جستجو
آرشیو

ایجاد ظرفیت معنوی متناسب با فعالیت نخبگان سیاسی ضروری است

دکتر محمد صادق کوشکی، عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران “ایسکانیوز”، درخصوص حوادث اخیر پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم اظهار داشت: قبل از ورود به این بحث باید نکته ای را یادآور شد و آن ایجاد ظرفیت روحی، معنوی متناسب با فعالیت های سیاسی در میان نخبگان و فعالان نظام سیاسی کشور است.

* آشوبهای اخیر یکی از مساله سازترین اشکال بروز پیامدهای بی ظرفیتی معنوی و روحی بود

کوشکی گفت: این پیش شرط تا هنگامی که به صورت فراگیر در میان فعالان سیاسی کشور محقق نشود ، بدون شک رقابت های سیاسی با تنش ها، درگیری ها و اتفاقات منفی از این دست آنچه که طی دو هفته اخیر در خیابان های تهران و برخی شهرستان ها مشاهده کردیم، رو به رو خواهد بود.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: این تنش ها در طول سال های گذشته اشکال مختلفی داشته ولی در روزهای اخیر شاهد یکی از مساله سازترین اشکال بروز پیامدهای بی ظرفیتی معنوی و روحی سیاست مداران و فعالان سیاسی در عرصه نظام سیاسی و انتخاباتی کشور بودیم.

وی با اشاره به اینکه ایجاد چنین ظرفیت هایی باعث می شود که سیاستمداران علاوه بر پایبندی به قانون به عنوان فصل الخطاب به هنجارهای اخلاقی نیز پایبندتر باشند، تصریح کرد: اگر این ظرفیت سازی اجرایی شود نیازی به فشارهای قانونی برای مجاب کردن معترضین در چنین صحنه هایی نخواهیم بود.

دکتر کوشکی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایسکانیوز که آیا تصور نمی کنید کاندیداهایی که پس از سال ها مدیریت در بالاترین رتبه های اجرایی کشور، وارد عرصه های انتخابات می شوند، نیازی به این ظرفیت سازی ها دارند یا خیر؟ پاسخ داد: اینکه بگوییم یک عده پس از سال ها مدیریت دیگر نیازی به این ظرفیت ها ندارند، با مشاهده حوادث اخیر و حرکت های غیرقانونی و رفتارهای بی جنبه ای که برخی از معترضین از خود نشان دادند نیاز به ظرفیت سازی ها را دو چندان کرده است.

* سیاست در ایران با یک برنامه ریزی تفکری با دیانت در هم آمیخته است

دکتر کوشکی ادامه داد: سیاست در جمهوری اسلامی ایران با یک برنامه ریزی تفکری با دیانت در هم آمیخته است، یک زمانی امام خمینی(ره) برای فعالان سیاسی بیش از ۵۴ شرط می گذاشتند و تماما افق های منابع دینی بر این شروط حاکم بود. الگوی نظام سیاسی ما این چنین است که اگر کسی بخواهد فعالیت سیاسی را آغاز کند و یا از نو شروع کند باید متعهد چنین شروطی باشد.

به گفته این استاد دانشگاه، بخش اعظمی از سیاستمداران کشور ما از بی ظرفیتی های معترضین انتخابات رنج می برند و این یک عارضه عمومی است و قبلا اشکال دیگری داشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیر طوسی اضافه کرد: باید درچارچوب نظام سیاسی کشور این ظرفیت ها به مردم اطلاع رسانی شود چرا که مردم انتخاب گر اصلی و نهایی سیاستمداران هستند و پیامدهای عدم ظرفیت کاندیداها را نیز آنها تحمل می کنند.

* ظرفیت سازی معنوی، اخلاق و قانونمندی را در پی دارد

وی ادامه داد: جامعه ما باید با این استانداردهای دینی آشنا شود در حقیقت ظرفیت سازی روحی و معنوی دو مقوله اخلاق و قانونمندی را از دین گرفته و در جامعه نهادینه می کنند.

این کارشناس مسایل سیاسی درخصوص فصل الخطاب بودن بیانات رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: فضای آرمانی دنیای سیاست می طلبید که پس از این بیانات سیاستمداران ارشد کشور در پیروی از فرمایشات ایشان بیانیه صادر می کردند ولی واقعیت های ملموس سیاست چیز دیگری را نشان داد.

* امام علی(ع) نیز در کنار پایبندی با اصول از واقعیت ها غافل نبودند

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه آرمان گرایی در کنار شناخت واقعیت های ملموس جامعه قرار گیرد اظهار داشت: در الگوهای دینی ما تحقق این آرمان مطلوب است ولی باید واقعیت ها را پذیرفت.

به گفته این استاد دانشگاه حضرت امام علی(ع) در کنار نامه نگاری های مختلف با معاویه واقعیت های سیاست روز را رصد می کرد ولی هیچگاه از چارچوب های آرمانی و الهی خود عدول نمی کرد.

وی در پاسخ به اینکه رسانه های داخلی در حوادث اخیر چه میزان به رسالت ذاتی خود عمل کردند؟ گفت: بخشی از جامعه ما و نه اکثریت آن مخاطب رسانه های بیگانه هستند و این عوامل متعددی دارد و یا اینکه رسانه های داخلی نتوانستند پاسخ مطالبات مردم را بدهند و یا اینکه تنگ نظری هایی باعث جذب مخاطبان در رسانه های خارجی شده است.

به اعتقاد این کارشناس سیاسی، رسانه های ما در حال آزمون و خطا هستند و برخی راهبردهای اشتباه ناشی از جهالت و تنگ نظری ها باعث شده که فضای رسانه ای کشور مطلوب نباشد، اگر فضای رسانه ای کشور عالمانه، حکیمانه و منطبق با افق های دینی باشد قدرت پاسخگویی به مخاطبین را خواهد داشت.

وی در پایان ظرفیت دین اسلام را در برابر انتقادها بسیار گسترده دانست و نهی از منکر و امر به معروف را مصداق عینی آن برشمرد و گفت: باید سطح آگاهی نسبت به این ظرفیت های نقدپذیری دین در جامعه گسترده شود.

یک نظر بگذارید