جستجو
آرشیو

آمریکا برنده حوادث تروریستی عراق است

صادق کوشکی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص حوادث تروریستی اخیر در عراق، اظهار داشت: زمانی می‌توان به دلایل انفجارات تروریستی در عراق پی‌برد که به مبحث همه‌پرسی که موضوع آن پذیرش و یا رد توافقنامه امنیتی است، توجه کرد.

وی ادامه داد: در آستانه این نظرسنجی عراق به یکباره ناامن می‌شود و انفجارهای متعددی قسمت‌های مختلف این کشور را در برمی‌گیرد، قاعدتاً القای این فضای ناامنی برای مردم این ذهنیت را ایجاد خواهد کرد که دولت عراق توانایی ایجاد نظم را ندارد و ناگزیر باید با آمریکا در زمینه امنیتی همکاری کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به خواست آمریکا برای امضای توافقنامه امنیتی، گفت: آمریکا با کم توان جلوه دادن دولت عراق در تامین امنیت این کشور رای مثبت مردم عراق را جهت امضای این توافقنامه به دست خواهد آورد که این مسئله طبیعی‌ترین هدفی است که آمریکایی‌ها به دنبال حصول آن هستند.

کوشکی افزود: از اینرو ما بدون هیچ تردیدی دست آمریکایی‌ها در این انفجارات مشاهده می‌کنیم و برنده این انفجارات را می‌توان دولت آمریکا دانست.

وی با اشاره به ایجاد ثبات و نمایش توانایی امنیت در دولت عراق، اظهار داشت: اگر در دولت عراق ثبات ایجاد شود حضور نیروهای آمریکایی در این کشور زائد به نظر می‌رسد و عملاً فشاری خواهد بود بر دولت آمریکا تا نیروهای خود را از عراق خارج کند، زیرا تنها بهانه آمریکا برای حضور در عراق مبارزه با تروریسم است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: بعد از استقرار دولت مردمی در عراق، هرگاه دولت عراق خواست تا در جهت ایجاد امنیت و ثبات حرکتی انجام دهد، تقریباً در همان زمان شاهد عملیات‌های تروریستی بودیم که نوعی تضمین ادامه حضور آمریکایی‌ها در عراق به شمار می‌رود.

یک نظر بگذارید