جستجو
آرشیو

اندیشه سیاسی امام از دو منظر اسلامیت و جمهوریت تحقق یافته است

خبرگزاری فارس: عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر با اشاره به اینکه در زندگی فردی ما هیچ یک از رفتار‌ها بدون نظارت دین، تحقق نمی‌یابد، گفت: اندیشه سیاسی امام از دو منظر، اسلامیت و جمهوریت تحقق یافته است.

به گزارش خبرنگار گروه آیین و اندیشه فارس، محمدصادق کوشکی، در نشست بررسی فلسفه سیاسی امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه برای تبیین مدلی درست برای فلسفه سیاسی امام خمینی (ره) باید به تمام روش‌ها از جمله سیری عملی امام و برخی پیام‌ها و گفتارها که در قالب صحیفه امام جمع‌آوری شده پرداخت، گفت: اما متأسفانه برخی از پژوهشگران تنها بخشی از فلسفه سیاسی امام را استخراج می‌کنند و فقط به منابع فقهی استناد می‌کنند.

کوشکی ادامه داد: به اعتقاد من برای پرداختن به فلسفه سیاسی امام باید از ۳ منبع فقهی، سیره عملی و صحیفه امام استفاده کرد چرا که مهم‌ترین آبشخور تفکر امام این ۳ منبع بوده است.

او گفت: به اعتقاد امام اگر کسی در حوزه سیاست خلاف اخلاق رفتار کند باید در فهم درست او از دین شک کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیر خاطر نشان کرد: در زندگی فردی، هیچ یک از رفتار‌های ما بدون نظارت دین، تحقق نمی‌یابد و اندیشه سیاسی امام از دو منظر، اسلامیت و جمهوریت تحقق یافته، امام نظام سیاسی مقبول از دیدگاه اسلام را‌، رکن اسلامیت براساس شرایطی که از جانب ولی فقیه است، معرفی می‌کرد.

کوشکی در ادامه در پاسخ به این سؤال که با وجود استقبالی که از انقلاب ایران شد چرا الگوبرداری در دنیا از آن صورت نگرفت، اظهار داشت: انقلاب اسلامی ایران زاییده شرایط خاص بود که اگر از ابتدا آن را مورد بررسی قرار دهیم به عواملی مثل حکومت پهلوی و استبدادی بودن آن، شرایط بین‌المللی و… است که منجر به شکل‌گیری این انقلاب شد.

کوشکی با اشاره به اینکه انقلاب ایران تأثیرات جدی بر معماری سیاسی جهان گذاشت اما اینکه چرا در جایی از دنیا الگوبرداری نشد، خاطرنشان کرد: کشورهای قدرتمند دنیا که خود را معمار بین‌المللی نظام‌ها می‌دانند بعد از انقلاب ایران و رشد اقتصادی و نظامی که در ایران شکل گرفت به صراحت اعلام کردند که اجازه چنین اتفاقی را هرگز به کشور دیگری نخواهند داد.

یک نظر بگذارید