جستجو
آرشیو

اجرای سیاست‌های برنامه ‌پنجم نیازمند تعیین استراتژی کلان است

خبرگزاری فارس: تحلیل‌گر مسایل سیاسی گفت: اینکه سیاست‌های کلی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب چگونه به سیاست‌های جزئی و اجرایی تبدیل شوند، نیازمند تعیین تاکتیک و استراتژی‌های کلان از سوی دولت و مسئولین است.

محمدصادق کوشکی تحلیل‌گر مسایل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبری فارس «توانا»، در خصوص ابعاد سیاسی ابلاغیه سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه و تحقق «رهایی منطقه از حضور نظامی بیگانگان» اظهار داشت: برای تحقق این بند باید اجماع نظری در سطح منطقه‌ ایجاد شود که حضور نیروهای بیگانه جز سلب امنیت برای منطقه تأثیر دیگری نداشته است. وی افزود: باید از طریق راهکاری دیپلماسی، رایزنی‌ها و فشار تبلیغاتی به افکار عمومی و نیروهای نظامی بیگانه حاضر در خاورمیانه و خصوصاً خلیج فارس، محیط منطقه را برای بیگانگان ناامن کرد و این مساله را از دولت‌های منطقه نمی‌توان انتظار داشت چرا که این دول خود دست نشانده بیگانگان هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی، بسیج افکار عمومی ملت‌های مختلف را برای ایجاد اجماع نظر روی این موضوع از طریق رسانه‌های مختلف، مناسب و مرتبط با شبکه‌های مردمی راهکار اجرایی دستیابی به جلوگیری از حضور نیروهای نظامی بیگانه دانست.

کوشکی با اشاره به ضرورت هماهنگی و اجماع تمامی دستگاه‌های تعریف شده ذیر مجموعه نظام تأکید کرد: باید دستگاه‌های داخلی و بین‌المللی از توانمندی‌های خود در راستای تحقق سیاست‌های ابلاغیه رهبری استفاده کنند.

وی در خصوص بند دیگری از سیاست‌های برنامه پنجم توسعه مبنی بر تلاش برای اصلاح ساختار سازمان تصریح کرد: اصلاح ساختار سازمان ملل نیازمند یک اقدام فرهنگی بلندمدت است؛ چرا که ساختار فعلی سازمان ملل نادرست و انحرافی است و امکان تحقق آن در کوتاه‌مدت یا میان‌مدت وجود ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر با اشاره به این مساله که سازمان ملل باید تبدیل به یک نهاد بین‌المللی خدمت‌گذار به ملت‌ها و منافع حقوق بشری شود، تشریح کرد: دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه باید از طریق فعالیت‌های جدی علمی مانند ارائه مقاله و شرکت در همایش‌ها و کنفرانس‌ها ناکارآمدی ساختار سازمان‌ملل را ثابت کنند و در پس آن به طراحی یک ساختار بین‌المللی همسو با منافع حقوق بشری بپردازند.

کوشکی ابلاغیه مقام معظم رهبری را جزء سیاست‌های کلان برشمرد و در مورد مبارزه با افزون‌خواهی و اقدام متجاوزانه در روابط خارجی که در این سیاست‌ها آمده است، خاطر‌نشان کرد: اینکه سیاست‌های کلی ابلاغ شده از سوی رهبر معظم انقلاب چگونه به سیاست‌های جزئی و اجرایی تبدیل شوند، نیازمند تعیین تاکتیک و استراتژی‌های کلان از سوی دولت و مسئولین است.

وی در این باره ادامه داد: قدم اول برای اجرایی شدن این بند از برنامه پنجم، تعریف مفاهیم محوری بر اساس دیدگاه‌های انقلاب، امام(ره) و نگرش مورد پذیرش نظام است و قدم دوم در این راستا تبیین مصادیق افزون‌خواهی و تجاوزطلبی بین‌المللی است و باید مصادیق بر‌اساس تعاریف اولیه و با اجماع‌‌نظر انتخاب شوند.

این تحلیل‌گر مسایل سیاسی شناخت راهکارهای اختصاصی برخورد با هر یک از این مصادیق را قدم بعدی دانست و اظهار داشت: از آنجایی که مصادیق تجاوزطلبی و افزون‌خواهی بین‌المللی متنوع و متعدد است باید برای مبارزه با هر‌ یک، راهکاری اختصاصی تهیه شود و در قدم بعدی بر اساس توانمندی‌ها و مقدورات شناسایی شده نظام و با استفاده از توانایی‌های نهادهای بین‌المللی و در قالب هماهنگی در اجماع تمامی دستگاه‌ها با افزون‌خواهی و اقدامات متجاوزانه بین‌المللی مقابله کرد.

یک نظر بگذارید