دهه در همین روزها به واقعیت پیوسته است و مشاهده می کنیم که حکام عربی یکی یکی با سران صهیونیست عکس یادگاری گرفته و در آغوش اشغالگران قرار می گیرند. امام خمینی به رزمندگان تاکید کردند که حل مساله بر عهده مردم فلسطین و لبنان است.

امروز می توانیم رشد و نمو آن بذری که امام کاشته را ببینیم، ملت های منطقه از عراق و لبنان گرفته تا فلسطین و یمن خودشان فهمیده اند باید وارد روند مبارزه شوند. هم اکنون مردم در لبنان و فلسطین به خط مقدم مبارزه علیه رژیم صهیونیستی تبدیل شده اند و این از تاثیرات مهم انقلاب اسلامی است.

انقلاب اسلامی عملا آیینه ای در برابر مردم لبنان و فلسطین قرار داد که توانایی های آنها را به خودشان گوشزد کرد و بر اساس  آیه شریفه «ان ا… ما یغیر ما بنفس» این به آنها یادآور شد که باید خودتان وارد روند معرکه ونبرد شوید.

کمک اصلی را انقلاب اسلامی در حوزه فکر واندیشه کرد که فکرشان را در روند مبارزات علیه رژیم صهیونیستی و قدس تغییر دهند این تغییر نیز بتدریج رخ داد.

یک نظر بگذارید