جستجو
آرشیو

رویکرد ایران در قبال مناقشات سین کیانگ چین شایسته بود

ریشه مناقشات اخیر میان دو قومیت هان و آیغور چین مذهبی نبود و ورود دیپلماتیک به این مسئله شایسته نیست.

محمدصادق کوشکی تصریح کرد: اتفاقاتی که در منطقه سین کیانگ چین رخ داد بیش از آنکه جنبه مذهبی داشته باشد مسئله ای قومیتی بود. البته ریشه مشکلات به گذشته خیلی دور برمی گردد و بر خاسته از اختلافات مذهبی در آن زمان است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفتگو با خبرنگار آریا افزود: موضع گیری یک کشور اسلامی علیه کشتار مسلمانان جای طرح ندارد زیرا درگیری های کنونی به هیچ عنوان ریشه ایدئولوژیک و تفکر مذهبی نداشت. وی در مورد علت عدم موضع گیری ایران درباره مسائل پیش آمده در چین اذعان داشت: عدم موضع گیری ایران به خاطر کشته شدن مسلمانان مناسب نبود اما می توانست در تشویق دو قومیت هان و آیغور به مصالحه و رفع تخاصمات فی مابین موضع گیری روشنی داشته باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: با بررسی جزئیات حادثه حتی می توان گفت تعداد کشته های قوم هان نسبت به آیغور های بیشتر بوده است و دولت چین در این خصوص مقصر اصلی نیست ولی قادر بود فضای بحران را بهتر از این مدیریت کند.

کوشکی در پایان اظهار داشت: در مناقشات نژادی دخالت کشورهای دیگر توجیه منطقی ندارد و خارج از عرف دیپلماتیک می باشد لذا رویکرد جمهوری اسلامی در اتفاقات اخیر منطقه سین کیانگ شایسته بود.

۲پاسخ به “رویکرد ایران در قبال مناقشات سین کیانگ چین شایسته بود”

  • Asghar:

    Salaam, hope all is well, Man you love to talk!!!! just think more and talk less, where are you going?!!!!!!An advice from an old friend

  • ایرانی:

    خامنه ای و ملت ایران هدفشان از حمایت فلسطین مسلمان بودنشان و مظلوم بودنشان معرفی می کنند اگر مسلمان بودن برایشان مهم بود چندین دهه هست که مسلمانان ترکستان شرقی توسط کافران چینی شهید می شوند حتی اخیرا خودن روزه را هم بین دانش اموزان و دانشجویان اجباری کرده اند با وجود حمایت های اکثر کشورهای اسلامی و حتی غیر اسلامی از ترکستان شرقی نه تنها ایران کوچکترین حمایتی از ترکستان شرقی نمی کند و رسانه های ایرانی ایران هیچ اخبار و گزارشی از جنایت های کافران چین پخش نمی کنند بلکه اخیرا دست دوستی هم به سمت ملت کافر چین هم دراز کرده اند ملتی که دشمنی اش با اسلام کاملا اشکار است همه اینها به خاطر این است که مردم ترکستان شرقی ترک هستن اره گناهشان ترک بودنشان است حالا که مثل شاعرتان فردوسی نژاد برایتان مهم هست پس بجنگین تا بجنگیم شما با پت پرستان چین و شیطان پرسطان روسیه و ما ترکا با مسیحیان امریکا و یهودیان اسرائیل زین پس یه جای مرگ بر اسرائیل می گویم عشقم اسرائیل روحم اسرائیل خونم اسرائیل اول اسرائیل اخر اسرائیل صفا اسرائیل ….

یک نظر بگذارید