جستجو
آرشیو

ایران آماده گفت و گو با تمام کشورها به جزء اسرائیل است

به گزارش خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» از اردبیل، محمدصادق کوشکی، ۲۹ فروردین ماه در همایش «سیاست خارجی، خودباختگی یا خودباوری» در جمع دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: سیاست خارجی جزو جدایی ناپذیر هر جامعه ای است لذا هیچ جامعه ای بدون ارتباط با جوامع دیگر نمی تواند به اهداف والا و پیشرفت و ترقی دست یابد.

وی با بیان اینکه حفظ استقلال از اولین اصول سیاست خارجی ایران است، گفت: اصول اساسی سیاست خارجی ما براساس اصل حفظ استقلال، پایبندی به اعتقادات و دیدگاه های دینی و حفظ منافع ملی پایه ریزی شده است.

کوشکی ادامه داد: بخشی از سیاست خارجی ما تابع سیاست گذاری رهبری و بخشی هم تابع قانون اساسی است که این سیاست ها، خط مشی ها و خط قرمزهای سیاست خارجی را تعیین می کنند.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: خودساختگی بدون ارتباط با کشورهای دیگر امکان پذیر نیست و این در حالی است که امکان برقراری ارتباط دوستانه هر کشوری با تمام کشورهای جهان وجود ندارد.

 

وی یادآور شد: ما با رعایت اصول اساسی سیاست خارجی آماده مذاکره و ارتباط با تمام کشورهای دنیا به غیر از اسرائیل هستیم به طوریکه کشور ایران صحنه را برای گسترش روابط اقتصادی، تجاری و فناوری نوین باز گذاشته است.

 

کوشکی اظهار داشت: ما خواستار روابط دوستانه و به نفع هر دو کشور هستیم، حتی ارتباط با آمریکا به شرط حفظ منافع و رعایت اصول اعتقادی مردم ایران نیز امکان پذیر است ولی ایران به دلیل اعتقادی و دینی و حفظ منافع ملی رژیم صهیونیست را به رسمیت نمی شناسد.

 

وی اضافه کرد: اسرائیل خواستار قطبیت و قدرت در منطقه غرب خاورمیانه است که ما مخالف سرسخت این خواسته هستیم.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی ادامه داد: منطقه غرب خاورمیانه از لحاظ جغرافیایی محل اتصال قاره آسیا، آفریقا، اروپا و فلسطین و مهمترین منطقه جغرافیایی و سیاسی دنیاست.

 

وی در خصوص حمایت مردم ایران از فلسطینی ها گفت: حمایت مردم از فلسطین تنها براساس اعتقادات دینی مردم ایران صورت می گیرد، چرا که فلسطینی ها برادر دینی ما هستند و کمک به مردم فلسطین وظیفه دینی و انسانی ماست.

 

کوشکی در پایان اظهار داشت: ما باید برای حفاظت از مرزهایمان بها بپردازیم لذا باید سعی کنیم که با برقراری امنیت در کشورهای فلسطین، عراق و افغانستان در کشور ایران نیز امنیت برقرار کنیم.

 

لازم به ذکر است، این همایش به همت جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد.

یک نظر بگذارید