جستجو
آرشیو

نبود روح خودباوری در دوره اصلاحات باعث عدم موفقیت ایران در زمینه هسته‌ای شد

دکتر محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی «شبکه خبر دانشجو»، با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه انرژی هسته ای اظهار داشت: در دولت هشتم دولتمردانی همچون روحانی، سیروس ناصری و حسین موسویان خودباوری امروز را نداشته و احساس می کردند کشور ایران در مسیر انرژی هسته ای به نتیجه ای نخواهد رسید.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید مردم جامعه را از اهداف انقلاب آگاه کرد، گفت: در دوره اصلاحات و در زمان تعلیق انرژی هسته ای، آگاهی کنونی به جامعه منتقل نشده بود، بنابراین مردم نمی توانستند مطالبه خود را در مورد انرژی هسته ای بیان کنند و مخالفتی با سیاست های اتخاذ شده آن زمان داشته باشند.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی تصریح کرد: در زمان دولت خاتمی جامعه و نخبگان به سبب عدم شناخت و آگاهی کامل سکوت کرده بودند و تنها عده ای از دانشجویان که آنها هم به وسیله گروه های اصلاح طلب و روزنامه های وابسته به تندروی متهم شدند، نسبت به این موضوع آگاهی داشتند.

 

کوشکی در ادامه خاطرنشان کرد: دانشجویان آن زمان به سبب روحیه استقلال خواهی – که با پیروزی انقلاب در آنان ایجاد شده بود – با تعلیق انرژی هسته ای مخالفت کردند.

 

وی افزود: در زمان تعلیق هنگامی که نمایندگان سه کشور اروپایی با دولت  خاتمی برای بحث تعلیق انرژی هسته ای به ایران آمده بودند گروهی از دانشجویان با خوابیدن جلوی خودروهای حامل سفرای کشورهای طرف مذاکره با ایران مخالفت خود را ابراز کردند؛ آنان همچنین در راهپیمایی نماز جمعه ای که خاتمی در آن حضور داشت ضمن مخالفت با تعلیق می گفتند که ما نمی گذاریم عهدنامه گلستان و ترکمانچای در زمان قاجاریه تکرار شود.

 

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در ادامه با اشاره به پیشرفت انرژی هسته ای در دولت نهم گفت: دولت نهم با هماهنگ کردن خود با اراده جامعه و نظام حرکت کرده است.

 

کوشکی گفت: این هماهنگی دولت با مردم و رهبری منجر به یکدست شدن کل جامعه و آگاهی مردم از سیاست های دولت شد.

 

وی اظهار داشت: اگر کسی بخواهد در مقابل اراده مردم بایستد و خود را در مقابل مطالبه آنان قرار دهد مردم قاعدتاً آن را کنار می گذارند.

 

این کارشناس مسائل سیاسی و بین المللی در ادامه گفت: در چند سال اخیر مردم ایران به جهان گفته اند که موضوع هسته ای ایران یک امر داخلی است و کسی نمی تواند در آن دخالت کند.

 

کوشکی با اشاره به اینکه عملکرد دولت نهم در قیاس با دولت هشتم بهتر بوده است، گفت: در انرژی هسته ای حجم بسیار بالایی کار علمی، ‌تحقیقاتی و پژوهشی صورت گرفته که برای حال و آینده بسیار مفید است و این امر قطعاً دشمنان نظام و انقلاب را نگران کرده است.

 

وی  در ادامه افزود: کارشکنی ها و تحریم های دشمنان شاید سرعت ما را کم کند، اما هیچ گاه متوقفمان نمی کند؛ زیرا بعد از پیروزی انقلاب، ملت ایران به دنبال اهدافی بوده که به وسیله امام و رهبری تبیین شده است، بنابراین هیچ گاه نمی توان جهت گیری آن را تغییر داد.

یک نظر بگذارید