جستجو
آرشیو

رویکرد ایران در قبال مناقشات سین کیانگ چین شایسته بود

ریشه مناقشات اخیر میان دو قومیت هان و آیغور چین مذهبی نبود و ورود دیپلماتیک به این مسئله شایسته نیست.

محمدصادق کوشکی تصریح کرد: اتفاقاتی که در منطقه سین کیانگ چین رخ داد بیش از آنکه جنبه مذهبی داشته باشد مسئله ای قومیتی بود. البته ریشه مشکلات به گذشته خیلی دور برمی گردد و بر خاسته از اختلافات مذهبی در آن زمان است.

این استاد دانشگاه در ادامه گفتگو با خبرنگار آریا افزود: موضع گیری یک کشور اسلامی علیه کشتار مسلمانان جای طرح ندارد زیرا درگیری های کنونی به هیچ عنوان ریشه ایدئولوژیک و تفکر مذهبی نداشت. وی در مورد علت عدم موضع گیری ایران درباره مسائل پیش آمده در چین اذعان داشت: عدم موضع گیری ایران به خاطر کشته شدن مسلمانان مناسب نبود اما می توانست در تشویق دو قومیت هان و آیغور به مصالحه و رفع تخاصمات فی مابین موضع گیری روشنی داشته باشد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: با بررسی جزئیات حادثه حتی می توان گفت تعداد کشته های قوم هان نسبت به آیغور های بیشتر بوده است و دولت چین در این خصوص مقصر اصلی نیست ولی قادر بود فضای بحران را بهتر از این مدیریت کند.

کوشکی در پایان اظهار داشت: در مناقشات نژادی دخالت کشورهای دیگر توجیه منطقی ندارد و خارج از عرف دیپلماتیک می باشد لذا رویکرد جمهوری اسلامی در اتفاقات اخیر منطقه سین کیانگ شایسته بود.

یک نظر بگذارید