جستجو
آرشیو

یکسان سازی طرح قبور شهدا زنده ترین حوزه فرهنگی دنیا را نابود می کند

به گزارش خبرنگار اجتماعی «شبکه خبر دانشجو»، دکتر کوشکی در برنامه ای با عنوان طرح ساماندهی قبور شهدا که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، اظهار داشت: تمام کسانی که با نیت خیر متولی این حرکت شدند بهتر است بدانند که هر چیزی اصل و قلابی دارد، و هیچ جای دنیا اصل را نابود نمی کنند تا جای آن بدل بگذارند.

وی با ابراز تاسف از اینکه در کشور ما خیلی از موضوعات و مسائل فرهنگی را با نگاه مهندسی پیش می بریم، تصریح کرد: به طور مثال در بهشت زهرا(س) از نوسازی و بهینه سازی صحبت شده و در حالیکه چگونه بسازیم مورد توجه است.

این استاد دانشگاه اولین مشکل در بازسازی یا یکسان سازی قبور شهدا را حاکمیت نگاه مهندسی دانست و افزود: یونیفرم سازی در این مکان های فرهنگی باعث می شود که فرهنگ اصلی آن محیط حذف شود.

محقق تاریخ انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به اینکه جامعه شناسی این موضوع بسیار مهم است، ادامه داد: این مسائله به لایه های فرهنگی اجتماعی مربوط می شود و در حقیقت با یکسان سازی قبور شهدا واقعیت های اجتماعی از بین می رود.

در ادامه دکتر کسعری، پژوهشگر دفاع مقدس با بیان اینکه مزار شهدا مثل هر محوطه و مکانی دارای یک بافت تاریخی و فرهنگی است، گفت: اگر وارد مطالعه مزارشناسی شویم، می فهمیم که دوران دفاع مقدس موجب دگرگونی در خیلی از مسائل شد.

وی ادامه داد: ما چیزی تحت عنوان گور نوشته یا شعر گور داشته ایم ولی آنچنان وسیع و گسترده نبود که یک نوع ادبی و تاریخی مفصل را شکل دهد.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه طرح ساماندهی قبور شهدا باید با مطالعه، دقت و ملاحضه صورت گیرد، خاطرنشان کرد: استیلای فرهنگ انقلاب برکاتش به سایر اموات رسیده است اگر قرار باشد حجاری و سنگ تراشی گور در ۱۰۰ سال اخیر مطالعه شود حجاری و نوع سنگ نیز قابل مطالعه است.

۲پاسخ به “یکسان سازی طرح قبور شهدا زنده ترین حوزه فرهنگی دنیا را نابود می کند”

 • طه:

  ……
  ………….سلام

  .خسته نباشید
  .

  …………موفق باشید
  …….

 • mahmood mobin:

  salam aghaye doctor,man yeki az daneshjooyane daneshagahe amirkabir hastam k dar mashhade moghadas ba shoma ashna shodam v dar jalaseye tahlile fazaye entekhabati sherkat kardam.ba arze khaste nabashid khedmate shoma,agar jameeye ma roo b zeval ast yeki az avamelash eenast,nadidide grfte shodane did v fekre mohandesi v ravaje eedehaye tahajorgerayaneye v tarvije an dar jmeeye madani ma.vasalam.movafagh bashid

یک نظر بگذارید