جستجو
آرشیو

آمریکا خود را در موضع اربابی جهان می‌بیند

دکتر محمد صادق کوشکی استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و بین‌المللی درباره دخالت اوباما در مسائل داخلی ایران و تاثیر آن بر آینده روابط سیاسی ایران و آمریکا گفت: رویکرد آمریکا به عنوان یک قدرت طلب بین‌المللی بعد از سال‌های جنگ جهانی دوم تا امروز نسبت به کلیه حوادث و تحولات جهانی از موضع بالا و به عنوان یک ناظم دارای حق بین‌المللی بوده است.

 

وی افزود: زمامداران آمریکا در طول این ۶۰ سال خود را در مسند اربابی جهان دیده و ایدئولوژی و فرهنگ خود را برترین نوع ممکن در جهان دانسته و به دنبال برقراری نظم مطلوب خویش در سطح بین‌المللی هستند.استاد دانشگاه، ضمن اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران تاکنون واکنشی به دور از رفتارهای استکباری آمریکا به شمار می‌رفته است، تاکید کرد: به همین دلیل پس از پیروزی انقلاب تا امروز شاهد رفتارهای مداخله جویانه و خصمانه آمریکا در سطح جهان با ایران بوده‌ایم.وی با تاکید بر اینکه آنهایی که شعار تغییر مطرح شده از سوی آمریکا را باور کردند تصوری اشتباه از آمریکا داشته‌اند، تصریح کرد: آنها گمان کردند حضور یک رئیس‌جمهور می‌تواند استراتژی‌های کلان آمریکا را تغییر دهد امری که امکان پذیر نبوده و نخواهد بود.

کوشکی در ادامه افزود: آمریکا جزء حق خود می‌داند که در حقوق داخلی تمام کشورها من جمله ایران دخالت کرده و تحولات داخلی کشورها را با مقیاس‌های خود ارزیابی کند، حتی دعوت به مذاکره از سوی حاکمان جدید ایالات متحده نیز در همین چارچوب مطرح شده است.

وی با اشاره به اینکه حاکمان ایالات متحده مذاکره با ایران را به شرطی قبول دارند که ایران چارچوب استکباری آنها را بپذیرد، تصریح کرد: آنها در غیر این صورت با ایران مذاکره نخواهند کرد و این مذاکره حتی در صورتی که انجام شود هیچ منفعتی برای ایران نخواهد داشت، چرا که در این باره باید تمام اصول و مبانی اساسی خود را به معامله بگذارد.

تحلیل‌گر مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه استقلال و عدالت مبانی اساسی انقلاب اسلامی است که در این صورت به معامله گذاشته می‌شود، ادامه داد: دخالت‌های اخیر آمریکا در مسائل داخلی ایران برای چندمین بار ثابت کرد مذاکره عزتمندانه با آمریکا یک توهم و رویا بیش نیست.

وی خاطرنشان کرد: دولتمردان آمریکا به هیچ روی در قالب یک کشور با حقوق مشخص و به رسمیت شناخته شده حاضر به مذاکره به ایران و هیچ کشور دیگری نیستند، آنها این روند را در مورد روسیه و چین هم به نمایش گذاشتند.

کوشکی در پایان افزود: بدیهی است این رفتار آمریکا صرفا توهمات خوش باوران داخلی را که به گفت‌وگو با اوباما دل بسته بودند آشفته ساخته و آنها را با واقعیتی به نام ماهیت استکباری آمریکا رو به رو نموده است؛ مذاکره‌ای بین ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت مگر اینکه قرار باشد ایران امتیازی به این کشور واگذار کند.

یک نظر بگذارید