جستجو
آرشیو

مقاومت ادامه پیدا کند، اسرائیل به زانو درمی آید

محمد صادق کوشکی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی برنا در ارزیابی خود از اوضاع غزه با بیان اینکه مقاومت مردم مسلمان غزه، رزمندگان حماس و جهاد اسلامی فلسطین و سایر گروه ها در مقابل تهاجم بی نظیر صهیونیست ها تا همین امروز هم پیروزی ارزشمندی محسوب می شود، اظهار داشت: مقاومت مردم غزه هم از نظر نظامی و استراتژی و هم از نظر سیاسی پیروزی مطلق محسوب می شود زیرا این تهاجم اسرائیل در تاریخ جهان بی سابقه است.

وی افزود: اینکه این مساحت بسیار محدود که سابقه ۱۸ ماه محاصره جدی اقتصادی را هم داشته بتواند در مقابل تهاجم بی نظیر اسرائیل مقاومت کرده و تسلیم نشود و در عوض ضربات مهلکی را نیز به این رژیم غاصب وارد کند پیروزی محسوب شده و افتخار بزرگی برای حماس، سایر گروه ها و همه عالم اسلام به شمار می آید.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه پیامد تداوم این مقاومت از پای درآمدن رژیم صهیونیستی خواهد بود، افزود: باید منتظر باشیم که کمیته وینوگراد دوم برای بررسی دلایل شکست اسرائیل در غزه تشکیل شود همانگونه که وینوگراد اول برای بررسی علل شکست رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه لبنان تشکیل شد.

وی به انتخابات پیش رو رژیم صهیونیستی و بحث تغییرات در ریاست جمهوری آمریکا اشاره و گفت: اسرائیل عملاً قصد داشت تا قبل از فرا رسیدن این دو موعد پرونده حماس و غزه را باطل کند اما تا به امروز که موفق به چنین کاری نشده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به پیشرفت محدودی که نیروهای اسرائیل در غزه داشته اند، افزود: اما این پیشرفت های محدود نیز نتوانسته اهداف رژیم صهیونیستی را محقق کند، زیرا مانع موشک باران مردم غزه به رژیم صهیونیستی و کم شدن مقاومت آنها نشده است.

کوشکی با تاکید بر اینکه نه حماس موقعیت خود را از دست داده و نه دولت قانونی هنیه، گفت: پیشرفت هایی هم که در مناطق جنوبی اطراف خان یونس و رفح از لحاظ استراتژیک و سیاسی هیچ تاثیری نداشته است.

وی افزود: امیدواریم جامعه جهانی همان گونه که مجبور شد حقیقتی به نام حزب الله را بپذیرد و به قدرتمندی آن اعتراف کند، حقیقتی به نام حماس و جنبش جهاد اسلامی را بپذیرد و مجبور به اقرار به حقانیت آنها شود و اسرائیل نیز به عنوان بازنده دست های خود را بالا ببرد.

کوشکی در پیش بینی خود از اوضاع آینده غزه، گفت: در صورتی که مقاومت مردانه فلسطین ادامه پیدا کند طی هفته آینده اسرائیل به زانو درمی آید و تن به آتش بس خواهد داد و شرایط حماس را در یک حد، حداکثری خواهد پذیرفت.

این کارشناس مسائل سیاسی در خصوص رایزنی های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران درباره غزه، تصریح کرد: هنوز رایزنی های فعالی که موجب فشار شود را مشاهده نکرده ایم.

وی با بیان اینکه شاید بهترین نتیجه این رایزنی ها تصمیم ونزوئلا مبنی بر اخراج سفیر اسرائیل از کشورش باشد، گفت: اگر این رایزنی ها ادامه پیدا کند به خصوص در حوزه آمریکای لاتین و منجر به این شود که حتی یک دولت دیگر مانند ونزوئلا عمل کند آن وقت می توانیم حرکت های دیپلماتیک ایران را موفق ارزیابی کنیم.

کوشکی افزود: البته ونزوئلا نیز سابقه این کار را داشته و در زمان جنگ ۳۳ روزه نیز روابط خود را با رژیم صهیونیستی به حداقل رسانده است.

این استاد دانشگاه در خصوص برخی اظهار نظرها مبنی بر تصمیمات پنهانی برای الحاق باریکه غزه به مصر، خاطر نشان کرد: این موضوع را بعید می دانم. چرا که رژیم صهیونیستی بخصوص جناح تند روی آن اجازه نخواهد داد حتی یک وجب از خاک غزه به کشور دیگری ملحق شود و این یک سناریوی انحرافی است.

وی افزود: هدف از این حمله این است که دولت ابومازن در غزه مستقر شود که این استقرار مساوی با تسلط کامل رژیم صهیونیستی بر کل غزه خواهد بود.

یک نظر بگذارید