جستجو
آرشیو

جریانات التقاطی امروز با تغییر محتوا در جهت حذف آموزه‌های اسلامی وارد میدان شده‌اند

محمد‌صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با گرامیداشت سالروز شهادت استاد مطهری گفت: این متفکر در راه مبارزه با التقاط و تحجر به شهادت رسید و پیشینه این جریانات فقط به انقلاب اسلامی ختم نمی‌شود بلکه به ابتدای تاریخ اسلام بر‌می‌گردد.

وی با بیان اینکه التقاط در اوایل انقلاب و التقاط امروز از نظر روشی یک نوع است، تصریح کرد: اما باید توجه کرد، جریانات التقاطی امروز از لحاظ محتوایی فرق کرده است، امروز در قالب اندیشه‌های مدرن که بر خلاف دین است تلاش می‌کنند به اهداف خود دست پیدا کنند.

این پژوهشگر سیاسی در ادامه بیان کرد: تفکرات التقاطی در تلاش هستند اسلام اصیل را در حاشیه نگه دارند و در هر دوره با رنگی خاص نمود پیدا می‌کنند و در واقع آنها نمادهای خاص خود را برای فریب جامعه دارند.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: در ابتدای انقلاب تحجر و التقاط به مثابه دو لبه قیچی در صدد بود که انقلاب را از محتوای اسلام متعالی تهی کند و نشردهندگان این تفکرات اسلام را با واژهای مارکسیستی و لیبرالیستی تلفیق می‌کردند.

کوشکی تصریح کرد: شهید مطهری با تیزبینی و آگاهی که داشت خطر این جریانات برای بقای انقلاب و اسلام تشخیص دادند و با آنها به مقابله پرداخت، هر چند در آن دوره گزاره‌های مارکسیستی بیشتر مد نظر گروه‌های انحرافی بود ولی امروز در قالب همخوانی اسلام با گونه‌های مدرنیته جلب توجه می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تحجر و التقاط در طول حیات شیعه را آفت بزرگی دانست و افزود: این تفکرات منحرفانه موجب ریزش مخاطبان اسلام می‌شد و پیشوایان و علمای شیعه بدون تعارف با آنها به مقابله می‌پرداختند.

وی با بیان اینکه شهید مطهری با تسلطی که بر منابع اسلامی داشت با جریانات منحرف مقابله کرد، گفت: این متفکر خطر التقاط در جامعه اسلامی را ویران‌کننده می‌دانست و در رویارویی با گروه‌هایی که ظاهر اسلامی داشتند اما بیگانه با اسلام اصیل بودند هیچ‌گونه ملاحظه‌ای نشان نمی‌داد.

کوشکی به فعالیت‌های این شهید در مبارزه با التقاط پرداخت و تصریح کرد: تالیف کتاب، ایراد سخنرانی، بحث و مناظره و نقد این گروه‌ها از جمله تلاش‌های او بود تا این تفکرات رشد نکند و مروجان این تفکرات در برابر بیان و قلم این شهید از روش حذف فیزیکی استفاده کردند

 

یک نظر بگذارید