جستجو
آرشیو

شهادت ‌الشربینی تبلور محدودی از تفکر نژادپرستی غرب است

محمد صادق کوشکی عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، در خصوص شهادت بانوی محجبه مصری مروه الشربینی در دادگاه آلمان اظهار داشت: رفتارهای نژادپرستانه از جمله معضلاتی است که جوامع اروپایی و غربی به صورت عام و جامعه آلمان به صورت خاص در دوران معاصر به آن مبتلا بودند که به هیچ روی نتوانستند خود را از این بیماری اجتماعی رها سازند.

وی ادامه داد: در طول تاریخ معاصر بسیاری از جنگ‌ها، تنش‌ها و درگیری‌های موجود در سطح اروپا و جهان ناشی از همین بیماری نژادپرستی است که از تفکر انسان محور رایج در تمدن غرب سرچشمه می‌گیرد، بدیهی است تا هنگامی که این تفکر انحرافی که انسان غربی را محور جهان معرفی می‌کند از میان برداشته نشود نژادپرستی به اشکال گوناگون در سطح جهان به ویژه در میان ملت‌های غربی به خصوص در آلمان رایج بوده و منشأ خسارت‌های بسیار خواهد شد که جنگ جهانی دوم با میلیون‌ها کشته و زخمی یکی از محصولات این طرز تفکر محسوب می‌شود.

این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی در ادامه این گفتگو با بیان اینکه آنچه که امروز در خصوص قتل بی‌رحمانه یک شهروند مسلمان در آلمان از سوی یک نژادپرست آلمانی رخ داده تنها تبلور محدودی از این تفکر غیر انسانی و زشت است، ابراز داشت: این شیوه رفتار نمایانگر نگاه حاکم بر دولت‌های غربی است چرا که اگر چنین حادثه‌ای در یکی از کشورهای اسلامی و از سوی فردی مسلمان رخ داده بود تمامی رسانه‌ها و دولت‌های غربی، اسلام را به عنوان عامل خشونت معرفی نموده و محکوم می‌کردند.

وی همچنین گفت: اما هنگامی که یک مسلمان قربانی تفکر نژادپرستی حاکم بر ذهن جوامع غربی می‌شود این امر صرفاً یک خشونت فردی تلقی می‌گردد و همین جاست که رسانه‌ها و دستگاه‌های ارتباط جمعی مسلمان باید این خشونت بی‌رحمانه را نه به عنوان یک رفتار فردی بلکه به عنوان تفکر نژادپرستی حاکم بر غرب محکوم کرده و امونیسم حاکم بر تفکر غرب را به عنوان منشأ چنین خشونت‌هایی به چالش بکشند.

کوشکی اضافه کرد: اومانیسم روزی در قالب کشتار جمعی در عراق و افغانستان چهره به نمایش می‌گذارد و زمانی در قالب خشونت‌های به ظاهر فردی در اروپا علیه شهروندان غیر اروپایی یا مسلمان به تبلور در می‌آید.

وی با تأکید براینکه دولت‌های غربی در این موارد تلاش می‌کنند حادثه را بحث شخصی و جنایت شخصی قلمداد کنند، تصریح کرد: حداکثر اتفاقی که در این موارد رخ خواهد داد برخورد جزایی محدود با جانی است نه بیشتر از آن.

عضو هیئت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به ادعای دفاع از حقوق بشر که در جوامع غربی شاهد آن هستیم و با بیان اینکه قربانی جنایت شهروند مسلمان، محجبه یا غیر آن باشد تفاوتی ندارد، عنوان کرد: دولت‌های غربی بحث را شخصی می‌بینند به همین خاطر آن را با ادعای خود در تناقض نمی‌بینند یعنی به هیچ عنوان رسانه‌های غربی رفتارهای خشونت‌آمیز اینچنینی مغایرتی با حقوق بشر مد نظر آنها ندارد.

وی در پایان افزود: طرز تفکری که چنین رفتارهای خشونت آمیزی را پرورش می‌دهد با حقوق بشر سازگاری ندارد که البته این طرز تفکر هیچگاه به محاکمه کشیده نشده و یا محکوم نمی‌شود.

یک نظر بگذارید