جستجو
آرشیو

انتخابات در حال حرکت به سمت چند قطبی

حضور کاندیداهای متعدد در انتخابات را چطور ارزیابی می‌کنید؟

کوشکی: ما نباید از تکثر کاندیداها نگران باشیم بلکه باید از آن استقبال به عمل آوریم .

قاعدتا هر میزان که حضور نامزدهایی که در چارچوب ارزش و موازین نظام جمهوری اسلامی قرار دارند و واجد شرایط قانونی هستند بیشتر باشد در واقع نمایانگر ظرفیت بالای سیاسی جمهوری اسلامی است.

 این موضوع از این منظر یک نوع ارزش محسوب می‌شود و ما باید از آن استقبال کنیم این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که در جمهوری اسلامی علائق و سلایق متنوعی وجود دارد و اقدام ما هم این ظرفیت را دارد که در درون خود این سلایق را عرضه کند واز تک صدایی بودن به شدت پرهیز کند.

 مهندس موسوی را با توجه به اظهاراتی که تا به حال داشته‌اند متعلق به کدام یک از اردوگاههای سیاسی کشور می‌دانید؟

کوشکی:آن‌گونه که آقای موسوی اظهارنظر کرده‌اند در اردوگاه اصلاح طلبان قرار نمی‌گیرند و قاعدتا تمام تلاش‌هایی که گروههای موسوم به اصلاح طلب انجام داده‌اند تا وی را در اردوگاه خود بگنجانند نقش برآب شده است و نمی‌توان ایشان را متعلق به اردوگاه اصلاحات دانست. عده‌ای در طول سالهای گذشته و حتی در چند ماه منتهی به انتخابات سعی داشتند مهندس موسوی را به عنوان یک اصلاح‌طلب معرفی کنند. اما ایشان با اعلام استقلال خود از جریان‌های سیاسی و مستقل معرفی کردن خود عملا راه سوء‌استفاده گروههای اصلاح طلب را از خود بست . قاعدتا اصلاح‌طلبان باید برای رونق بازار خود به اشخاص دیگری متوسل بشوند.

 

 گفته می‌شود کاندیداتوری آقای موسوی می‌تواند به پرشور شدن انتخابات کمک کند . به نظر شما چگونه این اتفاق رخ خواهد داد؟

کوشکی:به هر حال ایشان سلایقی را در درون نظام نمایندگی می‌کنند. این سلایق ممکن بود در صورت غیاب آقای موسوی تمایلی برای حضور جدی در انتخابات نداشته باشند. حضور ایشان می‌تواند فضا را برای پرشور شدن مهیا کند. لذا این حضور از این منظر ارزشمند است.

 

 با توجه به آرایش فعلی کاندیداها و جریانات سیاسی کشور به نظر شما تا چه اندازه امکان دو قطبی شدن انتخابات وجود دارد؟

کوشکی:من فکر می‌کنم که انتخابات در حال حرکت به سمت چند قطبی متنوع است. از این نظر در هر یک از دو طیف اصلی کشور بیش از یک کاندیدا حضور پیدا خواهد کرد. در اردوگاه اصلاح‌طلب فعلا دو کاندیدا به صورت جدی حضور دارند و در اردوگاه اصولگرایان فعلا آقای احمدی‌نژاد نامزد مطرح است . با این وضع پیش‌بینی می‌کنم که انتخابات چند قطبی شود.

 آقای موسوی در یکی از بیانیه‌های خود اعلام کردند که مستقل وارد عرصه خواهند شد . احزاب مطرح جریان اصلاحات هم یا از ایشان حمایت نکرده‌اند یا اگر حمایتی صورت گرفته از روی اضطرار بوده است و تمایل قلبی آنان حمایت از وی نبوده است. یا حرکت آقای موسوی را می‌توان تداوم حرکت آقای کروبی در ۴ سال گذشته دانست؟

کوشکی:عملکرد گروههای موسوم به اصلاح‌طلب در طول سالهای اخیر به صورتی بود که نیروهایی که علاقه‌ای به نظام دارند چندان تمایلی برای قرار گرفتن در این جریان ندارند.

این عملکرد به گونه‌ای بوده که چهره‌هایی مثل آقای کروبی و یا مهندس موسوی که به کلیت نظام وفا دارند و به ارزشها پاینبد هستند مایل نیستند در ظرف اصلاح طلبی قرار گیرند. این نشان می‌دهد که افراطیون اصلاح‌طلب این امکان را در جریان اصلاحات به وجود نیاورده‌اند تا نیروهایی را که مدعی‌اند به اردوگاه آنان تعلق دارد در خود نگه دارند و آنان را متعهد به تشکیلات نگه دارند. این نشان از عدم بلوغ سیاسی در این جریان سیاسی است.

 

 اجماع برروی کاندیداتوری آقای احمدی‌نژاد را تا چه حد ممکن می‌دانید؟

کوشکی: اگر ما امروز اجماعی را در میان اصولگرایان می‌بینیم به این معنا نیست . امکان دارد که  اصولگرایان در صورت به نتیجه نرسیدن روی ایشان اجماع کنند. به نظر من این اجماع اگر صورت بگیرد اجماعی از روی داوری و اختیار است نه فقط اجماع.

 

بحث تشکیل دولت ائتلافی که بعضا در برخی رسانه‌ها مطرح شود را تا چه اندازه قابل تصور می‌دانید؟

کوشکی: بعید می دانم در این مدت باقی مانده به انتخابات کسی از سوی دنبال کنندگان این طرح معرفی شود و شانسی هم برای مورد استقبال قرار گرفتن از سوی مردم داشته باشد. در اردوگاه اصولگرایان نیز بعید به نظر می‌رسد از یک چنین طرحی استقبال شود.

 

یک نظر بگذارید