جستجو
آرشیو

مقام معظم رهبری توانسته‌اند از منظر عالمانه پاسخ‌گوی نیازهای جامعه باشند

محمد‌صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر‌الدین طوسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) گفت: به جهت اینکه بررسی ویژگی‌های رهبری خللی در جایگاه ولی فقیه ایجاد نکند باید این بررسی در قالب یک نهاد که همان نهاد ولایت فقیه است، صورت بگیرد.

کوشکی افزود: محصور کردن مفهوم ولایت فقیه در قالب یک مصداق تفاوت دارد با نگاه در قالب یک نهاد. ولایت فقیه می‌تواند در طول تاریخ مصادیقی داشته باشد و هرکدام از این مصادیق ویژگی‌های شخصی، رفتاری و مدیریت خاص خود را دارند و بهتر است نگاه به ولایت از زاویه نگاه کلی به موضوع باشد. <!– /* Font Definitions */ @font-face {font-family:”Cambria Math”; panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:roman; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Calibri; panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;} @font-face {font-family:Tahoma; panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4; mso-font-charset:0; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:-520082689 -1073717157 41 0 66047 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-unhide:no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:”"; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; text-align:right; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:11.0pt; font-family:”Calibri”,”sans-serif”; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} .MsoChpDefault {mso-style-type:export-only; mso-default-props:yes; font-size:10.0pt; mso-ansi-font-size:10.0pt; mso-bidi-font-size:10.0pt; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-bidi-font-family:Arial;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>

وی خاطر نشان کرد: مهم‌ترین بخش موضوع ولایت فقیه در دو رکن فقاهت و پایبندی به این علوم است.

فقاهت منظور علومی است که به واسطه آنها فرد و جامعه می‌توانند به کمال برسند و ولی فقیه باید نسبت به علوم دینی، سیاسی و اجتماعی در حد اعلاء باشد و نکته بعدی پایبندی به این علوم است که در قالب عدالت تجلی می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر تأکید کرد: این دورکن از مهم‌ترین ارکان در نهاد ولایت فقیه و هم‌چنین در شخص ولی فقیه است که علاوه بر این می‌توان ویژگی‌های دیگری به عنوان ویژگی‌های شخصی و رفتاری ولی فقیه توصیف کرد که در درجه بعدی قرار دارد و متفاوت است.

کوشکی در خصوص اهتمام مقام معظم رهبری به این دو پارامتر اساسی گفت: ولی‌فقیه در دوران کنونی باید پاسخ‌گوی تمام نیازهای جامعه در قالب دینی باشد، یعنی از نیازهای فرهنگی- هنری تا نیازهای سیاسی و نظامی، ولی فقیه باید در تمام عرصه‌ها از دین استخراج کند و دین را وادار به سخن گفتن کند.

وی افزود: ولایت فقیه در دوران کنونی قدرت پاسخ به این مسائل و نیازهای جامعه را دارد، در تمام عرصه‌ها از مسائل نظامی که مقام معظم رهبری در جایگاه فرماندهی کل قوا راهبردهای کاملا علمی به خصوص در موضع مقابله با تهدیدات بیگانگان اتخاذ کرده‌اند و ولایت فقیه توانسته با بهره‌گیری از مشاوره‌های علمی و تجربه‌های دوران مسئولیت به جمع‌بندی عالمانه‌ای برسد و راهبرد دفاعی کشور را به ویژه در مقابله با عرصه‌های خطر به اجرا بگذارند.

کوشکی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری توانسته‌اند به عنوان یک عالم دینی و با اتکاء به آموزه‌های دینی و تجربیات کسب شده، از منظر عالمانه پاسخ‌گوی نیازهای جامعه باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر در خصوص اصول سیاست خارجی مقام معظم رهبری گفت: اصول دیپلماسی مقام معظم رهبری مبتنی بر اصول ثابت سیاست خارجه جمهوری اسلامی است که توسط امام راحل، به عنوان یک عالم دینی و مصداقی از نهاد ولایت فقیه این اصول را از متون دینی استخراج کردند و اصول سیاست خارجی که امروز مقام معظم رهبری به آن تاکید دارند، مطالبی نیست که زائیده ذهن ولی‌فقیه باشد، بلکه ذهن ولی‌فقیه آئینه‌ای است که این اصول را از متون دینی استخراج می‌کند و به جامعه منعکس می‌کند.

کوشکی خاطر نشان کرد: مهم‌ترین دستاورد مقام معظم رهبری این است که اصول سیاست خارجی که توسط امام راحل تبیین شده است و در قانون اساسی هم منعکس شده است را در طول سال‌های گذشته با تمام توان در جامعه حفظ کرده‌اند.

