جستجو
آرشیو

گام‌های نخستین را برداشته‌ایم

دکتر محمدصادق کوشکی استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی در ارزیابی خود از پیشرفت هسته‌ای ایران گفت: بحث حرکت جمهوری اسلا‌می ایران برای دستیابی به فناوری هسته‌ای به عنوان یکی از مجموعه‌هایی است که ایران نسبت به آن احساس نیاز کرده و در آن رابطه حرکت رو به رشدی را شروع کرده است.

کوشکی گفت: البته باید مدنظر داشت که ایران تاکنون شروع خوبی داشته ولی این را هم باید در نظر داشت که ایران تازه در ابتدای راه است و گام‌های نخستین را برداشته است، ما در ابتدای یک راه بسیار طولا‌نی هستیم که هم موفقیت علمی، هم فناوری هسته‌ای و هم پیشرفت‌های اقتصادی در پیش رو دارد.

وی افزود: باید به این نکته توجه کرد که دستیابی به این افق‌ها تقویت کننده خودباوری و اعتماد به نفس ملی و اقتدار ملی است.این تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی در مورد تاثیر اعلا‌م این پیشرفت‌ها بر روند سیاست‌های غرب در قبال انرژی صلح آمیز هسته‌ای ایران تاکید کرد: برداشتن گام‌های اولیه به صورت مطمئن بوده است، اهداف پیش روی ایران مستلزم آن است به حجم بسیار بیشتری از اقتدار علمی و فناوری هسته‌ای و خودباوری و اعتماد به نفس دست پیدا کنیم.

وی درباره پیشنهاد ۱+۵ برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران آن هم در هنگام جشن فناوری هسته‌ای توضیح داد: باید ما از همان ابتدا تاکید می‌کردیم که هر چیزی که در مسیر توانمندی هسته‌ای در ایران وجود دارد یک بحث داخلی است و صرفا مربوط به حاکمیت جمهوری اسلا‌می ایران است.وی تصریح کرد: اگر گروهی اجازه ورود به این حریم و بازرسی از آن را پیدا می‌کنند تنها به واسطه عضویت ایران در ‌NPT است که حاکمیت چنین اجازه‌ای را به این گروه می‌دهد.

کوشکی تاکید کرد: فعالیت‌های هسته‌ای ما مرتبط با حاکمیت و مردم ماست و تنها کسانی که حق اظهار نظر در مورد آن را دارند همان ملت و حکومت هستند.

وی خاطرنشان کرد: مذاکرات ما هم اگر در خصوص تفهیم این حق ملت و حاکمیت جمهوری اسلا‌می باشد مشکلی نیست، چرا که ما در این مسیر خودمان بر اساس منافع و همچنین دیدگاه‌های اعتقادی‌مان حرکتی صلح آمیز را در پیش گرفته‌ایم.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که در نشست ۱+۵ حرفی از تعلیق برای ادامه گفت‌وگوها به میان نیامده است، آیا این یک پیروزی برای دیپلماسی هسته‌ای ایران است یا غربی‌ها سیاست و دیپلماسی تازه‌ای را آغاز کرد‌ه‌اند؟ توضیح داد: غربی‌ها بیش از آنکه به مذاکره چشم دوخته باشند به واقعیت‌های رفتاری ما چشم دوخته‌اند، هر قدر ما برای رسیدن به خواسته‌های خودمان جدی‌تر باشیم آنها ناگزیر به عقب‌نشینی هستند و برعکس آن هم مصداق دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر زمانی آنها حرف از تعلیق می‌زدند به واسطه واقعیت‌های رفتاری ما بود و اگر اکنون مجبور شده‌اند این حقیقت را بپذیرند باز هم به علت واقعیت‌های رفتاری ملت و حاکمیت جمهوری اسلا‌می ایران است.

 

یک نظر بگذارید