جستجو
آرشیو

تحولات فرهنگی باید توسط دانشجویان طراحی شود

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس محدصادق کوشکی کارشناس مسایل سیاسی با بیان اینکه فرهنگ از آن مباحثی است که در عین همه فهمی در معنا دارای معانی مختلف است، اظهار داشت: فرهنگ از دید من این است که ما به عنوان موجود زنده نیازهایی داریم که فرهنگ شیوه پاسخگوی به این نیازها است.

وی ادامه داد: فرهنگ مشخصه انسان با سایر موجودات و هر انسان با انسان دیگر است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فرهنگ مسلمانان، دین اسلام است و این دین ما را از دیگران متمایز می کند، خاطرنشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران فرهنگ مساوی کل اعتقادات، باورهای دینی ورفتارهایی است که با نگاه به دین انجام می دهیم به همین دلیل امام خمینی انقلاب اسلامی را انقلاب فرهنگی دانست و دانشگاه را مبدأ تحولات معرفی می کرد.

کوشکی اضافه کرد: اگر از اوضاع جامعه رضایت ندارید و احساس می کنید فقر وفساد و تبعیض پیکر در خون رشد کرده انقلاب را تهدید می‌کند باید بدانید اگر قرار است تحولی رخ دهد این تحول یک اتفاق فرهنگی است و این اتفاق فرهنگی در دانشگاه باید رخ دهد.

وی در ادامه سخنانش با بیان اینکه اجرای کار فرهنگی و تببین آن در کشور کاری بسیار سنگین است، افزود: نهادهای رسمی به تنهایی قادر به پرداختن به تمام ابعاد فرهنگی نیستند و در واقع کارهای بزرگ به نهادهای رسمی مربوط نمی شود زیرا آن نهادها برای کارهای روتین تشکیل شده اند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اگر قصد تغییر فرهنگ در کشور را داریم باید الگویی منطبق بر دین را ارائه دهیم، تأکید کرد: ارائه چنین الگوئی اصلاً در قالب نهادهای رسمی نمی‌گنجد بلکه باید شما آنرا مطالبه کنید.

کوشکی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص مهندسی فرهنگی گفت: مهندسی فرهنگی یعنی ملت و مردم بدانند هویتشان چیست و هویتی مشخص پیدا کنند تا بتوانند بر اساس آن حرکت کرده و جلو روند اما هنوز چنین هویتی بوجود نیامده است.

وی در ادامه با انتقاد ازبرخی برنامه‌های صداوسیما ادامه داد: مبارزه با مفاسد و ترویج عدالت در برنامه‌های صداوسیما مشاهده نمی‌شود و خروجی برنامه‌های این سازمان همچنان ضایعات فرهنگی است زیرا هنوز هویت فرهنگی مشخصی وجود ندارد.

استاد دانشگاه خواجه نصیر با بیان اینکه معنی مهندسی فرهنگی را عملیاتی کردن استاندارد دینی دانست و گفت: مهندسی فرهنگی یعنی اینکه بدانیم زندگی دینی چیست آن وقت دست خیلی ‌از مسیر زندگی دینی خارج شده‌اند از نگاه کسانی که پشت نقاب مقدس پنهان شده اند چهره‌شان برملا می‌شود.

کوشکی در پایان اظهاراتش امر به معروف و نهی از منکر را ضامن سلامت جامعه دانست و خاطرنشان کرد: نباید از به زبان آوردن بیماری جامعه هراس داشت و با توجه به اینکه یکی از راه های درمان بیماری های جامعه امر به معروف و نهی از منکر است ابتدا دلیل تضعیف این مکانیزم مشخص شده و راه های تقویت آن مکانیزم ها را بررسی کرد.

یک نظر بگذارید