وی افزود: اصولی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشته‌اند از جمله حفظ استقلال، حفظ تمامیت ارضی و منافع ملی، صدور انقلاب اسلامی به جهان، حمایت از مستضعفین و استکبار ستیزی از اصول چند‌گانه‌ای است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید داشته‌اند و ما شاهد بوده‌ایم که وجود ولایت فقیه باعث شده چه در زمان امام راحل و چه در زمان رهبری مقام معظم رهبری، این اصول بر کشور حاکم باشد.

وی در خصوص جایگاه ولایت فقیه در جامعه اسلامی گفت: دو رکن ویژگی‌های ولایت، عالم بودن و تسلط به فقه، و اهتمام به اجرای آن است. بازتاب دومین رکن ولایت فقیه، عدالت است.

کوشکی افزود: موضوع عدالت باید در مفهوم بسط یافته اسلامی و دینی آن در نظر گرفته شود. در جامعه فعلی متأسفانه بخشی از مسئولین و مدیران، درگیر مسئله فساد مالی و یا سوء استفاده از قدرت‌های سیاسی در عرصه اقتصاد شده‌اند و در صورتی که این موضوع خاتمه پیدا نکند، می‌تواند تبدیل به پاشنه آشیل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تأکید کرد: نهاد ولایت فقیه چه در زمان امام خمینی(ره) و چه در زمان مقام معظم رهبری از این آسیب مصون بوده است و ما شاهد هستیم که حتی بدخواهان نمی‌توانند در این خصوص تهمتی به ولایت فقیه و یا وابستگان درجه اول آنها بزنند، و این موضوع به واسطه اجرای عدالت بوده است.

کوشکی افزود: نهاد ولایت فقیه در مسائل اقتصادی و اجتماعی به گونه‌ای عمل کرده است که هیچ شائبه بهره برداری اقتصادی و امثال آن وجود ندارد، به واسطه این که عدالت یک رکن اساسی در مشی ولایت فقیه است و امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، خانواده خودشان را حتی از فعالیت‌های سالم اقتصادی هم دور نگه داشته‌اند، که مبادا شائبه‌ای پیش بیاید.

وی در ادامه در خصوص نقش آموزه‌های قرآنی در رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای گفت: بدون هیچ مبالغه‌ای وظیفه ولایت فقیه نشر آموزه‌های دینی است که متن اصلی دین اسلام، قرآن است. هرکدام از رفتارها و استراتژی‌ها و راهبردهایی که ما در حوزه‌های کلان جمهوری اسلامی مشاهده می‌کنیم ، این‌ها قطعا ریشه در قرآن دارد.

کوشکی خاطرنشان کرد: اگر صحبت از استقلال و عزت به میان می‌آید و اگر امام راحل می‌فرمایند، استقلال یک اصل پایدار سیاست خارجی کشور ماست، این مسئله ریشه قرآنی دارد در کلام باری‌تعالی که مسئله نفی سبیل را مطرح می‌کند.

وی افزود: اگر بحث مبارزه با صهیونیزم مطرح می‌شود این ریشه در قرآن دارد که بخشی از یهود را به عنوان دشمن‌ترین دشمنان دین خدا معرفی می‌کند. اگر بحث عدم سازش با کفر و استکبار و جهان غرب مطرح می‌شود، باز برمبنای دستورات اسلام است که به مومنین یاد‌آوری می‌کند که اگر بخواهید از یهود و نصاری پیروی کنید، آنها از شما راضی نخواهند شد مگر این که کاملا از آنها پیروی کنید و دستورات دینی خود را به فراموشی بسپارید.

کوشکی خاطرنشان کرد: مباحثی هم‌چون حمایت از حقوق مستضعفان، استراتژی‌های سیاست خارجی، سیاست داخلی و اقتصادی و حتی دفاعی ولایت فقیه، چه در زمان امام راحل و چه در زمان مقام معظم رهبری همه ریشه در آموزه‌های قرآنی دارد و تأکیدات جدی مقام معظم رهبری در طول سالهای اخیر و این که جمهوری اسلامی باید توان پدافندی و بازدارندگی فعالی داشته باشد این‌ها کاملا ریشه قرآنی دارد و قرآن از مومنین خواسته خود را توانمند کنند تا دشمنان آنها به وحشت و بیم بیافتند.

وی در پایان خطاب به رسانه‌ها و متصدیان امور فرهنگی گفت: پرداختن به مقوله ولایت فقیه و محورهای مربوط به این بحث باید با پرهیز از برخوردهای احساسی باشد و این موضوع بر پایه مباحث و استدلال‌های عقلی و منطقی مطرح شود، چرا که برخوردهای احساسی جایگاه ولایت فقیه را تنزل می‌دهد و باعث می‌شود راهبردها، برنامه‌ها و تفکرات ولی فقیه برزمین بماند. اگر برخورد با این مقوله علمی باشد آنوقت می‌توان با افکار و اندیشه‌ها ارتباط برقرار کرد که درست‌ترین کار در جهت نشر این موضوعات در سطح جهان و جامعه است.

یک نظر بگذارید