جستجو
آرشیو

خطوط قرمز در منطق سیاست خارجی حفظ شود

به گزارش خبرنگار «شبکه خبر دانشجو» از بندرعباس، محمدصادق کوشکی شب گذشته، ۳۰ اردیبهشت ماه در همایش «پویایی یا انفعال محصول کدام دولت؟» در جمع دانشجویان دانشگاه های هرمزگان با بیان اینکه روابط خارجی در دولت نهم در بعضی عرصه ها هدفمندتر شد، ‌اظهار داشت: در عرصه های دیگر سیاستگذاری خارجی باید سه اصل استقلال، اعتقاد و منافع ملی محور و جریان داشته باشد.

 

وی با اشاره به اهمیت تاثیر استقلال کشور در تصمیم سازی های داخلی و خارجی افزود: یکی از مهم ترین حرکت های انقلاب، استقلال کشور بود، بر این اساس هر رابطه ای که این استقلال را به خطر بیندازد، معقول و پسندیده نیست.

این کارشناس روابط بین الملل در ادامه در پاسخ به سوالات دانشجویان در بحث روابط ایران و آمریکا خاطرنشان کرد: استقلال،‌ اعتقادات و منافع ملی ما مهمتر از آن است که با آمریکا رابطه ای بی هدف داشته باشیم و زمانی این رابطه سودمند خواهد بود که عزت و مصالح کشور با رعایت این سه فاکتور اساسی در نظر گرفته شود.

 

کوشکی دلایل قدرت آمریکا را قدرت اول نظامی، تولید فرهنگ، تولید علم و قطب رسانه های تصویری جهان برشمرد و افزود: راه های تسلط بر قدرت آمریکا همان تولید علم و فرهنگ و رسیدن به قدرت اول نظامی و اقتصادی است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی حکومت اسرائیل را یک حکومت جعلی خواند و یادآور شد:‌ رابطه با اسرائیل نه بر طبق اعتقادات و نه بر اساس منافع ملی ماست، بنابراین منافع ملی ما ضرورتی احساس نمی کند با اسرائیل رابطه داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: اگر ما مسلمانان هم نباشیم وجود این حکومت جعلی برای منافع ما خطرناک است؛ چرا که این رژیم غاصب بزرگ ترین دشمن و رقیب منطقه ای ما به شمار می آید.

 

کوشکی در ادامه در بحث عراق و افغانستان نیز گفت: عراق و افغانستان می توانند هم به عنوان کانون ناامنی و تهدید و هم کانون هواداری برای کشور ما باشند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در همین رابطه افزود: افغانستان پایگاه تولید و صادرات مواد مخدر به کشور ماست، بر این اساس باید با دولت افغانستان ارتباط داشته باشیم که بتوانیم این ناامنی ها را کنترل کنیم؛ چرا که بدون کمک این کشور امکان کنترل ناامنی ها وجود ندارد.

 

این کارشناس روابط بین الملل تصریح کرد: در بحث عراق نیز ورود مشروبات الکلی و سلاح غیر مجاز، رشد اقتصادی و فرهنگی ما را تهدید می کند، اما سرمایه گذاری های ما در این دو کشور به خاطر نزدیکی های فرهنگی و اعتقادی باید به گونه ای باشد که این دو دولت پایگاه و هواداری در بحث کنترل ناامنی ها باشند.

یک پاسخ به “خطوط قرمز در منطق سیاست خارجی حفظ شود”

یک نظر بگذارید