جستجو
آرشیو

رسانه‌های غربی تلاش کردند حماسه ۲۲ خرداد را لکه‌دار کنند

«محمدصادق کوشکی» در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، درباره عملکرد تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در خصوص رخدادهای اخیر در ایران، با بیان اینکه بدون تردید کشور انگلیس از جمله دشمنان جدی انقلاب اسلامی به شمار می‌رود، گفت: از آنجایی که منافع استعماری این دولت پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور جدی مورد تهدید قرار گرفت، شاهد بودیم که دولت انگلستان از طرق مختلف از جمله استفاده از رسانه کهنی مانند بی‌بی‌سی سعی کرد چه در جریان شکل‌گیری نهضت اسلامی، چه در جریان پیروزی انقلاب و چه بعد از آن به اشکال مختلف، مجری سیاست‌های ضد انقلابی این کشور باشد و عملاً به اشکال مختلف در مقابل نظام جمهوری اسلامی مانع ایجاد کرده و به هر شکلی چهره انقلاب و نظام را مشوه جلوه داده و به آن ضربه بزند.

وی افزود: انگلیسی‌ها با توجه به سابقه بسیار کهن در بحث رسانه‌ شاید توانسته‌اند قدرتمندترین رسانه فارسی ضد انقلاب را راه‌اندازی کنند و بی‌بی‌سی فارسی امکانی که حتی برای آمریکایی‌ها و شبکه‌های متعدد ماهواره‌ای فراهم نبود را در اختیار دارد و از نیروهای کارشناس، مجرب و آشنا به فرهنگ و فضای سیاسی ایران استفاده می‌کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه متاسفانه در درون کشور فضای خوش باوری و ساده‌لوحی نسبت به عملکرد رسانه‌های بیگانه مخصوصاً رسانه‌های انگلیسی وجود دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در طول سال‌های اخیر شاهد بودیم که برخی افراد، حتی مسئولین و چهره‌هایی که در نظام جایگاهی داشتند حاضر شدند با این رسانه‌ها از جمله بی‌بی‌سی مصاحبه کنند و همین باعث شد که ضریب برد این رسانه در بین جامعه ایرانی بالا باشد.

کوشکی اضافه کرد: علاوه بر تجربه و نیروهای کارشناسی ویژه‌ای که این شبکه برای دشمنی با نظام جمهوری اسلامی در اختیار دارد، اعتماد ساده‌لوحانه برخی از مسئولین هم مزید بر علت شده و این رسانه‌ را به رسانه‌ای با نفوذ در ایران تبدیل کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه دستگاه‌های مسئول از جمله ارشاد و وزارت خارجه نیز رویکرد خوبی در مورد خبرنگاران خارجی نداشتند و عملاً دست خبرنگاران آمریکایی و انگلیسی در ایران باز بوده، اظهار داشت: گرچه فعالیت بی‌بی‌سی فارسی در ایران ممنوع است، اما بی‌بی‌سی انگلیسی ممنوع نیست و اینها هر دو یک سیستم خبری هستند و دستشان باز است که در ایران هر کاری می‌خواهند انجام دهند.

کوشکی اضافه کرد: اکثر خبرگزاری‌های آمریکایی و انگلیسی این امکان را دارند که هر جا هر کاری می‌خواهند انجام دهند و با هر کسی مصاحبه کنند و در واقع در ایران رها شده‌اند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه یک ساده‌لوحی و خوش باوری بین دستگاه‌های مسئول مشخصا ارشاد و وزارت خارجه وجود دارد که این رسانه‌ها را به حال خودشان رها کرده‌اند،‌ گفت: احساس می‌شود که اینها می‌توانند واقعیات نظام را منتقل کنند، در حالی که اینها آمده‌اند تا از این طریق به نظام ضربه بزنند.حتی نمی‌توان یک مورد سراغ داشت که این رسانه‌ها خبری به نفع نظام جمهوری اسلامی مخابره کنند.

به گفته کوشکی هر خبر و تصویری که این رسانه‌ها مخابره کردند قرار بوده از آن خبر و تصویر، ضربه‌ای برای نظام طراحی و اجرا شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه در طی سال‌های گذشته ما با ساده‌لوحی و خوش باوری نسبت به این رسانه‌ها غفلت کردیم، اظهار داشت: باید این خبرنگاران را محدود کنیم. خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی در نیویورک صرفا در حریم سازمان ملل حق تردد دارد و زمانی که دشمن ما چنین رفتاری دارد ما چه اصراری داریم که بر ساده‌لوحی و خوش باوری خود پافشاری کرده و مملکت را عرصه تاخت و تاز خبرنگارانی قرار دهیم که بدون شک همه آنها با سرویس‌های جاسوسی بیگانه ارتباط دارند و از نیروهای آنها هستند و سیاست‌های آنها را اعمال می‌کنند.

کوشکی افزود: همگان بر این نکته واقفند که بخش عمده‌ای از همکاری‌های بی‌بی‌سی با سازمان جاسوسی انگلستان انجام می‌شود. متاسفانه ما بی اعتنا از کنار افرادی که با این شبکه همکاری‌ می‌کنند، رد می‌شویم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از مسئولین کشور این بصیرت را ندارند که به این خبرنگاران راه ندهند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه خطی که این رسانه‌ها در چند روز اخیر دنبال کردند ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی بود، اظهار داشت: همه جهان در مقابل حماسه حضور ۲۲ خرداد شوکه شدند و اگر این حماسه می‌توانست تداوم یابد، تا چندین سال امنیت ملی و اقتدار نظام در سطح بین‌المللی تضمین شده بود. این رسانه‌ها به این نتیجه رسیدند که اگر نتوانستند مانع از برگزاری این انتخابات پرشکوه شوند، آن را تخریب کنند به همین دلیل تلاش کردند با جنگ روانی رسانه‌ای این حماسه را لکه‌دار و خراب کنند و متاسفانه در سه چهار روز گذشته موفق شدند.

کوشکی یادآور شد: در کشور نیز بی تدبیری‌هایی از سوی جناح برنده انتخابات و حکومت صورت گرفت که این بی‌تدبیری‌ها با مکر و حیله این رسانه‌ها همراه شد و موفق شدند تا حدودی حماسه ۲۲ خرداد را در اذهان جهانیان تیره و تار جلوه داده و از عظمت آن بکاهند.

وی ابراز امیدواری کرد که این بی تدبیری‌ها در عرصه داخلی کاهش یافته و خوش باوری‌ها و ساده‌لوحی‌های وزارت ارشاد و خارجه در قبال خبرنگاران خارجی منطقی شود و ما دست این خبرنگاران را در کشور آن قدر باز نگذاریم که هر جا می‌خواهند بروند.

یک نظر بگذارید