جستجو
آرشیو

ایران سطح روابط خود را با کشورهای حامی آشوبگران کاهش دهد

«محمدصادق کوشکی» در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، آشوب‌هایی که پس از انتخابات اخیر در ایران پدید آمد را معلول یکسری علل داخلی و خارجی عنوان کرد و گفت: ما دست‌های آشکار برخی قدرت‌های غربی را در روشن کردن آتش این آشوب‌ها شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه این مجموعه حوادث به دلیل اینکه از سوی عوامل خارجی نیز تحریک می‌شد، قطعاً پیامدهای زیادی را بر سیاست خارجی ما به دنبال خواهد داشت، اظهار داشت: یکی از اهداف کسانی که این آشوب‌ها را برپا کردند، کمرنگ‌کردن تاثیرات انتخابات ۲۲ خرداد بود.

به گفته این کارشناس مسائل بین‌الملل اگر این آشوب‌ها برپا نمی‌شد برگزاری انتخابات ۲۲ خرداد این توانایی را داشت که عملاً موقعیت سیاسی و حتی امنیتی و اقتصادی ما در جهان بهبود یابد.

کوشکی با بیان اینکه برای پیشگیری از چنین دستاوردهایی، آشوب‌ها با استفاده از زمینه‌های مساعد داخلی از سوی عوامل خارجی کلید خورد، گفت: به هر حال نمی‌توان انکار کرد که دستاوردهای مثبت انتخابات ۲۲ خرداد به واسطه بروز آشوب‌ها تا حدودی خدشه دارد شدند و امروز نمی‌توانیم از آن ذخیره عظیمی که حمایت مردم و حضور مردم در ۲۲ خرداد پدید آورد، برای افزایش پرستیژ و جایگاه سیاسی و اقتصادی خود در سطح جهان استفاده و از تبعات مثبت آن برای افزایش امنیت‌مان بهره بگیریم‌.

وی مهم‌ترین عرصه‌ای که در روابط خارجی از این آشوب‌ها متاثر خواهد شد، بحث روابط ایران با آمریکا و اروپای غربی عنوان کرد و افزود: شاهد بودیم آمریکا و چند کشور اروپایی مشخصاً آلمان، فرانسه، انگلستان و ایتالیا در امور داخلی ما دخالت کردند و به نوعی در این آشوب‌ها و حمایت از آشوبگران دست داشتند.

این کارشناس خاطرنشان کرد: ما این اجازه را نداریم که سطح روابط خود را با کسانی که از عوامل ایجاد آشوب در کشور بودند و از این آشوب‌ها حمایت کردند همچون گذشته ثابت نگه داریم و به عنوان یک واکنش منطقی باید این روابط کاهش یابد و با احتیاط بیشتری با این کشورهای مداخله‌گر برخورد کنیم.

کوشکی با بیان اینکه قطعاً سطح روابط ما با اروپای غربی نسبت به گذشته، کاهش خواهد یافت، اظهار داشت: بعید است این کاهش سطح روابط با سرعت ترمیم شود.

وی درباره جایگاه ایران در منطقه به ویژه خاورمیانه بعد از این اغتشاشات، با ذکر این نکته که جایگاه ما به واسطه این آشوب‌ها در عرصه خاورمیانه از آن چه که بود کاهش چندانی پیدا نکرد، یادآور شد: نمی‌توان انکار کرد که بروز این آشوب‌ها تا حد قابل توجهی از تلالو و عظمت حادثه ۲۲ خرداد کم کرد، ولی علیرغم این، کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عرب خلیج فارس ۲۲ خرداد را زنگ خطری برای خودشان احساس کردند، چرا که در کشورهای شش‌گانه حاشیه خلیج فارس هیچ اثری از انتخابات، قانون اساسی و مشارکت جدی مردمی احساس نمی‌کنیم و این کشورها در شمال خود شاهد ملتی به نام ملت ایران هستند که عرصه گردش نخبگان و گردش قدرت کاملاً با مشارکت مردم شکل می‌گیرد و طبیعی است خیلی صحنه خوشایندی برای این کشورها نباشد.

وی ادامه داد: بروز این آشوب‌ها باعث شد تا این کشورها که به نوعی از تمایل مردمشان به تکرار تجربه ایران و بحث مشارکت در گردش نخبگان و قدرت احساس خطر می‌کردند، تا حدودی نگرانی‌هایشان برطرف شده و به نوعی نفس راحت بکشند، زیرا این آشوب‌ها باعث شد کیفیت و میزان مشارکت مردم ایران قدری کمرنگ شود و عملاً موجب تحریک مردم و نخبگان این شش کشور حاشیه خلیج فارس برای طلب مشارکت بیشتر در فضای سیاسی کشورشان نشود.

کوشکی خاطرنشان کرد:‌ اتفاقات اخیر در ایران برای برخی از کشورهایی که در چند ماه اخیر به نوعی به عرصه دشمنی با ما وارد شده بودند، به ویژه مصر، حوادث خوشایندی بود، چرا که اگر این حوادث پیش نمی‌آمد مردم مصر از حکومتشان یک سؤال جدی می‌کردند اینکه چرا در کشوری مانند مصر پس از دوران نزدیک ۳۰ سال هنوز یک رئیس جمهور حکومت می‌کند، اما در همین مدت در ایران چهار رئیس جمهور تغییر کرده است؟

به گفته این کارشناس اگر آشوب‌ها پیش نمی‌آمد، این سؤال می‌توانست تا حد زیادی حکومت فعلی مبارک را به چالش بکشد، اما پدید آمدن آشوب‌ها باعث شد که دولت مصر از این سؤال اساسی خلاصی یابد و عملاً توجه مردم منطقه از اصل ماجرای انتخابات و توانمندی بالای جمهوری اسلامی و ظرفیت‌های آن معطوف به آشوب‌ها شود و آن درخشندگی و تلالویی که انتخابات ۲۲ خرداد می‌توانست داشته باشد و تاثیرات عمیقی بر منطقه بگذارد و موجبات افزایش جایگاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی ایران را در منطقه فراهم کند، متاسفانه دستخوش آسیب شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر ما ظرفیت سیاسی درون جامعه را افزایش ندهیم و جریان‌های سیاسی ظرفیت‌های خود را افزایش ندهند و در هر عرصه رقابت، تنها به فکر برد جریان خودشان باشند، منافع اعتقادی و ملی را در نظر نگیرند و حاضر باشند برای برد در انتخابات و پیشی گرفتن بر رقبا از هر ترفند و روشی استفاده کنند، هیچگاه نخواهیم توانست به آن جایگاهی که در سطح بین‌المللی مستحق آن هستیم، دست یابیم.

کوشکی اضافه کرد: اگر طرف‌های انتخاباتی در ماجراهای اخیر توصیه‌های جدی رهبری نظام را نصب العین خود قرار می‌دادند و از تخریب خودداری و در چارچوب قانون حرکت می‌کردند، امروز شاهد بودیم انتخابات ۲۲ خرداد پشتوانه عظیمی برای اعتلای جایگاه ایران در سطح بین‌المللی به شمار می‌آمد، ولی به واسطه این بی ظرفیتی‌ها، خودمحوری‌‌ها و در نظر نگرفتن منافع اعتقادی و ملی و صرفاً نگاه کوتاه بینانه به منافع آنی جریان‌های سیاسی نتیجه این شد که ما نتوانیم از این ذخیره عظیم برای بالا بردن جایگاه کشورمان در عرصه بین‌المللی استفاده کنیم.

یک نظر بگذارید