جستجو
آرشیو

آمریکا مجبور شده نقش ایران را بپذیرد

دکتر محمد صادق کوشکی استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر و تحلیل‌گر سیاسی و بین‌المللی درباره پیشنهاد آمریکا مبنی بر شرکت ایران در کنفرانس افغانستان گفت: اولین نکته‌ای که باید در نظر گرفت این است که آمریکا‌یی‌ها با رضایت قبلی و یا به خاطر مسائل حساس دیپلماتیک تن به این ماجرا نداده‌اند.

کوشکی گفت: آمریکایی‌ها مجبور شده‌اند نقش و تاثیرگذاری ایران را در امنیت منطقه و افغانستان بپذیرند که همین نقش را چند سال پیش در مذاکرات بن به رسمیت نمی‌شناختند. وی افزود: اما امروز و پس از ۷ سال ناکامی در افغانستان آنها تصمیم گرفته‌اند همسایه مقتدری به اسم جمهوری اسلا‌می را به رسمیت بشناسند و از توان و نفوذ بالقوه ایران در مسئله افغانستان استفاده کنند.

این تحلیل‌گر سیاسی درباره حضور ایران در این کنفرانس تاکید کرد: طرف حساب ایران در این کنفرانس دولت آمریکا نیست بلکه ایران با ناتو طرف است و ایران هم برای ثبات و امنیت خود و کشور همسایه‌اش، برای رفع فتنه و شر حضور دراز مدت بیگانگان بایستی در این کنفرانس باشد تا از حضور و تاثیر گذاری کشورهای غربی در افغانستان پیشگیری کند و بتواند از این طریق به مردم افغانستان کمک کند.

وی در پایان درباره هدف آمریکا از طرح چنین پیشنهادی خاطرنشان کرد: آمریکا در این باره مجبور شد که نقش ایران را بپذیرد و تن به نفوذ ایران در افغانستان بدهد.

یک نظر بگذارید